Rafał Kosik – Amelia i Kuba. Złota karta

Milion złotych do wydania w jeden dzień? Do tego tylko na siebie? Brzmi super, ale to wcale nie jest takie proste. Ani przyjemne, jak się okazuje.

Jak sobie z tym poradzili jedenastoletni Amelia i Kuba oraz ich młodsze rodzeństwo: dziewięcioletni superinteligentny Albert i zwariowana sześciolatka Mi? I co ma do tego mycie rąk i kupowanie maseczek?

Kupujemy za dużo niepotrzebnych rzeczy. Przyjemność zamienia się w nałóg, nic już nas nie cieszy. Rafał Kosik jak zawsze bawiąc, uczy. Ta współczesna wersja legendy o Złotej Kaczce to nie tylko zabawne przygody, ale też przybliżenie dzieciakom świata finansów i pokazanie, że kupowanie coraz to nowych rzeczy nie czyni nas szczęśliwymi ludźmi.

Będzie trochę strasznie, trochę mądrze i na pewno bardzo zabawnie. Dla dzieci, ALE i dla rodziców!

To książka, której akcja dzieje się w naszej rzeczywistości, tu i teraz. Od dawna wiemy, że kupujemy za dużo – ale dopiero teraz, w obliczu pandemii, wielu z nas zda sobie sprawę, jak wiele za dużo. Czeka nas zmiana dotychczasowego stylu życia i dobrze tłumaczyć dzieciom te zmiany w odpowiedni do ich wieku sposób, obrazowo, niebanalnie i… rozśmieszając je. Starałem się też, aby mali czytelnicy zrozumieli, że liczy się każda złotówka, a kredyt to nie przelewki i trzeba brać go mądrze albo wynikną z tego nie lada kłopoty. Pułapki finansowe, umowy pisane małym (lub bardzo małym) druczkiem – o tym wszystkim można rozmawiać z dziećmi, a ze Złotej Karty już siedmiolatki dowiedzą się, czym są podatki. Ale jak zawsze najważniejsze dla mnie jest, aby czytanie było dla dzieciaków przyjemnością porównywalną z innymi rozrywkami. Musi więc być zabawnie i dynamicznie.

Rafał Kosik

Przygody Amelii i Kuby są niezwykle ciekawe, opisywane przystępnym językiem. Jako psycholog jestem zachwycona przypisami, które wyjaśniają najtrudniejsze terminy (walor edukacyjny), a także podejściem do trudniejszych społecznie tematów (rozwijanie inteligencji emocjonalnej). Autor wyjaśnia bowiem, czym jest Zespół Aspergera, jakie ma cechy, jak może wpływać na relacje międzyludzkie. Nie jest to jednak główny wątek, a raczej pokazanie dzieciom przy okazji, jak różnorodny jest świat.

Ta powieść dotyczy wydawania pieniędzy, konsumpcjonizmu i nawiązuje do starej legendy. Temat jest aktualny, ponieważ zarówno dorośli, jak i dzieci zwracają uwagę na wartości: lepiej być, czy mieć? Czy pieniądze dają szczęście? Poza tym przygoda jak zawsze pełna jest emocji, wymaga też od przyjaciół podjęcia wielu wyzwań.

Książka pozwoli dzieciom na przeżycie emocji i poradzenie sobie z nimi: będzie trochę radośnie, czasem strasznie, niekiedy zaskakująco. Uczniowie czytając o przygodach Amelii, Kuby, Mi i Alberta, będą mogli utożsamiać się z bohaterami. Być może odnajdą cząstkę siebie w cechach i zachowaniach postaci. Wybór książek dla dzieci, które nie są już maluchami, ale nie dorosły jeszcze do roli dużych nastolatków, jest okrojony. Napisanie takiej powieści wymaga zrozumienia emocji, myśli i motywacji dzieci. Autor zrobił to doskonale. Książkę czyta się z zaciekawieniem, a narracja jest dopasowana do dzieci w wieku szkolnym. Czytelne opisy relacji pozwalają odbiorcom zastanowić się nad własnymi myślami, schematami postępowania, a także łatwiej zrozumieć, dlaczego inni mogą postępować inaczej. Ważne jest zwrócenie uwagi na współpracę najmłodszych, ale także wymianę poglądów. Istotnym zagadnieniem w książce jest zanurzenie się w świecie dziecięcym z małą ingerencją osób dorosłych – tak, jak powinno to mieć miejsce w prawdziwym życiu dzieci w grupie.

Monika Perkowska, psycholog dziecięcy

Seria „Amelia i Kuba” powstała z myślą o młodszych czytelnikach (7–12 lat). Ogromną popularność swojej prozy Rafał Kosik zawdzięcza specjalnej narracji, która uwzględnia percepcję współczesnych dzieciaków. Doceniają one wartką akcję, błyskotliwe poczucie humoru i pełne fantazji pomysły fabularne. Autor podejmuje prawdziwe problemy, unikając jednocześnie łatwego dydaktyzmu.

Wydawnictwo Powergraph poleca zakup książki: https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/amelia-i-kuba-zlota-karta

Podziel się:

Nastepne

Wciąż dużo niepewności co do terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów. Ustawą zajmuje się Senat

wt. maj 5 , 2020
Trzy połączone komisje senackie – ustawodawcza, praw człowieka i samorządu terytorialnego – zarekomendowały odrzucenie w całości tzw. ustawy kopertowej, która wprowadzi możliwość zorganizowania majowych wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu plenarnym zajmie się nią Senat. Mimo że proces ustawodawczy jeszcze się nie zakończył, przygotowania do przeprowadzenia wyborów w tej formie trwają pełną parą. Ekspert Fundacji Panoptykon ocenia jednak, że pod znakiem zapytania stoi demokratyczność tego procesu. – Podstawową zasadą przygotowywania wyborów […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie