Rok 2024 wydaje się znacznie lepszy dla rynku nieruchomości niż poprzedni, co potwierdzają apetyty inwestorów. Ci – jak wynika z badania firmy doradczej CBRE – szukają okazji na rynku nieruchomości. W badaniu „2024 European Investor Intensions Survey” inwestorzy międzynarodowi wskazali Polskę jako jeden z trzech najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomościowych w Europie.
W badaniu firmy CBRE „2024 European Investor Intensions Survey” wzięło udział 888 europejskich specjalistów z funduszy nieruchomościowych, REIT-ów, funduszy private equity, dużych prywatnych inwestorów, przedstawicieli funduszy emerytalnych, firm ubezpieczeniowych oraz banków. Okazało się, że wciąż najbardziej przyciągającym inwestorów krajem jest Wielka Brytania, ale Polska znalazła się w czołówce jako jeden z tych rynków, na których inwestorzy szukać będą okazji, jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości. Skąd takie zainteresowanie polskim rynkiem?
– Inwestorzy z Europy stosunkowo dobrze oceniają stan polskiej gospodarki. Trzeba też zauważyć, że Polska należy do tych nielicznych krajów w Europie, w których ceny nieruchomości nie spadły w zeszłym roku, podczas gdy w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych ceny mieszkań i biurowców spadły od 10 do 20 proc. Wciąż zresztą ceny nieruchomości w Polsce są dla europejskich inwestorów relatywnie niższe niż w innych krajach Europy, a to stanowi o naszej atrakcyjności – wskazuje Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group. Jego zdaniem Polsce pomaga niezmiennie geograficzne ułożenie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę sektor magazynowy.
– Nie tylko zresztą magazyny, ale i parki handlowe okazują się świetną inwestycją. Widzimy duże zainteresowanie inwestorów, a spodziewam się, że druga połowa roku będzie jeszcze lepsza. Kluczowe oczywiście będzie to, co wydarzy się z inflacją i stopami procentowymi – przewiduje Jodko.
Mieszkaniówka i logistyka przed biurowcami
Co ciekawe, w tegorocznym badaniu inwestorów, które co roku przeprowadza firma CBRE, po raz pierwszy rynek mieszkaniowy i logistyczny wyprzedził sektor biurowy, jeśli chodzi o najbardziej pożądane sektory inwestycyjne. Ale wydaje się, że jeszcze nie pora żegnać się z biurami. 2024 pokaże nam, czy i jak firmy wracają do pracy stacjonarnej. Na pewno liczą się biura wysokiej jakości. Jedno z badań pokazało np., że w Holandii niedobór biur w klasie premium przełożył się na wzrost cen najmu. Kluczowe znaczenie okazuje się mieć – w przypadku sektora biurowego – certyfikacja budynków, jeśli chodzi o dostosowanie do standardów zrównoważonego rozwoju.
Nowy trend i nowy typ inwestycji
Rośnie także zainteresowanie nowym typem inwestycji: w mieszkania dla studentów i seniorów. Jak wynika z ankiety CBRE, dwie trzecie pytanych inwestorów będzie realizować inwestycje alternatywne w 2024 roku, a tu zdecydowanymi faworytami są właśnie mieszkania dla studentów i seniorów.
– Rynek inwestycji w postaci pensjonatów czy mieszkań dla seniorów widać szczególnie mocno w Niemczech. Od lat obserwujemy go w krajach nordyckich. Wydaje się, że będzie to trend rosnący przede wszystkim z uwagi na demografię i starzenie się społeczeństw. Wynika to z faktu, że cała Europa mierzy się dziś także z potrzebą, aby rynek nieruchomości odpowiadał mocniej na potrzeby społeczne – podsumowuje Jodko.