LEK-AM: firma z charakterem 

Firma LEK-AM, jedno z dynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw farmaceutycznych w Polsce, stawia na ciągły rozwój i szuka nowych rynków zbytu.

LEK-AM: firma z charakterem  – Monitor Rynkowy
fot. archiwum LEK-AM

Firmy produkujące leki generyczne pod względem wielkości sprzedaży zdobyły ponad połowę rynku i rokrocznie zwiększają w nim udział. LEK-AM to jedno z dynamiczniej rozwijających się w Polsce przedsiębiorstw farmaceutycznych, które od lat współtworzy ten trend. Firma, która istnieje na rynku od 22 lat, stawia na wiele płaszczyzn rozwoju, m.in. na innowacyjność.

– Innowacyjne podejście jest niezbędne, by wprowadzać do sprzedaży leki nowoczesne, oczekiwane przez pacjentów – twierdzi Krzysztof Smolik, dyrektor zarządzający sprzedażą i marketingiem. 

W poprzednich latach LEK-AM realizował ponad dwadzieścia projektów badawczych, podzielonych na kilka ważnych dla pacjentów obszarów terapeutycznych. Część z nich weszła już lub wkrótce wejdzie w fazę rejestracji. Prowadzone są także badania nad lekami z grupy OTC, czyli wydawanymi bez recepty. Firma regularnie poszerza swoje portfolio produktowe, wprowadzając również nowe suplementy diety. 

LEK-AM, realizując swoje projekty, nie unika innowacyjnych i niestandardowych rozwiązań. Uruchomiając linię produkcyjną finasterydu w 2007 r. firma umocniła swoją pozycję w segmencie urologicznym i wiedzie na nim prymat od kilku lat. Warto wspomnieć, że jako jedyna firma generyczna w Polsce opracowała technologię produkcji wziewnej postaci salmeterolu i jako jedyna polska firma posiada ją w ofercie.

Wprowadzenie witaminy Dw dawce 30 000 j.m. wyznaczyło na krajowym rynku nowe standardy w jej dawkowaniu. Dzięki Melatoninie LEK-AM od 2015 r. jest niekwestionowanym liderem na rynku „calm & sleep”.

LEK-AM rozwija ponadto produkty w wielu obszarach medycyny jak: psychiatria, urologia, pulmonologia, alergologia czy gastroenterologia. Innowacyjne rozwijanie portfela produktów to jeden z priorytetów działania, dzięki czemu spółka ma w swojej ofercie nowoczesne preparaty, skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości.

LEK-AM: firma z charakterem  – Monitor Rynkowy

Inwestycje, czyli więcej i lepiej

Doskonalenie jakości i rozszerzanie portfela produktowego nie byłoby możliwe bez nieustannych nakładów. To dzięki nim od 2013 roku działa zakład produkcyjny (zlokalizowany w Zakroczymiu pod Warszawą) o powierzchni 8 tys. m kw., rozbudowany w 2018 roku o część socjalną oraz dwie nowoczesne strefy produkcyjne. W jednej z nich produkowane są preparaty wziewne, w drugiej – preparaty steroidowe (został tam zamontowany prysznic powietrzny najnowszej generacji). Co ważne, cały zrestrukturyzowany zakład został wyposażony w nowoczesne urządzenia i maszyny pochodzące od najwyższej klasy światowych producentów. 

Zwiększenie powierzchni produkcyjnej oraz specjalizacja pomieszczeń nie tylko jeszcze bardziej podniosły bezpieczeństwo opracowywania preparatów, ale też pozwoliły uzyskiwać korzystniejsze wskaźniki produkcji. 

– Naszym zamiarem jest przeorganizowanie parku maszynowego tak, by podnieść efektywność wytwarzania. Na nowo zaadaptowane zostały pomieszczenia produkcyjne, co pozwoliło na zwiększenie liczby wykonywanych procesów. Dużą wagę przykładamy również do stałego podnoszenia standardów wytwarzania produktów leczniczych i suplementów diety. W bieżącym roku zaowocowało to udanym wdrożeniem standardu IFS Food, wersja 7 – stwierdził Tomasz Olszewski, dyrektor ds. produkcji.

W trosce o pacjentów 

W planach na rok 2023 LEK-AM ma wprowadzenie do produkcji kolejnych leków generycznych, czyli leków będących odpowiednikami preparatów oryginalnych. Przy ich wytwarzaniu będzie zwrócona szczególna uwaga na optymalizację procesów produkcyjnych i logistycznych, co przełoży się na zminimalizowanie kosztów działania. 

– Uzyskujemy taki efekt poprzez wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w obszarze produkcji oraz selekcji materiałów wyjściowych. Niezależnie od tego udoskonalamy także metody analityczne stosowane podczas rozwoju oraz w kontroli jakości produktu leczniczego – mówi dr Arkadiusz Hejduk, dyrektor ds. badań i rozwoju. 

Dziś w działach produkcji, logistyki, kontroli jakości i zapewnienia jakości oraz badawczo-rozwojowych firmy LEK-AM jest zatrudnionych prawie 200 osób, zaś w całym przedsiębiorstwie – ponad 400.

W przyszłym roku LEK-AM chce nie tylko ugruntować, ale również umocnić swoją pozycję rynkową. Recepta na to jest taka sama od lat: rozszerzać swoją ofertę o nowe, najwyższej jakości leki.

LEK-AM: firma z charakterem  – Monitor Rynkowy
Jakub Lisiecki Redaktor Naczelny „Monitora Biznesu” oraz „Monitora Rynkowego” i Danuta Hanna Jakubowska, Rzecznik Prasowy LEK-AM podczas gali Symbol 2022

Firma otrzymała kilkakrotnie (ostatnio w marcu 2022 roku) Certyfikat Jakość w Medycynie: „(…) Za konsekwentne budowanie marki LEK-AM opartej na zaufaniu klientów, doskonaleniu zarządzania przedsiębiorstwem oraz politykę i strategię skierowaną na rozwój i wzmacnianie pozycji rynkowej przedsiębiorstwa”. Jest także od 2016 roku laureatem prestiżowego programu Symbol Innowacji. 18 listopada br. w Katowicach odbyła się kolejna edycja programu Symbol 2022, na której Danuta Hanna Jakubowska, rzecznik prasowy firmy odbierała po raz kolejny zaszczytne wyróżnienie. 

Anna Knapek

Podziel się:

Nastepne

Magdalena Żelazowska - Americana. To, co najlepsze w USA

śr. lis 30 , 2022
Autorka stworzyła osobisty przewodnik po USA, który jest czymś więcej niż listą miejsc i atrakcji turystycznych. Mieszkając w Ameryce i podróżując po niej, poszukuje przede wszystkim niepowtarzalnego nastroju. Podgląda, jak mieszkają ludzie, co robią, noszą i jedzą. Słucha dźwięków lokalnej muzyki, zbiera miejscowe przysłowia, szpera w sklepach, a czasem w śmieciach. Prowadzi prywatny rejestr uroków, ciekawostek i osobliwości, które są jak łatki amerykańskiego patchworku. “Americana” jest próbą opisania nieuchwytnego czaru […]
Magdalena Żelazowska - Americana. To, co najlepsze w USA – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie