Uniwersytet Zielonogórski otworzył nowy rozdział inżynierii materiałowej

Od 1 stycznia 2019 roku przy Uniwersytecie Zielonogórskim rozpoczęło swoją działalność Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych. Budowa laboratorium została zaplanowana zgodnie z założeniami projektu, który otrzymał finansowanie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID). Na realizację działania uczelnia otrzymała blisko 12 mln zł, z czego 80% środków przeznaczono na zakup aparatury badawczej.

– Projekt przyczynił się do utworzenia nowoczesnego laboratorium działającego w zakresie inżynierii mechanicznej, fizyki materiałowej, metalurgii i inżynierii chemicznej. Udało się nam utworzyć jeden interdyscyplinarny ośrodek badawczy, który pozwolił na odnalezienie wspólnych obszarów badawczych w zakresie dyscyplin nauk fizycznych oraz inżynierii mechanicznej – wyjaśnia prof. dr hab. Mirosław Dudek, kierownik projektu.

Strategicznym celem projektu było zwiększenie wpływu badań naukowych na funkcjonowanie otoczenia społeczno-gospodarczego regionu województwa lubuskiego. Stworzono laboratorium badawcze, które będzie konkurencyjne dla innych krajowych ośrodków w zakresie badań właściwości materiałów i metod ich wytwarzania oraz wesprze działania służące podniesieniu jakości nauki i kształcenia.

Centrum badawcze mieści się w nowej hali o powierzchni 1200 mkw., która została wybudowana ze środków uczelni.

– Już w tej chwili widzimy intensyfikację współpracy z sektorem gospodarczym. W ramach listów intencyjnych udało się nawiązać liczne współprace z przedsiębiorstwami z regionu, pojawiły się członkostwa w Lubuskim Klastrze Metalowym i partnerstwo w ramach Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji pt. „Industry4Future”. Co więcej, zawiązaliśmy nowe współprace z ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą, a duże znaczenie miała prestiżowa międzynarodowa konferencja „The 18th Conference on Functional and Nanostructured Materials” (26 – 28 września 2022, Zielona Góra). Możemy się także pochwalić zgłoszeniami  patentowymi oraz już  uzyskanymi  patentami krajowymi  i europejskimi oraz publikacjami wykonawców projektu w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych – akcentuje kierownik projektu.

Kolejne kroki w drodze do rozwoju potencjału naukowego to współpraca z ośrodkiem badawczym FEMTO-ST we Francji w zakresie metamateriałów i Uniwersytetem we Lwowie w zakresie magnetoelektroniki.

Joanna Gulewicz

Podziel się:

Nastepne

Michael H. Stone - Anatomia zła

pt. gru 15 , 2023
Fascynująca podróż w głąb najbardziej przerażających umysłów. Od narcyzmu do agresji – kiedy w umyśle rodzi się zło? Charles Manson, Ted Bundy, Jeffrey Dahmer – to tylko kilku z kilkuset seryjnych morderców, których przypadki zbadał dr Michael H. Stone i na których powołuje się w tej książce. Psychiatra analizuje dwie istotne cechy osobowości, narcyzm i agresję, typowe u przestępców zarówno popełniających zbrodnie w afekcie, jak i sprawców najgorszych potworności: sadystycznych […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/