Anders Hansen – Wyloguj swój mózg

To nie tylko efekt wieloletnich badań i kompletowania materiałów źródłowych, ale także konkretne porady, jak radzić sobie ze stresem, brakiem koncentracji i lękiem wynikającym z rewolucji cyfrowej.

Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki. Wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację. Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości. Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać.

Dlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary, co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a?

Uzmysłowiłem sobie, że historycznie rzecz biorąc, ludzkość jeszcze nigdy nie zmieniła zachowania tak szybko, jak w ostatnich dekadach. I nie chodzi tu tylko o nasze cyfrowe nawyki. Przeżywamy również inny rodzaj stresu niż dawniej – krócej śpimy i mniej się ruszamy. Oznacza to, że mózg znajduje się w świecie dla siebie nieznanym. A moja książka pokazuje możliwe konsekwencje tych okoliczności.

Anders Hansen, wstęp

Anders Hansen – popularny szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. Po okrzykniętym bestsellerem W zdrowym ciele zdrowy mózg pochyla się nad wpływem nowej technologii na ludzki mózg i nad tym, czy jako ludzki gatunek jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję. W pracach naukowych cechuje się skrupulatnością i szerokim materiałem badawczym, zachowując przy tym przystępny styl i prostotę przekazu.

Podziel się:

Nastepne

George R.R. Martin - Dzikie karty. Tom 9

pt. sty 17 , 2020
W Nowym Jorku szaleje gang obdarzonych przerażającymi mocami mutantów, który zagraża bezpieczeństwu mieszkańców całej metropolii. Opas, młodociany gubernator Rox, pragnął uczynić Ellis Island bezpiecznym azylem dla dżokerów. Dlatego postanowił zwerbować skoczków, nastoletnich wyrzutków władających supermocami, zdolnych w mgnieniu oka ukraść ciało człowieka. Jednakże pod przywództwem szalonego wnuka Tachiona skoczkowie z każdym dniem stają się coraz bardziej okrutni i niepowstrzymani, aż wreszcie okazują się najpoważniejszą groźbą, przed jaką dotąd stanęły dzikie […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie