Walory Narewki

Gmina Narewka uhonorowana została wyróżnieniem Symbol Polskiej Samorządności 2018 za synergię rozwoju biznesu i walorów turystycznych regionu

Narewka to połączenie walorów turystycznych z rozwijającym się biznesem. Przez teren gminy pośród Puszczy Białowieskiej przepływają dwie rzeki (Narewka i Narew), wzdłuż których ciągnie się ok. 30 km ścieżek rowerowych. Znajduje się tu również zbiornik wodny Siemianówka oraz kilka ciekawych obiektów zabytkowych: cerkwie prawosławne w Siemianówce i Narewce czy cmentarz żydowski powstały w XIX w. W gminie znajduje się podstrefa Suwalskiej Strefy Ekonomicznej położona w sąsiedztwie linii kolejowej wyposażonej w tzw. szeroki tor. Działają tu dwa zakłady produkcyjne, m.in. Pronar, produkujący tarcze kołowe wraz z montownią przyczep wielkogabarytowych, Ceramika Budowlana Lewkowo oraz terminale przeładunkowe towarów masowych. Takie połączenie przyciąga wielu turystów, kajakarzy, rowerzystów, ornitologów, ale również inwestorów szukających swoich rynków zbytu we wschodniej Europie i Azji.

Władze Gminy Narewka dbają o jakość życia mieszkańców, dlatego w najbliższych latach planują inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne i panele solarne, które w realny sposób zmniejszą koszty energii elektrycznej, oraz przebudowę stacji wodociągowej w Siemianówce i oczyszczalni ścieków w Narewce. Bardzo duży nacisk kładziony jest również na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 687 oraz dróg gminnych. Ma powstać dom pobytu dziennego seniora, a szkoła podstawowa zostanie doposażona w niezbędne atrybuty edukacyjne placówki XXI w. Chcąc rozwijać infrastrukturę turystyczną, włodarze gminy planują inwestycję w wyciąg nart wodnych na zbiorniku wodnym Siemianówka oraz budowę kilku wież widokowych, a scalenie gruntów ma w przyszłości ułatwić pozyskanie nowych inwestorów oraz poprawić warunki gospodarowania dla rolników.

– Środki na inwestycje, które planujemy, w znacznej części będą pochodzić ze środków Unii Europejskiej, a efektem będzie synergia pomiędzy zadowoleniem mieszkańców a rozwojem turystyki oraz dużego biznesu – podkreśla Mikołaj Pawilcz, wójt Gminy Narewka.

Michał Woźniakowski

Podziel się:

Nastepne

Europejski poziom nagrodzony

wt. paź 16 , 2018
Gmina Mszczonów po raz kolejny z tytułem Symbolu Polskiej Samorządności 2018 Dwie duże inwestycje, które realizowane są na terenie Mszczonowa, sprawiają, że gmina pokazuje nowe, europejskie oblicze. Skala inwestycji jest duża, zarówno finansowo, jak i wizerunkowo, i choć realizowana przez prywatnych inwestorów, to wybór lokalizacji jest nieprzypadkowy. Mszczonów powoli, ale konsekwentnie przeobraża się w turystyczno-rozrywkową perłę Polski.  Pierwszy etap spektakularnego Park of Poland, którego realizacja wyniesie około 1,5 mld zł, już […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie