Madeline Miller – Galatea

Genialny, rozczarowany światem rzeźbiarz zamyka się w pracowni i tworzy arcydzieło – najpiękniejszą kobietę, jaką kiedykolwiek widziano. Gdy zakochuje się w niej, dobra bogini wysłuchuje jego modlitw. Rzeźba otwiera oczy, a twórca poślubia ją i oczekuje, że żona będzie uosobieniem posłuszeństwa i pokory – niczym więcej jak pięknym, ożywionym przedmiotem.

Ale Galatea została obdarzona skarbem o wiele droższym od wspaniałego ciała: wolną wolą. Czuje, że ma prawo żyć pełnią życia. Marzy o swobodzie i niezależności. A jeśli sama nie zdoła ich osiągnąć, zrobi wszystko, by zapewnić je ukochanej córce – bez względu na cenę…

Historia Pigmaliona i Galatei poruszała miliony ludzi na przestrzeni wieków – twórców kultury i jej odbiorców. Stała się między innymi inspiracją dla George’a Barnarda Shawa, gdy pisał swój słynny dramat „Pigmalion”. Sztuka, która od ponad stu lat nie schodzi z afisza, doczekała się 11 adaptacji filmowych – w tym uwielbianego musicalu z Audrey Hepburn, „My Fair Lady” z 1964 roku.

Madeline Miller jako pierwsza opowiada na nowo mit o Pigmalionie i Galatei z perspektywy ożywionego posągu – doskonałej rzeźby, która stała się kobietą z krwi i kości; z ludzkimi skazami i wadami, ciekawością świata, a przede wszystkim z potrzebą autonomii i swobody, nieodpartym pragnieniem niezależności.

Wydawnictwo Albatros poleca zakup książki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/galatea/

Podziel się:

Nastepne

30th anniversary of the Polish Credit Union movement

czw. lis 24 , 2022
Each anniversary is a good occasion for a summary. It is no different for the 30th anniversary of the Cooperative Savings and Credit Unions sector, which is celebrated this year in Poland. It is therefore worth taking a moment to look at how the Polish Credit Unions (so called SKOKs) product offer changed over the years. The basic task of the Unions, first of all defined by law, is to […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie