Gmina Międzychód nagrodzona

Gmina Międzychód została uhonorowana tytułem Symbolu Polskiej Samorządności 2017. To nagroda za wielokierunkowe działania władz samorządowych, które pozwoliły na stworzenie atrakcyjnego miejsca zarówno dla mieszkańców, jak i dla inwestorów

Dynamiczny rozwój gospodarczy Międzychodu, przekładający się na coraz większą liczbę inwestorów oraz wzrost ilości nowych miejsc pracy, potwierdza potencjał tkwiący w tym miejscu. A potencjał ten od samego początku widzieli włodarze gminy, którzy wraz z objęciem sterów wprowadzili szereg zmian dających teraz wymierne korzyści. Najniższe podatki w promieniu 100 km, uchwała zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis, uchwała o pomocy regionalnej przy inwestycji za ponad 10 mln zł, zwolnienia z podatków nawet na okres 5 lat.

Od samego początku wiedzieliśmy, że potrzebna była zmiana nie tylko w funkcjonowaniu ale i myśleniu – mówi Krzysztof Wolny, burmistrz Międzychodu. – Chcieliśmy wyjść do ludzi z naszymi pomysłami. Chcieliśmy, żeby nasza gmina przestała być anonimowa. Dodatkowo zbudowaliśmy w urzędzie zespół, który potrafi profesjonalnie pracować na linii urząd–inwestor. Wprowadziliśmy też istotne zmiany w biurokracji, po to, by skrócić do minimum czas oczekiwania na wszelkie decyzje inwestycyjne. Dzięki temu możemy pochwalić się sukcesami w ściąganiu inwestorów do naszej gminy

Rzeczywiście. Po firmie Balcor, która w październiku zakończyła budowę nowego zakładu w Łowyniu, przyszła kolej na następnego dużego inwestora na terenie gminy. W połowie września firma z amerykańskim kapitałem Marmite Sp. z o.o. wykupiła teren ze wszystkimi budynkami po byłym Zakładzie Mebli Tapicerowanych „Christianapol”. Aktualnie prowadzone są tam pracę zmierzające do dostosowania istniejących hal do produkcji umywalek i brodzików ze specjalnej masy. Ale już teraz wiadomo, że obie te firmy dadzą zatrudnienie blisko 500 osobom. – Taki był nasz kolejny cel: dać możliwość zatrudnienia naszym mieszkańcom, blisko miejsca ich zamieszkania – podkreśla Krzysztof Wolny.

Dodatkowym udogodnieniem dla przedsiębiorców było stworzenie podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która z miesiąca na miesiąc notuje coraz większe zainteresowanie.

Promocja i rozwój

Gmina Międzychód nie czeka z założonymi rękami na potencjalnych inwestorów. Jest aktywnym członkiem World Trade Center w Poznaniu gdzie na bieżąco prezentuje aktualne oferty terenów inwestycyjnych.

Priorytetem w naszej działalności jest promocja gminy. Staramy się uczestniczyć w wielu konferencjach i spotkaniach biznesowo-gospodarczych, bo tylko w ten sposób możemy pokazać na arenie ogólnopolskiej, co mamy do zaoferowania. Stajemy się zauważalni i dzięki temu otrzymujemy sporo cennych wyróżnień, takich jak Symbol. To daje nam również poczucie, że to, co robimy, jest dobre, a obrany kierunek rozwoju – słuszny. A sukces nie przyjdzie bez odpowiedniej promocji. Na takich spotkaniach występuję również w roli panelisty, aby dzielić się z innymi ciekawymi rozwiązaniami, które udało się zastosować w naszej gminie – mówi Krzysztof Wolny.

Takich rozwiązań jest całkiem sporo. Międzychód, zdając sobie sprawę z przeludnienia, jakie wystąpi w przeciągu kilku lat w Poznaniu i okolicach, chce zachęcić ludzi do osiedlania się właśnie tutaj. Oprócz potencjalnych miejsc pracy, pięknych, zalesionych terenów i jezior, gmina ma do zaoferowania m.in. darmowe przedszkola, darmową naukę pływania dla dzieci i młodzieży, szeroką bazę kulturalno-sportową. Ale najbardziej nowatorski projekt, który może zachwycić i zachęcić, jest w trakcie realizacji, a jego otwarcie planowany jest na rok 2018. Chodzi o budowę nowego przedszkola, w ramach którego ma powstać ministok narciarski pokryty igelitem. Stok będzie miał około 33 metrów długości, a korzystać z niego będzie można przez 12 miesięcy w roku.

Wykorzystać wszystkie atuty

Gmina rozwija się nie tylko gospodarczo i społecznie, ale również turystycznie. Dobra infrastruktura w połączaniu z zachwycającymi krajobrazami stawia Międzychód na mocnej pozycji w „Krainie 100 jezior”. Ciągle padają nowe pomysły na uatrakcyjnienie walorów przyrodniczo-naturalnych. Obecnie trwa rewitalizacja plaży nad Jeziorem Mierzyńskim. Ma potrwać około dwóch lat i kosztować 2 mln zł. Chcielibyśmy bardzo sprężyć się z tą inwestycją, bo już po tegorocznym sezonie letnim zauważyliśmy znaczny wzrost turystów odwiedzających naszą gminę. Wszystko to dzięki ożywieniu jeziora miejskiego i prowadzaniu tam regat żeglarskich. Tu warto podkreślić, że należymy również do Wielkiej Pętli Wielkopolski, czyli malowniczego szlaku wodnego na rzece Warcie – mówi Tadeusz Wienke, kierownik Referatu Promocji i Kultury w gminie Międzychód.

Dołączenie do Wielkiej Pętli dało impuls do działania mieszkańcom i włodarzom gminy. Dzięki wsparciu ze strony urzędu, który zabezpieczył w budżecie kwotę w wysokości ponad 1 mln zł, udało się odnowić „Stary Port” przy rzece, a grupa pasjonatów, która wyraziła chęci do opieki nad mariną, tchnęła w nią nowe życie. – Stowarzyszenie opiekuje się obiektem i rozwija sport żeglarski, a my po wielu latach możemy znowu podziwiać żaglówki i regaty na naszych akwenach w piękne, letnie dni. Taka idea przyświecała nam od początku, aby wspólnie stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym się dobrze mieszka, żyje i pracuje – podsumowuje Krzysztof Wolny.

Anna Knapek

Podziel się:

Nastepne

Nowy Sącz: Inwestycje dla pacjentów

czw. gru 21 , 2017
Nowoczesne zarządzanie nowosądeckim szpitalem przyniosło wymierne efekty – nic dziwnego, że przyjeżdżają tu pacjenci z całej Polski Przez długie okresy w swojej 110-letniej historii Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu pozostawał niedoinwestowany, choć to bardzo ważna placówka na medycznej mapie Polski. Sytuacja zmieniła się kilkanaście lat temu. Od tego czasu zrealizowano wiele projektów, w większości z dużym udziałem środków unijnych. – Zaczęliśmy od remontów toalet i łazienek, to […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie