Agata Puścikowska – Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę

Były sanitariuszkami, działały w AK, wspierały powstańców, karmiły ich i ukrywały, leczyły cywilów i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci – sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały załamanych ludzi.

Agata Puścikowska - Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę – Monitor Rynkowy

Do tej pory o zaangażowaniu warszawskich klasztorów mówiło się niewiele, opisanych zostało zaledwie kilka zgromadzeń, a tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice skrwawionej Warszawie była ogromna i trudno ją przecenić. Książka zawiera portrety bohaterek, kobiet z krwi i kości. Niewątpliwie to również dzięki odwadze, zorganizowaniu, przedsiębiorczości i sprytowi sióstr powstańcy wytrwali aż 63 dni.

Gdyby nie ofiarność i nadludzki wysiłek tych, które walczyły, również karmiąc głodnych, piorąc bandaże chorym i otwierając klauzurę przed bezdomnymi, cywilnych ofiar w powstaniu warszawskim byłoby o wiele więcej.

Autorka opisuje w niej nie znane dotąd dramatyczne historie zakonnic biorących udział w powstaniu warszawskim. Dzięki dotarciu do archiwów zgromadzeń zakonnych, nieznanych dokumentów, wspomnień oraz prywatnych dzienników, często wcześniej nie publikowanych, powstaje świetnie udokumentowana, unikatowa książka i zarazem przewodnik po klasztorach powstańczej Warszawy.

Opisy życia codziennego w schronach, walki o kawałek chleba i kubek wody dla rannych, dramatyczne – a bardzo często pomijane – losy mieszkańców wysiedlonych z miasta po upadku powstania składają się na opowieść o bohaterstwie, ufności i wierze. I nadziei wbrew wszystkiemu.

Wydawnictwo Znak poleca zakup książki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/siostry-z-powstania-nieznane-historie-kobiet-walczacych-o-warszawe-puscikowska-agata-175479?query=siostry%20z

Podziel się:

Nastepne

„Sztuczne Słońce” pozwoli na pozyskiwanie czystej energii. Ruszyła budowa eksperymentalnego reaktora termonuklearnego

śr. sie 5 , 2020
[DEPESZA] Nadchodzi era energii termojądrowej. Ruszył właśnie montaż największego na świecie urządzenia do syntezy jądrowej ITER. Maszyna ma na celu odtworzenie energii syntezy jądrowej Słońca, które zapewnia światło i ciepło oraz umożliwia życie na Ziemi. ITER będzie pierwszym urządzeniem do syntezy jądrowej wytwarzającym energię netto, a eksperymenty przygotują drogę dla przyszłych elektrowni termojądrowych. Przywódcy Unii Europejskiej, Chin, Indii, Japonii, Korei, Rosji i Stanów Zjednoczonych ogłosili niedawno początek nowej ery energetycznej wraz […]
„Sztuczne Słońce” pozwoli na pozyskiwanie czystej energii. Ruszyła budowa eksperymentalnego reaktora termonuklearnego – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie