Grodzisk jest smart!

 

6 października br. w  Grodzisku Mazowieckim miało miejsce otwarcie oryginalnego, prawdopodobnie jedynego takiego w Polsce projektu, który realizuje miasto – Mediateki

Założeniem powstania Mediateki było stworzenie wyjątkowego, innowacyjnego miejsca spotkań dla środowiska emerytów i seniorów. Połowa tego obiektu jest dedykowana tylko tym środowiskom, a drugą zajmuje biblioteka. Jest to najnowocześniejszy obiekt w Grodzisku, z nowoczesną architekturą, wyposażeniem i świetnym położeniem.

– Szukamy teraz ludzi, którzy wypełnią życie w Mediatece swoimi pomysłami, otwartymi głowami i chęcią do działania. Na szczęście w Grodzisku mieszka bardzo dużo takich osób – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. 

Realizacja całej inwestycji, która kosztowała około 16 mln zł, trwała niewiele ponad rok. Została w całości pokryta ze środków gminy. Co bardzo ważne: z założenia nie ma to być dom pobytu dziennego dla seniorów. – To jest miejsce, w którym zadbamy o aktywizacje emerytów! – dodaje Grzegorz Benedykciński.

Poza zajęciami organizowane tu będą też koncerty, tańce, grupy teatralne, nauka języka, gimnastyka, a także możliwość korzystania z porad prawnych czy psychologicznych oraz rehabilitacji.

Pełne wsparcie dla seniorów 

Mediateka jest częścią działającego już programu wsparcia grupy seniorskiej. Do tej pory zajęcia te odbywały się w domu kultury, i część z pewnością nadal będzie się tam odbywać. Poza tym w gminie funkcjonuje 16 świetlic wiejskich, w których program ten również będzie prowadzony. Obecnie we wszystkich zajęciach dla seniorów uczestniczy około 800 osób. Docelowo władze gminy chcą podnieść tę liczbę do 2000. Dodatkową ciekawostką funkcjonowania Mediateki jest „miniprzedszkole”, gdzie dziadkowie będą mogli zostawiać swoje pociechy na czas zajęć, w których będą brali udział. Uczestnictwo w tych zajęciach i przebywanie w Mediatece dla mieszkańców jest całkowicie bezpłatne. – Organizacja tych zajęć będzie kosztowała gminę rocznie od 2 do 3 mln zł. Ale doszliśmy do wniosku, że warto to robić, bo chcemy, żeby ci ludzie byli szczęśliwsi. A ja jestem tutaj, by to szczęście dawać – mówi Grzegorz Benedykciński.

Smart na co dzień 

Grodzisk Mazowiecki od lat postrzegany jest  jako miasto nowoczesne, harmonijnie się rozwijające i przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i dla inwestorów. Szereg inwestycji, które poprawiają komfort życia, takich jak basen, Stawy Walczewskiego, biblioteka czy centrum kultury, sprawiają, że liczba mieszkańców sukcesywnie się zwiększa.

Grodzisk mocno stawia także na idee smart city. Ważną inwestycją w mieście, związaną z tym podejściem, jest oddany do użytku 14 października br. parking wielopoziomowy na 300 samochodów. Położony jest przy ulicy Żydowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej. To nowoczesny obiekt, w którym znajdują się stacje ładowania samochodów elektrycznych, a także stustanowiskowa stacja rowerowa. Parking jest bezpłatny dla mieszkańców Grodziska. W ramach ograniczenia ruchu, a także aby podnieść komfort podróży do pracy w mieście, kursują bezpłatne autobusy, które dowożą rano i popołudniu, na stację kolejową i ze stacji.

— Wyzwaniem stojącym przed miastami jest stale zwiększające się natężenie ruchu, przy stosunkowo niewielkich możliwościach zwiększania przepustowości dróg. Staramy się, aby mieszkańcom pracującym w Warszawie ułatwić sprawny transport do przesiadki na kolej, bez generowania niepotrzebnego ruchu. I to się udaje – mówił Grzegorz Benedykciński w panelu dyskusyjnym podczas finałowej gali programu Symbol Polskiej Samorządności 2018, którego laureatem już po raz trzeci został Grodzisk Mazowiecki. 

Nie brakuje też pomysłów na kolejne inwestycje. W przyszłym roku planowane jest  uruchomienie dwóch darmowych autobusów elektrycznych, które będą poruszały się po mieście i w jego okolicach. Przewidziany jest również zakup samochodów elektrycznych dla straży miejskiej.

Rozwój miasta i zarządzanie w oparciu o rozsądny bilans wrażliwości społecznej i nowoczesności sprawiają, że hasło promujące Grodzisk: „adres z przyszłością”, to nie pusty slogan, lecz realna wartość.

Anna Knapek

 

 

Podziel się:

Nastepne

Jak skutecznie rozwinąć biznes w Chinach?

pon. paź 29 , 2018
Gospodarcza ekspansja Chin nie maleje. Państwo Środka ewidentnie dąży do zostania globalnym liderem. Wizja rozwinięcia tam swojego biznesu jest kusząca, jednak z drugiej strony polski przedsiębiorca obawia się różnic kulturowych, mentalnościowych i ekonomicznych. Jest na to sposób: wystarczy skorzystać z wiedzy ekspertów Europejsko-Azjatyckiej Fundacji Edukacji Biznesowej Chiny to nie tylko państwo z największą liczbą ludności na świecie. To także, a może przede wszystkim, kraj, który rozwija się gospodarczo z zawrotną […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/