Juliusz Strachota – Krótka wycieczka na tamten świat

Nowa powieść jednego z najciekawszych polskich pisarzy, finalisty Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej Nike.

Julek stara się nie ruszać z miasta, próbując zerwać z turystycznym nałogiem i nieustającą potrzebą opuszczenia granic swojego kraju. Jedyne wycieczki, na jakie sobie pozwala, to wizyty w szpitalu psychiatrycznym, w którym mieszka jego nauczyciel zen, spacery z jamnikiem Pepe oraz spotkania z właścicielami starych pocztówek, których kolekcjonowanie stanowi jego oryginalne hobby. Godziny spędzone w domu na próbach zmierzenia się z nagą rzeczywistością, lękami oraz poczuciem przemijającego czasu spełzają jednak na niczym.

Bohater, nie mogąc usiedzieć na miejscu, postanawia wyruszyć w podróż, by odkryć jedną z najbardziej niesamowitych rodzinnych tajemnic. Okazuje się bowiem, że jego dziadek Janek był bigamistą. Trójkę dzieci zostawił w ówczesnym Związku Radzieckim, o czym przypomina jedyna zachowana w archiwum rodzinnym fotografia. Julek postanawia odnaleźć potomków dziadka. Tak rozpoczyna się fascynująca wyprawa do byłych republik ZSRR: Białorusi, Północnej Osetii i Kazachstanu.

„Krótka wycieczka na tamten świat” to inspirowana prawdziwą historią opowieść o próbie zrozumienia samego siebie oraz uleczenia rodziny, w której wszyscy mężczyźni zawsze uciekali.

Juliusz Strachota – pisarz i fotograf. Autor zbioru opowiadań „Oprócz marzeń warto mieć papierosy” (2006), powieści „Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego” (2009), „Zakład nowego człowieka” (2019), a także „Relaks amerykański” (2015), której tematem jest mechanizm uzależnienia od leku Xanax, oraz „Turysta polski w ZSRR” (2019), nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej Nike.

Grupa Wydawnicza Foksal poleca zakup książki: https://www.gwfoksal.pl/krotka-wycieczka-na-tamten-swiat-juliusz-strachota-skucd44c2391b994f920ce1.html

Podziel się:

Nastepne

Regionalni liderzy innowacji

pon. cze 29 , 2020
Estoński startup Woola zwyciężył w Wielkim Finale konkursu PowerUp! Challenge organizowanym przez fundusz EIT InnoEnergy Jury szóstej edycji PowerUp! Challenge ogłosiło zwycięzcę najważniejszego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej konkursu skierowanego do innowacyjnych start-upów. Zwycięzca rywalizacji, firma Woola z Estonii, zdobyła tytuł Start-upu Roku Europy Środkowo-Wschodniej oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro. Ma też szansę otrzymać zaproszenie do sieci partnerów EIT InnoEnergy, reprezentujących najważniejsze branże gospodarki, ośrodki badawcze i uniwersytety […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie