Prawo.pl: samorządy będą mogły łatwiej adaptować pustostany dla uchodźców

Do 31 lipca 2024 r. samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców, w tym: hale, magazyny, budynki biurowe oraz inne obiekty budowlane. Przepisy w tej sprawie zawiera projekt kolejnej noweli ustawy ukraińskiej, który przyjął rząd – informuje Prawo.pl

Prawo.pl: samorządy będą mogły łatwiej adaptować pustostany dla uchodźców – Monitor Rynkowy
Źródło: pixabay.com

W projekcie proponuje się dodać art. 12b do ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z tym uregulowaniem przez dwa lata będzie można przebudowywać, remontować lub zmieniać sposób użytkowania budynków lub ich części (będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego) i przeznaczonych docelowo na cele mieszkalne bez konieczności stosowania przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisów techniczno-budowlanych dla tych budynków lub ich części, z wyjątkiem obowiązku zapewnienia spełnienia podstawowych wymagań w zakresie: nośności i stateczności konstrukcji oraz bezpieczeństwa użytkowania; bezpieczeństwa pożarowego; higieny, zdrowia i środowiska.

Jak podaje Prawo.pl, inwestor nie będzie musiał ubiegać się ani o pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie. Wystarczy, że przed rozpoczęciem robót dostarczy niezbędną dokumentację i poinformuje właściwy organ nadzoru budowlanego o:

– rodzaju i zakresie wykonywania robót budowlanych oraz terminie ich rozpoczęcia,

– dotychczasowym i zamierzonym sposobie użytkowania obiektu budowlanego lub jego części – w przypadku zmiany sposobu użytkowania.

„To bardzo dobre rozwiązanie. Brakuje mieszkań dla uchodźców, wiele gmin z nich na pewno skorzysta. Przede wszystkim będą to duże miasta, gdzie przyjechało najwięcej uchodźców i gdzie problemy lokalowe są największe – mówi, cytowany przez serwis, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. – Pustostanów w miastach nie ma wiele. Nowe przepisy będą miały więc zastosowanie do hal, magazynów, pustych budynków użyteczności publicznej. W przyszłości, kiedy część z nich będzie można wykorzystać na mieszkania komunalne” – dodaje.

Jednak, jak informuje Prawo.pl, zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich proponowane przepisy są jednak nieprecyzyjne i mogą być wykorzystywane do innych celów.

„Niestety przepisy są sformułowane mało precyzyjnie, bo nie wynika z nich wprost, czy ewentualna przebudowa ma zmierzać do stworzenia budynków mieszkalnych, czy jedynie budynki, już będące mieszkalnymi, będą mogły być remontowane z wyłączeniem przepisów planistycznych i technicznych – zwraca uwagę Przemysław Dziąg, radca prawny w PZFD w wypowiedzi dla serwisu. – Jak zakładam – ideą jest to, by samorządy mogły przeznaczać pewne obiekty, niebędące budynkami mieszkalnymi, pod zakwaterowanie zbiorowe uchodźców z Ukrainy, i w tym celu dokonywać np. zmiany ich przeznaczenia, choćby to miałoby być sprzeczne z planem miejscowym. Przykład – stara szkoła, lub nieużytkowany, inny obiekt gminny. Jeśli tak ma być – to wymaga to precyzyjnego doregulowania” – zaznacza.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/czy-nowe-zasady-adaptacji-pustostanow-dla-ukrancow-beda,515303.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Podziel się:

Nastepne

Graham Masterton - Szkarłatna wdowa

śr. maj 25 , 2022
Beatrice Scarlet dorasta w szczęśliwej londyńskiej rodzinie. Ojciec, ceniony aptekarz, przekazuje jej wiedzę na temat tworzenia lekarstw i trucizn. Ale spokój kończy się wraz ze śmiercią matki… Zrozpaczony ojciec popada w alkoholizm i wkrótce umiera. Osierocona Beatrice mieszka w ponurym domostwie ciotki. Gdy poznaje Francisa – młodego protestanckiego duchownego, w którym zakochuje się z wzajemnością – wydaje się, że los znów się do niej uśmiechnął. Świeżo upieczeni małżonkowie wyruszają do […]
Graham Masterton - Szkarłatna wdowa – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie