Przybywa nowoczesnych autobusów

Rok 2019 okazuje się dla PKM Katowice niezwykle dynamiczny pod kątem wymiany taboru na nowoczesny technologicznie i przyjazny środowisku

Troska o komfort pasażerów, dążenie do systematycznego ograniczania emisji spalin oraz dbałość o rozwój zrównoważonego transportu sprawiają, że PKM Katowice sukcesywnie odnawia swój tabor.

26 września 2018 r. PKM Katowice ogłosiło przetarg na dostawę kolejnych 25 fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych jednej marki w ramach projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Funduszu Spójności.

Przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach S.A., a umowa na dostawę autobusów została podpisana 22 stycznia 2019 r. Pojazdy z tej puli jeżdżą na liniach obsługiwanych przez PKM Katowice od 1 sierpnia.

Na początku tego roku na trasę wyjechały pierwsze w barwach PKM Katowice autobusy elektryczne. Silnik trakcyjny autobusu elektrycznego jest przyjazny ekologicznie, ponieważ nie emituje spalin i oznacza znaczne obniżenie poziomu hałasu wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Z tego pojazdu jako pierwsi skorzystali pasażerowie linii 910. Łącznie pojawiło się w Katowicach 5 przegubowych autobusów elektrycznych – wszystkie marki Solaris, dla których w bazie PKM-u została zamontowana stacja szybkiego ładowania.

30 kwietnia br. spółka ogłosiła nowe postępowanie przetargowe na dostawę pięciu krótkich fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Przetarg po raz kolejny wygrała firma Solaris Bus & Coach S.A.

– Termin dostawy wszystkich pięciu autobusów jednoczłonowych to 350 dni od daty podpisania umowy, a więc kolejnymi pojazdami elektrycznymi pojedziemy w 2020 r. – zapewnia Helena Ulanowska, prezes zarządu PKM Katowice.

Zakup autobusów elektrycznych jest dokonywany w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, unijnego programu ukierunkowanego na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Program ten jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.

– Reasumując, w latach 2015–2019 zostało zakupionych 120 autobusów – łącznie te zakupy kosztowały 123 529 750 zł netto. Z tej puli 115 pojazdów to nowoczesne pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a 5 pozostałych to autobusy elektryczne – podkreśla prezes Helena Ulanowska.

W 2020 r. planowany jest kolejny przetarg na następne 10 autobusów elektrycznych.

Danuta Klimek

PKM Katowice jest jednym z największych przewoźników na Śląsku. Obsługuje na zlecenie  Zarządu Transportu Metropolitalnego 61 linii na terenie Katowic, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Bytomia i Zabrza. Średnio przewozi dziennie prawie 250 tys. osób. Od wielu lat jest przykładem dbałości o komfort pasażerów i środowisko naturalne, a proekologiczna polityka jest jednym z priorytetów przedsiębiorstwa.

Podziel się:

Nastepne

Mszczonów nagrodzony

śr. paź 30 , 2019
Do Gminy Mszczonów po raz kolejny trafia tytuł Symbolu Polskiej Samorządności Lista udanych inwestycji, które prowadzone są na terenie gminy, jest imponująca. Między innymi mowa tu o budowie Park of Poland czy Deep Spot, które pozwoliły Gminie Mszczonów na zmianę swojego oblicza. Już teraz oba obiekty wymieniane są w gronie najciekawszych miejsc rozrywkowych w Polsce. Istotne jest, że przyciągną one również nowy rodzaj turystów, który będzie odwiedzał Mszczonów. To właśnie […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie