Podkowa Leśna: inteligentne miasto

Uhonorowana tytułem Symbol 2017 Podkowa Leśna wykonała założone tegoroczne plany. O umiejętnym wykorzystaniu budżetu, oszczędnościach, zrywaniu ze stereotypami i budowie infrastruktury w duchu Smart City warto wiedzieć więcej

Zabytkowa Podkowa Leśna, jak wiele podwarszawskich miejscowości, jest traktowana trochę jako „sypialnia stolicy”. Wystarczy jednak pierwszy rzut oka, by dostrzec jej wyjątkowość. Podkowa jest na wskroś charakterystyczna: cechuje ją wszechobecna zieleń i pomniki przyrody, stąd też nazywana jest „miastem-ogrodem”. Do tego wyliczyć należy wysoki poziom edukacji, bogatą, niemal stuletnią historię, mnogość zabytków (ponad sto) oraz spokój przyciągający artystów i ludzi zamożnych, wykształconych, którzy stanowią większość wśród czterech tysięcy mieszkańców.

Mamy doskonałe skomunikowanie ze stolicą dzięki Warszawskiej Kolei Dojazdowej – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.Ale nasza siła leży w organizacji i spełnianiu przyjętych celów. Przez ostatnie trzy lata rozdysponowaliśmy budżet dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy. Stawiamy kolejne kroki w kierunku idei Smart City, którą oparliśmy na zasadzie: każdy kolejny element systemu ma być i wygodniejszy i tańszy, niż klasyczna usługa, którą ma zastąpić. Myślimy gospodarczo: jeżeli tu i tam uda się zaoszczędzić „naście” tysięcy, to za „naście” lat będą to już miliony.

System inteligentnego miasta może składać się z wielu elementów, jak czujniki czy aplikacje. Pozwala to na przykład na zdalne płatności – mieszkańcy zdecydowanie wolą płacić podatki przez internet, niż w urzędzie. Ale innowacyjnych rozwiązań Podkowa ma w zanadrzu więcej. Miejski monitoring jest przystosowywany do czytania tablic rejestracyjnych i wykrywania wolnych miejsc parkingowych. Przy tutejszym Park&Ride działa pętla indukcyjna, licząca samochody. Zapłacić za parking będzie można telefonem. Położy to kres koszmarowi podkowian – setkom dziko zaparkowanych aut, który wyniknął, paradoksalnie, z obecności linii WKD.

Kolejne elementy naszej wizji to wodomierze – wymienia A. Tusiński. – Decydując się na ich ogólną wymianę, postawiliśmy na rozwiązanie tańsze, nowoczesne i zdalne. Udało nam się pozyskać partnera do finalizacji tego planu, który dodatkowo rozpoczyna budowę sieci światłowodowej, właśnie u nas. Zdalnie zbieramy dane z wodomierzy, dzięki czemu mieszkańcy dostają informacje o awariach czy nadmiernym zużyciu.

Planów na wykorzystanie światłowodów i systemów Smart City jest wiele, a każdy czeka na swoją kolej: aplikacja stacji rowerów miejskich, czujniki przepalenia na oprawie świetlnej, 350 analizatorów powietrza zbierających dane o pyłach smogowych, e-faktury, odciążające urząd i ułatwiające obsługę mieszkańców, wreszcie zdalna kontrola nad przepompownią. Wszystko to łączy się w plan zorganizowania swoistego miejskiego centrum ogólnoinformacyjnego, które dysponowałoby wszystkimi zbieranymi danymi i kontrolowałoby system.

Podkowę Leśną czekają kolejne inwestycje i dalszy rozwój. Do zrobienia jest jeszcze wiele, jednak konsekwencja w rozwoju miasta jest już widoczna, podobnie jak spełnianie planowanych założeń. Zgodnie z obietnicą, rozpoczęły się prace rewitalizacyjne w podkowiańskim parku. Na poprawę czeka też infrastruktura drogowa – Podkowa zamierza zmodernizować ją w trzy lata, nie zrywając jednak z wizerunkiem „miasta-ogrodu” i nie uszkadzając zieleni. Przykład wart naśladowania.

Adrian Buksa

Podziel się:

Nastepne

Gmina Międzychód nagrodzona

czw. gru 21 , 2017
Gmina Międzychód została uhonorowana tytułem Symbolu Polskiej Samorządności 2017. To nagroda za wielokierunkowe działania władz samorządowych, które pozwoliły na stworzenie atrakcyjnego miejsca zarówno dla mieszkańców, jak i dla inwestorów Dynamiczny rozwój gospodarczy Międzychodu, przekładający się na coraz większą liczbę inwestorów oraz wzrost ilości nowych miejsc pracy, potwierdza potencjał tkwiący w tym miejscu. A potencjał ten od samego początku widzieli włodarze gminy, którzy wraz z objęciem sterów wprowadzili szereg zmian dających […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie