Nowoczesność i ekologia

ZZO Olszowa to wzór gospodarki odpadami, ale też edukacji i działań proekologicznych

Oddany do użytku w 2014 r. Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa powstał w rekordowo krótkim czasie jako odpowiedź na potrzeby ok. 137 tys. mieszkańców 13 gmin woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Całkowita wartość projektu pn. „Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego” wyniosła prawie 68 mln zł, w tym poziom dofinansowania ze środków Unii Europejskiej stanowił 73,10 %.

W zakresie technologicznym jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji MBP w Europie umożliwiająca segregację zarówno odpadów zmieszanych, jak i pochodzących z selektywnej zbiórki. Układ zamaszynowania i wysoki stopień automatyzacji pozwala m.in. skutecznie wydzielić (na Nowoczesność i ekologia – Monitor Rynkowypoziomie 80–85%) 15 podstawowych frakcji surowcowych. Procesy stabilizacji tlenowej frakcji drobnej (0-80) odbywają się w zamknietych reaktorach systemu statycznego BIODEGMA z aktywnym napowietrzaniem i zabezpieczeniem przed przedostawaniem się nieoczyszczonego powietrza procesowego do atmosfery. ZZO dba również o odpowiednie warunki pracy osób zatrudnionych – obiekty wyposażono w nowatorskie i energooszczędne systemy wentylacji i klimatyzacji.

– Bardzo ważna jest edukacja młodego pokolenia, traktujemy ją jako ciągłą, systematyczną pracę – podkreśla Marzena Koppenberg,
prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o.
– Kładziemy szczególny nacisk na kształcenie najmłodszych. Na terenie zakładu funkcjonuje atrakcyjna ścieżka edukacji ekologicznej. Podczas wizyt studyjnych w ZZO wykorzystujemy pomoce dydaktyczne na różnym poziomie absorbowania wiedzy, gdyż przez zabawę skutecznie przyswaja się wiedzę. dotrzeć do świadomości. Sukcesywnie pozyskujemy zewnętrzne środki na tego typu działania.

Danuta Klimek

Nowoczesność i ekologia – Monitor Rynkowy

ZZO Olszowa spełnia najwyższe wymagania jakościowe w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności rygorystyczne wskaźniki narzucone przez nowelizowane akty prawne. Zapewnia racjonalne gospodarowanie odpadami przy udziale najnowszych technologii, respektując jednocześnie zasady rachunku ekonomicznego.

Podziel się:

Nastepne

Port Gdynia z jednym z najbezpieczniejszych systemów pozycjonowania statków

wt. lis 6 , 2018
Technologia przyszłości staje się teraźniejszością. Do końca 2018 r. w Porcie w Gdyni zbudowana zostanie stacja bazowa GNSS-RTK  (Global Navigation Satellite System-Real Time Kinematic), która umożliwi wyznaczanie pozycji statków z dokładnością do kilku centymetrów  Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat technologia globalnego pozycjonowania GNSS stała się jednym z najważniejszych narzędzi nawigacyjnych używanych do ustalania pozycji statku nie tylko na otwartym morzu, ale także w portach i na wodach podejściowych, gdzie miejsca […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie