Czarny Bór rośnie

Niewielka gmina z Dolnego Śląska, uhonorowana Symbolem Polskiej Samorządności 2018, przy kultywowaniu tradycji sportowych planuje kolejne inwestycje 

Pięciotysięczna gmina Czarny Bór charakteryzuje się wyjątkowym przywiązaniem do tradycji sportowych, sięgających czasów powojennych. Stanowi to motor inwestycji w rozwój infrastruktury. Gmina jest stolicą polskiego biathlonu letniego, bowiem już dwukrotnie była gospodarzem mistrzostw Polski w tej dyscyplinie. Pod koniec września ukończono tu budowę nartorolkostrady, z której korzystają nie tylko sportowcy, ale również mieszkańcy. Co najistotniejsze za darmo.

– Obecnie ubiegamy się o środki na armatki śnieżne, by obiekt był całoroczny – mówi Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór. – Jednak nartorolkostrada to niejedyna ukończona w tym roku inwestycja, którą możemy się pochwalić. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że mamy także bardzo dobrze ocieplone, energooszczędne budynki publiczne, bowiem ukończyliśmy ich termomodernizację poprzez zamontowanie paneli fotowoltaicznych i np. pompy ciepła, działającej w Witkowie.

W ostatnim okresie zakończono także przebudowę ulicy Głównej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 20142020, przy dofinansowaniu ze źródeł zewnętrznych na poziomie 80%. Gmina jest inwestorem zastępczym na drodze powiatowej i całą procedurę inwestycyjną przeprowadziła samodzielnie. Mimo to Czarny Bór nie zwalnia tempa. W przyszłorocznych planach już jest budowa świetlicy w Grzędach, czy zniszczonej przez orkan remizy strażackiej.

Gmina planuje także zdecydowane otwarcie się na turystów, poprzez program zagospodarowania turystycznego „Wokół Trójgrabu”, realizowany we współpracy z gminami Szczawno-Zdrój, Stare Bogaczowice, Nadleśnictwem Wałbrzych i Fundacją Edukacji Europejskiej. Koncepcja ta zaowocowała wyróżnieniem do nagrody im. Jerzego Regulskiego, przyznawanej przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Zakłada przede wszystkim powstanie jedenastu punktów wypoczynkowych dla turystów oraz rozbudowę i lepsze oznakowanie szlaków. Na ukończeniu obecnie jest także najwyższa w regionie (30 metrów) wieża widokowa.

– Mam dużo sił i pomysłów do działania. Jeśli więc mieszkańcy mi zaufają, jesteśmy w stanie przeprowadzić jeszcze wiele ciekawych, poprawiających jakość życia inwestycji – podsumowuje Adam Górecki.

Adrian Buksa

 

Radny Tomasz Kosek (z prawej) z Symbolem Polskiej Samorządności 2018 dla gminy Czarny Bór

Podziel się:

Nastepne

Walory Narewki

wt. paź 16 , 2018
Gmina Narewka uhonorowana została wyróżnieniem Symbol Polskiej Samorządności 2018 za synergię rozwoju biznesu i walorów turystycznych regionu Narewka to połączenie walorów turystycznych z rozwijającym się biznesem. Przez teren gminy pośród Puszczy Białowieskiej przepływają dwie rzeki (Narewka i Narew), wzdłuż których ciągnie się ok. 30 km ścieżek rowerowych. Znajduje się tu również zbiornik wodny Siemianówka oraz kilka ciekawych obiektów zabytkowych: cerkwie prawosławne w Siemianówce i Narewce czy cmentarz żydowski powstały w […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie