Kiran Millwood Hargrave – Kobiety z Vardø

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o norweskiej miejscowości Vardø, gdzie w XVII wieku w czasie sztormu zgięli wszyscy mężczyźni, a kobiety musiały przejąć ich role. To nie spodobało się władzom, które przysłały do wioski łowcę czarownic.

Vardøya do dzisiaj nazywana jest wyspą czarownic. Stała się symbolem kobiecej siły i niezależności, ale także ucisku i wykluczenia.

Zima, rok 1617. Morze zabiera ze sobą czterdziestu rybaków z Vardø – wszystkich mężczyzn z osady. Maren wie, że od tej chwili kobiety mogą liczyć tylko na siebie. Wraz z innymi mieszkankami wyspy bierze się do pracy, od której zależy ich przetrwanie. Kobiety rozplątują rybackie sieci swoich braci, wypływają na połów łodziami ojców, oprawiają ciężkie skóry reniferów, walczą z bezlitosną przyrodą.

Wkrótce przyjdzie im walczyć z czymś jeszcze. Sława komisarza Absaloma Corneta, wytrawnego tropiciela zła i bezbożności, bezlitosnego łowcy czarownic, wyprzedza jego przybycie na wyspę. Niewiele trzeba, żeby zostać posądzoną o czary. Czy godzi się, by kobiety same dbały o swój byt? Czy mogą mieć inne zdanie niż mężczyźni?

„Kobiety z Vardø” to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o mieszkankach maleńkiej wyspy na północy Norwegii, gdzie 91 osób zostało spalonych na stosie za czary i obcowanie z szatanem, gdzie mężczyźni urządzili polowanie na kobiety, a największym i najczęściej jedynym grzechem było posiadanie własnego zdania i silnego charakteru.

Kiran Millwood Hargrave – brytyjska pisarka i poetka. Zadebiutowała bestsellerową „Dziewczynką z atramentu i gwiazd”, nagrodzoną m.in. British Book Award w kategorii literatura dziecięca oraz Waterstones Children’s Book Prize za rok 2017. „Wyspa na końcu świata”, „The Way Past Winter” oraz „The Deathless Girls” przyniosły jej kolejne nagrody i wyróżnienia. Świetnie przyjęte „Kobiety z Vardø” to jej pierwsza powieść dla dorosłych. Hargrave mieszka w Oksfordzie ze swoim mężem, artystą wizualnym Tomem de Frestonem.

Wydawnictwo Znak poleca zakup książki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/kobiety-z-vard-millwood-hargrave-kiran-174911?query=kobiety%20z

Podziel się:

Nastepne

Anna Kańtoch – Wiosna zaginionych

pon. paź 5 , 2020
Pierwszy tom trylogii jednej z najzdolniejszych autorek książek kryminalnych i fantastycznych, uznawanej za królową budowania napięcia. Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata: w 1963 roku piątka studentów wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek. Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie widzi go w osiedlowym sklepie na katowickim Janowie. Okazuje się, że […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie