Maria Karpińska – Żywopłoty

Osiem opowiadań układa się w jeden ciąg: od czasów dzieciństwa aż po późną starość. Ich bohaterowie to ludzie poszukujący sensu tam, gdzie znajduje się pustka. Samotni, ale dysponujący wyobraźnią i nieodpartą chęcią tworzenia własnej opowieści.

Historia pracownika firmy budowlanej, zafascynowanego jedną z mieszkanek kamienicy, niezwykłej więzi barmana ze stałym bywalcem lokalu lub wspomnienie wykopywania grobu dla swojego ukochanego psa – każda z tych opowieści, na pozór błaha i nic nieznacząca, głęboko kształtuje swoich bohaterów, stając się pretekstem do wyrażenia prawdy o ludzkim losie.

Autorka, unikając patosu, tworzy słodko-gorzką opowieść o tym, co stanowi doświadczenie każdego człowieka – przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, a przede wszystkim: miłości i śmierci. Z jej subtelnych, wielowątkowych, surrealistycznych opowiadań wyłaniają się zwyczajni ludzie, antysuperbohaterowie, dla których urządzanie pierwszego własnego mieszkania, wspomnienie dziecięcej zabawy w obmyślanie końca świata i dwudziestoletnich miłości to momenty o przełomowym, głębokim znaczeniu.

Liczą się pytanie i kosmos otwierający się wraz z nim, dokładnie w sekundzie, w której ja, właściciel tego kosmosu, odpowiadam – mówi jedna z postaci książki.

Każdy, kto zetknie się z prozą Karpińskiej, nie będzie miał wątpliwości: oto narodził się nowy talent polskiej literatury.

Maria Karpińska – autorka opowiadań i recenzji. Jej teksty, również pod nazwiskiem Sokołowska, publikowane były m.in. w „Res Publice Nowej”, „Czasie Kultury”, „Teatrze”, „Znaku”, „Nowych Książkach” i „Twórczości”. „Żywopłoty” są jej debiutem książkowym.

Grupa Wydawnicza Foksal poleca zakup książki: https://www.gwfoksal.pl/zywoploty-maria-karpinska-sku15bd4a6bc4f34f41c6df.html

Podziel się:

Nastepne

W ciągu trzech lat czeka nas boom na rynku dronów. Pandemia ujawniła nowe możliwości ich zastosowania

wt. cze 30 , 2020
– Pandemia otwiera nowe przestrzenie dla transformacji cyfrowej: przyspieszy rozwój dronów w logistyce, rolnictwie i służbie zdrowia – ocenia Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro. Szczególnie w tym ostatnim obszarze obserwujemy dynamiczne przyspieszenie. W czasie pandemii testowano możliwość dostarczania dronami próbek do badań na obecność wirusa. Bezzałogowe systemy dostarczają już nawet szczepionki i narządy do przeszczepu. – Rynek bardzo szybko eksploduje, jeszcze nie w tym momencie, ale najpóźniej za trzy lata – prognozuje ekspert. – Coś, co do lutego wydawało […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie