To nie tylko efekt wieloletnich badań i kompletowania materiałów źródłowych, ale także konkretne porady, jak radzić sobie ze stresem, brakiem koncentracji i lękiem wynikającym z rewolucji cyfrowej.
Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki. Wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację. Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości. Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać.
Dlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary, co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a?
Uzmysłowiłem sobie, że historycznie rzecz biorąc, ludzkość jeszcze nigdy nie zmieniła zachowania tak szybko, jak w ostatnich dekadach. I nie chodzi tu tylko o nasze cyfrowe nawyki. Przeżywamy również inny rodzaj stresu niż dawniej – krócej śpimy i mniej się ruszamy. Oznacza to, że mózg znajduje się w świecie dla siebie nieznanym. A moja książka pokazuje możliwe konsekwencje tych okoliczności.
Anders Hansen, wstęp
Anders Hansen – popularny szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. Po okrzykniętym bestsellerem W zdrowym ciele zdrowy mózg pochyla się nad wpływem nowej technologii na ludzki mózg i nad tym, czy jako ludzki gatunek jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję. W pracach naukowych cechuje się skrupulatnością i szerokim materiałem badawczym, zachowując przy tym przystępny styl i prostotę przekazu.