Cezary Zbierzchowski – Requiem dla lalek

Cezary Zbierzchowski analizuje kondycję człowieka, a Requiem dla lalek zawiera raport z tych doświadczeń.

W jedenastu opowiadaniach fikcyjny świat Rammy, niczym sceneria brytyjskiego Black Mirror, to zbliża się, to znów oddala od rzeczywistości za naszymi oknami. Czasem obserwujemy nas samych tu i teraz, czasem nas w niedalekiej przyszłości. U Zbierzchowskiego odnajdziemy odwołania do idei humanistów, ale też wątki SF podane z naukową precyzją i popkulturowym rozmachem. Groza miesza się tu z tajemnicą, ironia z wiarą, a miłość ze śmiercią.

W Requiem dla lalek, oprócz świata, który boryka się z wieloma problemami – z religijną pustką, niepokojami społecznymi, wojnami, spiskami, niebezpiecznymi technologiami i tajemniczymi zjawiskami – możemy spotkać bohaterów, którzy walczą z tymi przeciwnościami i nie poddają się aż do końca. Istotą literatury jest ciągłe przyglądanie się człowiekowi, a science fiction, szczególnie w „humanistycznym” wydaniu, doskonale nadaje się na takie literackie laboratorium.

Cezary Zbierzchowski

Cezary Zbierzchowski – absolwent Wydziału Polonistyki UW (praca magisterska z antropologii kultury). Ojciec bliźniąt, Weroniki i Rafała, zajmuje się digitalizacją procesów. Debiutował na łamach dwumiesięcznika „Ubik Fantastyka”, publikował w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, „Fantasy & Horror” oraz w antologiach Bez bohatera (2005), Nowe idzie (2008), Science fiction (2011) i Przedmurze (2016). Współpracował jako felietonista i recenzent z sieciowym magazynem literacko-publicystycznym „Creatio Fantastica”. Wydał zbiór opowiadań Requiem dla lalek (2008) zawierający osiem tekstów, których akcja osadzona jest w wykreowanym przez autora świecie Rammy. Powieść Holocaust F (2013) otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla.

Podziel się:

Nastepne

Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka

czw. mar 12 , 2020
Jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie. Kto już wkrótce zastąpi nas w biurze i fabryce? Czy algorytm może mieć emocje? Czy roboty mają świadomość? Kto steruje dzisiejszą polityką z tylnego fotela? Czy zbliżamy się do momentu, w którym będziemy musieli oddać koronę władców Ziemi? Sztuczna Inteligencja staje się rzeczywistością. Przyjmujemy wobec niej skrajne stanowiska: od wielkiego technooptymizmu z Doliny Krzemowej do ogromnego lęku, który inspiruje snujących scenariusze rodem z Matrixa […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie