Gaetan Nocq – Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego

Prawdziwa historia Witolda Pileckiego i jego misji w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Gaetan Nocq – francuski rysownik, malarz i autor komiksów – zafascynowany postacią rotmistrza Pileckiego postanowił stworzyć powieść graficzną poświęconą polskiemu bohaterowi, który we wrześniu 1940 roku przeniknął do Auschwitz jako Tomasz Serafiński. Zadaniem, które wyznaczyło mu Polskie Państwo Podziemne było zorganizowanie w obozie ruch oporu i czekanie na sygnał do rozpoczęcia powstania.

Zagrożony dekonspiracją Pilecki uciekł z obozu w kwietniu 1943 roku. Do wybuchu powstania nie doszło, ale przez cały czas spędzony w Auschwitz pisał raporty o warunkach przetrzymywania więźniów i zbrodniach tam popełnianych. Był jedną z pierwszych osób, które dały światu znać o niewyobrażalnym horrorze, jaki miał miejsce w obozach zagłady.

„Raport W” został uznany we Francji najlepszym komiksem historycznym 2019 roku. Otrzymał również pierwsze wyróżnienie specjalne w historii nagrody im Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego (przyznaje się ją wybitnym publikacjom poświęconym dziejom Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacjom z Polską).

Gaétan Nocq – Urodzony w 1968 roku rysownik, malarz, autor powieści graficznych. Studiował na uczelni artystycznej w Paryżu, ale prawdziwą szkołą zawodu było dla niego podróżowanie po Francji oraz świecie i tworzenie ilustrowanych dzienników z tych wypraw. Przed „Raportem W” opublikował komiksy „Soleil brûlant en Algérie” (2016) oraz „Capitaine Tikhomiroff” (2017), w których również opowiadał o ludziach uwikłanych w historię. Uczy projektowania graficznego w szkole Olivier de Serres w Paryżu.

Wydawnictwo Marginesy poleca zakup książki: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133308/raport-w?idcat=0

Podziel się:

Nastepne

Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze testy jądrowego napędu termicznego. Może on znacznie skrócić czas podróży na Księżyc

czw. paź 8 , 2020
[DEPESZA] Przestrzeń kosmiczna jest niezbędna dla współczesnego handlu, odkryć naukowych i obrony narodowej. Utrzymanie świadomości kosmicznej w przestrzeni cislunar, czyli przestrzeni między Ziemią a Księżycem, wymaga jednak kroku naprzód w technologii napędu. Program DRACO ma umożliwić testy systemu jądrowego napędu termicznego na orbicie. Pierwsze testy mają ruszyć jeszcze w tym roku, a jeśli się powiodą, mogą całkowicie odmienić eksplorację kosmosu. Eksperci są zgodni – silnik jądrowy może całkowicie zrewolucjonizować eksplorację przestrzeni kosmicznej. Obecnie sondy potrzebują […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie