SR Robotics Sp. z o.o. to polski start-up otwierający nowe perspektywy technologiczne w obszarze podniesienia efektywności oraz bezpieczeństwa prac podwodnych
Spółka powstała w 2017 r., koncentrując się na budowie zdalnie sterowanych robotów pozwalających na wykonywanie specjalistycznych prac podwodnych. Rozwiązania te wspierają pracę nurków w szczególnie niebezpiecznych warunkach i podnoszą ich efektywność, wykorzystując Podwodny Internet Rzeczy oraz Wirtualną i Rozszerzoną Rzeczywistość.
Motywem działalności SR Robotics jest nisza związana z liczbą infrastrukturalnych inwestycji hydrotechnicznych w obszarze wodnym, takich jak rozbudowa portów, budowa farm wiatrowych, wydobywanie kruszyw z mórz, budowa instalacji petrochemicznych na morzu oraz program przywrócenia żeglugi śródlądowej w Polsce.
Każda z tych inwestycji rozpoczyna się od oczyszczenia danego akwenu z elementów niepożądanych. Najbardziej dotkliwym przykładem są pozostałości po II wojnie światowej i odpady wojskowe czy chemiczne.
– Projekty robotów podwodnych realizowane są ze środków Unii Europejskiej. To, co istotne, to fakt, że oba projekty, które prowadzimy, uzyskały najwyższe lokaty na listach projektów dofinasowanych, potwierdzając zapotrzebowanie rynkowe na takie rozwiązania – mówi Tomasz Hartwig, CEO SR Robotics Sp. z o.o.
Pierwszy z pojazdów, robot podwodny o nazwie „Octopus”, będzie gotowy do pracy już w 2021 r. Jego zaawansowana technologia pozwoli konkurować spółce z największymi światowymi rywalami. Drugi – robot magnetyczny, pozwoli na czyszczenie burt statków z porostów i muszli za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Ten projekt zostanie zakończony rok później.
– Urządzenie wykorzystywać będzie specjalne układy magnetyczne, bardzo precyzyjną hydrolokalizację oraz ekologiczne mechanizmy zapobiegania zanieczyszczaniu wód podczas pracy – mówi Tomasz Borowik, COO SR Robotics Sp. z o.o.
W okresie intensywnych prac związanych z rozwojem strategicznych produktów firma zajmuje się wykonywaniem prac związanych z inspekcją podwodną oraz nawodną. Do tego służy pojazd podwodny „Nautilus” oraz autonomiczna łódź „Narval”. „Nautilus” jest pierwszym zrealizowanym projektem spółki i teraz stanowi jej główny produkt.
Innowacje stosowane przez założycieli SR Robotics oraz ich kompetencje mają swoje pozytywne odzwierciedlenie w wynikach finansowych. W pierwszym roku swojej działalności (tj. 2018) start-up uzyskał przychód ze sprzedaży towarów i usług w wysokości 5 mln zł. Firma to dobry przykład skutecznego zarządzania, ponieważ jej powstanie oraz funkcjonowanie było i jest sfinansowane ze środków własnych wspólników oraz wypracowywanego zysku bez udziału inwestorów zewnętrznych.
Michał Woźniakowski