Abp Grzegorz Ryś jest znany z tego, że nie zadowalają go łatwe diagnozy, ale potrafi sięgać głębiej. Jest mistrzem stawiania trafnych pytań i wydobywania ukrytych znaczeń z pozornie banalnych faktów. Pisze w sposób prosty, ale pozbawiony uproszczeń.
Do historii Kościoła autor podchodzi z podwójną pasją, łącząc perspektywę wiary z fascynacjami naukowymi. Poznajemy jego spojrzenie na zjawiska, które ukształtowały dzisiejszy Kościół – także te trudne i kontrowersyjne, a czasem niesłusznie zapomniane.
Książka ta powstawała 30 lat. Obecne wydanie poszerzyliśmy o wykłady z lat 2016–2021. Stanowi ona jedyną tak szeroką prezentację historycznego dorobku arcybiskupa, który proponuje unikatowe spojrzenie na średniowiecze. Zaprasza do spotkania nie z dziejami instytucji i struktur, ale z christianitas – społecznością kulturową zbudowaną wokół chrześcijaństwa. Niezwykli bohaterowie, pasjonujące wydarzenia. Umysł i dusza człowieka średniowiecznego.
Grzegorz Ryś (ur. 1964) – arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. Był m.in. dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu oraz Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej na UPJP2. Jak sam podkreśla, zajmowanie się historią bardzo pomaga mu w duszpasterstwie.
Wydawnictwo Znak poleca zakup książki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/jeden-swiety-powszechny-apostolski-spotkania-z-historia-kosciola-2022-rys-grzegorz-222763?query=jeden%20%C5%9Bwi%C4%99ty