Joris-Karl Huysmans, autor o barwnej karierze artystycznej, nawraca się na rzymski katolicyzm i tworzy wyjątkowy cykl powieści, których bohater jest jego literackim alter ego.
W „Katedrze” zachwyca przede wszystkim wyjątkowe i poruszające studium katedry w Chartres, w której bohater przeżywa duchowe uniesienia. Niezwykła paralela łącząca religię z architekturą pozwala na niebywale subtelne studium symboliki wiary.
To książka wyznanie, lektura, którą – według badaczy twórczości Karola Wojtyły – mógł czytać młody papież. Czytał ją bowiem również bohater jego wczesnego poematu „Ciągle jestem na tym samym brzegu”.
Joris-Karl Huysmans (1848–1907) – francuski pisarz, jeden z założycieli Akademii Goncourtów i jej pierwszy przewodniczący. Zaczął jako naturalista, następnie fascynował się symbolizmem, lecz sławę odniósł jako pisarz dekadencki. Jego najsłynniejsza powieść, skandalizująca Na wspak (1884), stała się inspiracją dla licznych pisarzy przełomu XIX i XX. Pod koniec życia, po nawróceniu, przeniósł się do benedyktyńskiego opactwa w Ligugé, gdzie żył jako oblat.
Leon Zaręba – emerytowany profesor Instytutu Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, leksykolog, leksykograf, frazeolog. Autor m.in. Frazeologicznego słownika języka francuskiego, Francusko-polskiego słownika frazeologicznego, Francusko-polskiego słownika tematycznego. Współautor Wielkiego słownika polsko-francuskiego oraz Idiomów polsko-francuskich.
Wydawnictwo Znak poleca zakup książki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/katedra-joris-karl-huysmans-168439?query=kated