Europosłowie o 20-leciu euro

20 lat temu w 11 państwach wprowadzono banknoty i monety euro. Obecnie ta jedna z głównych walut światowych jest używana na co dzień w 19 państwach UE przez 340 mln Europejczyków.

Fot. PE

20-lecie euro wspominano w poniedziałek na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Otwierając uroczystość, przewodnicząca PE Roberta Metsola podkreśliła, że euro jest jednym z największych osiągnięć Unii Europejskiej, o czym świadczy chociażby niedawny sondaż Eurobarometru, z którego wynika, że 78 proc. obywateli UE ocenia wprowadzenia wspólnej waluty pozytywnie.

„Euro oznacza integrację, jedność, stabilność, tożsamość i solidarność. Jest ono w naszych kieszeniach jako namacalna historia sukcesu” – dodała Metsola.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oceniła, że euro uprościło życie Europejczyków i przyniosło wymierne korzyści gospodarcze. „Umożliwiło rozkwit handlu, wsparcie swobodnego przepływu osób, towarów i usług oraz umożliwiło obywatelom pracę, naukę i podróżowanie w 19 państwach członkowskich bez konieczności wymiany waluty. Zjednoczyło nas ponad granicami, językami i kulturami” – podkreśliła. Według szefowej EBC udostępnianie waluty to coś więcej niż korzystanie z tych samych środków płatniczych – „to bycie częścią wspólnego przedsięwzięcia”.

„Świętujemy jedno z naszych najbardziej udanych przedsięwzięć” – mówił komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Przestrzegał jednak, że unia gospodarcza i walutowa musi zostać dokończona, poprzez utworzenie unii bankowej i unii rynków kapitałowych oraz poprawę unijnego zarządzania gospodarką.

Przewodnicząca Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych PE Irene Tinagli wyraziła opinię, że euro odegrało  stabilizującą rolę w ostatnich dwóch dekadach, pozwoliło Unii przezwyciężyć szereg poważnych trudności. „Euro było najlepszą inwestycją, jaką mogliśmy poczynić dla zapewnienia europejskiej stabilizacji” – oceniła włoska eurodeputowana.

We wtorek europosłowie będą głosować nad raportem rocznym Europejskiego Banku Centralnego.

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Karen McManus - Ktoś z nas kłamie

śr. lut 16 , 2022
Wszyscy skrywają jakieś tajemnice, pytanie tylko, do czego są gotowi się posunąć, aby nie wyszły na jaw. W poniedziałkowe popołudnie pięcioro uczniów liceum Bayview zostaje w klasie za karę po lekcjach. Bronwyn, prymuska, szykuje się do studiów w na Uniwersytecie Yale i nigdy nie łamie zasad. Addy, szkolna piękność, idealna królowa licealnego balu. Nate, „zły” chłopak, znajduje się pod nadzorem kuratorskim za handel prochami. Cooper, gwiazda szkolnej drużyny baseballowej. I […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie