Osiem opowiadań układa się w jeden ciąg: od czasów dzieciństwa aż po późną starość. Ich bohaterowie to ludzie poszukujący sensu tam, gdzie znajduje się pustka. Samotni, ale dysponujący wyobraźnią i nieodpartą chęcią tworzenia własnej opowieści.

Historia pracownika firmy budowlanej, zafascynowanego jedną z mieszkanek kamienicy, niezwykłej więzi barmana ze stałym bywalcem lokalu lub wspomnienie wykopywania grobu dla swojego ukochanego psa – każda z tych opowieści, na pozór błaha i nic nieznacząca, głęboko kształtuje swoich bohaterów, stając się pretekstem do wyrażenia prawdy o ludzkim losie.
Autorka, unikając patosu, tworzy słodko-gorzką opowieść o tym, co stanowi doświadczenie każdego człowieka – przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, a przede wszystkim: miłości i śmierci. Z jej subtelnych, wielowątkowych, surrealistycznych opowiadań wyłaniają się zwyczajni ludzie, antysuperbohaterowie, dla których urządzanie pierwszego własnego mieszkania, wspomnienie dziecięcej zabawy w obmyślanie końca świata i dwudziestoletnich miłości to momenty o przełomowym, głębokim znaczeniu.
Liczą się pytanie i kosmos otwierający się wraz z nim, dokładnie w sekundzie, w której ja, właściciel tego kosmosu, odpowiadam – mówi jedna z postaci książki.
Każdy, kto zetknie się z prozą Karpińskiej, nie będzie miał wątpliwości: oto narodził się nowy talent polskiej literatury.
Maria Karpińska – autorka opowiadań i recenzji. Jej teksty, również pod nazwiskiem Sokołowska, publikowane były m.in. w „Res Publice Nowej”, „Czasie Kultury”, „Teatrze”, „Znaku”, „Nowych Książkach” i „Twórczości”. „Żywopłoty” są jej debiutem książkowym.
Grupa Wydawnicza Foksal poleca zakup książki: https://www.gwfoksal.pl/zywoploty-maria-karpinska-sku15bd4a6bc4f34f41c6df.html