Jak sprostać współczesnym wyzwaniom i przetrwać niespodziewane kryzysy?

Jak sprostać współczesnym wyzwaniom i przetrwać niespodziewane kryzysy? Poprzez łączenie różnych branż przemysłowych! Takie wnioski wyciągnęli uczestnicy Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki Industry in Transition w Katowicach. Kongres, będący platformą do wymiany wiedzy i poszukiwania rozwiązań dla najważniejszych problemów gospodarczych, odbywał się po raz pierwszy i trwał dwa dni.

Wyzwania gospodarki Unii Europejskiej

Strategie walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi prowadzą do głębokich przemian w polskim przemyśle. Unijny cel neutralności klimatycznej do 2050 roku mobilizuje decydentów i przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań.

Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podkreślał podczas sesji inauguracyjnej, że stoimy u progu zielonej rewolucji. Konflikty zbrojne wpływają na bezpieczeństwo energetyczne, a kryzysy pokazują, jak kruchy jest ten system, zatem niezbędne są inwestycje w przemysł i nowe technologie.

Industry in Transition w Katowicach.

W inauguracji uczestniczyła m.in. minister przemysłu Marzena Czarnecka, która wspominała, że Katowice powinny stać się miejscem dialogu o transformacji energetycznej. Ministerstwo Przemysłu, mające swoją siedzibę w Katowicach, chce ułatwiać rozwój przemysłu przez zmiany prawne i uproszczenie procedur administracyjnych. Przewiduje się wzrost produkcji w branży stalowej w Polsce i Europie o 3-5%.

Transformacja energetyczna

Województwo śląskie przeszło transformację z tradycyjnej strefy wydobycia węgla na region nowoczesnych technologii i biznesowych spotkań. Katowice, kiedyś centrum przemysłu węglowego, dziś rozwijają nowe technologie i branżę gamingową. Prezydent Katowic, dr Marcin Krupa, zaznaczał, że miasto ma ogromny potencjał inwestycyjny, który nie może zostać zmarnowany.

Współpraca jest fundamentem sukcesu transformacji przemysłu i zielonej rewolucji energetycznej. Gospodarka Unii Europejskiej stanowi aż 30% gospodarki światowej, co wymaga globalnej konkurencyjności i partnerstwa. Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, zaznaczał w swojej wypowiedzi, że tylko wspólne działanie różnych sektorów i współpraca biznesu ze szkolnictwem wyższym mogą zapewnić sukces.

Industry in Transition w Katowicach.

EPU

Europejski Pakt Umiejętności, z którego skorzystało już ponad 2 miliony osób i 1,5 tysiąca organizacji, pokazuje, że współpraca przynosi realne korzyści. Dariusz Kolasa z firmy Strabag zwracał uwagę, że współczesny inżynier budowlany musi budować efektywnie, energooszczędnie i z minimalnym marnotrawstwem, co wymaga ciągłej edukacji i adaptacji do nowych technologii.

Inspirator roku 2024

Transformacja energetyki, transportu i odnawialne źródła energii dominowały podczas drugiego dnia kongresu. Spotkanie zgromadziło środowiska gospodarcze, polityczne i naukowe, które wspólnie szukały rozwiązań dla współczesnych problemów gospodarczych.

Industry in Transition w Katowicach.

Uczestnicy skupili się na transformacji przemysłowej i energetycznej – największym wyzwaniu w historii Polski. Innowacje stały się jednym z motorów tej transformacji, a firmy je wdrażające powinny być nagradzane. W odpowiedzi na to środowiska biznesowe województwa śląskiego, przy wsparciu Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, marszałka województwa i śląskich parlamentarzystów, ustanowiły nagrodę „Inspiratora Roku 2024”.

Pierwszą w historii kongresu nagrodę otrzymał prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Laudacja podkreślała jego wkład w negocjacje z Unią Europejską, wprowadzenie Polski do NATO oraz wsparcie dla śląskich przedsiębiorców.

Industry in Transition w Katowicach.

Nagroda „Inspiratora Roku” docelowo ma stać się cyklicznym wydarzeniem, a jej celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań w przemyśle i technologii, co podkreślał Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki Industry in Transition to nowe wydarzenie na kongresowej mapie Polski, organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, znaną m.in. z Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Europejskiego Kongresu Stalowego Steel, dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach, na których my z wielką przyjemnością się pojawimy!

Podziel się:

Nastepne

Jeffery Deaver - Tańczący Trumniarz

pon. cze 10 , 2024
Podstępny Tańczący Trumniarz, morderca do wynajęcia, od lat wodzi policję za nos. Zmienia wygląd równie szybko, jak rośnie liczba jego ofiar. Teraz został zatrudniony, by wyeliminować trzech świadków, zanim zdążą złożyć zeznania przed ławą przysięgłych. Pozbył się już pierwszego i ma czterdzieści osiem godzin, by usunąć dwóch kolejnych. Genialny kryminolog Lincoln Rhyme i jego asystentka, detektyw Amelia Sachs z nowojorskiej policji, ruszają śladem Trumniarza. Wiedzą jedynie, że przebiegły mężczyzna posiada […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie