Nowoczesność i ekologia

ZZO Olszowa to wzór gospodarki odpadami, ale też edukacji i działań proekologicznych

Oddany do użytku w 2014 r. Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa powstał w rekordowo krótkim czasie jako odpowiedź na potrzeby ok. 137 tys. mieszkańców 13 gmin woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Całkowita wartość projektu pn. „Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego” wyniosła prawie 68 mln zł, w tym poziom dofinansowania ze środków Unii Europejskiej stanowił 73,10 %.

W zakresie technologicznym jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji MBP w Europie umożliwiająca segregację zarówno odpadów zmieszanych, jak i pochodzących z selektywnej zbiórki. Układ zamaszynowania i wysoki stopień automatyzacji pozwala m.in. skutecznie wydzielić (na poziomie 80–85%) 15 podstawowych frakcji surowcowych. Procesy stabilizacji tlenowej frakcji drobnej (0-80) odbywają się w zamknietych reaktorach systemu statycznego BIODEGMA z aktywnym napowietrzaniem i zabezpieczeniem przed przedostawaniem się nieoczyszczonego powietrza procesowego do atmosfery. ZZO dba również o odpowiednie warunki pracy osób zatrudnionych – obiekty wyposażono w nowatorskie i energooszczędne systemy wentylacji i klimatyzacji.

– Bardzo ważna jest edukacja młodego pokolenia, traktujemy ją jako ciągłą, systematyczną pracę – podkreśla Marzena Koppenberg,
prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o.
– Kładziemy szczególny nacisk na kształcenie najmłodszych. Na terenie zakładu funkcjonuje atrakcyjna ścieżka edukacji ekologicznej. Podczas wizyt studyjnych w ZZO wykorzystujemy pomoce dydaktyczne na różnym poziomie absorbowania wiedzy, gdyż przez zabawę skutecznie przyswaja się wiedzę. dotrzeć do świadomości. Sukcesywnie pozyskujemy zewnętrzne środki na tego typu działania.

Danuta Klimek

ZZO Olszowa spełnia najwyższe wymagania jakościowe w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności rygorystyczne wskaźniki narzucone przez nowelizowane akty prawne. Zapewnia racjonalne gospodarowanie odpadami przy udziale najnowszych technologii, respektując jednocześnie zasady rachunku ekonomicznego.

Podziel się:

Nastepne

Port Gdynia z jednym z najbezpieczniejszych systemów pozycjonowania statków

wt. lis 6 , 2018
Technologia przyszłości staje się teraźniejszością. Do końca 2018 r. w Porcie w Gdyni zbudowana zostanie stacja bazowa GNSS-RTK  (Global Navigation Satellite System-Real Time Kinematic), która umożliwi wyznaczanie pozycji statków z dokładnością do kilku centymetrów  Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat technologia globalnego pozycjonowania GNSS stała się jednym z najważniejszych narzędzi nawigacyjnych używanych do ustalania pozycji statku nie tylko na otwartym morzu, ale także w portach i na wodach podejściowych, gdzie miejsca […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/