Sierpc w nowej erze ciepłownictwa

Tomasz Popławski rozmawia z Rafałem Wiśniewskim, prezesem zarządu Ciepłowni Sierpc Sp. z o.o.

Zacznijmy naszą rozmowę od sukcesów, bo w ciągu 5 lat udało się panu wiele zmienić.

To prawda. Ciepłownia Sierpc jest spółką komunalną w blisko 20-tysięcznym mieście, której zadaniem jest wytwarzanie, przesył oraz dystrybucja ciepła. Odbiorcami ciepła systemowego jest blisko połowa mieszkańców Sierpca. Tyle w teorii. W praktyce w ciągu 5 lat firma zmieniła swoje oblicze z spółki komunalnej z ogromnym niedoinwestowaniem i dużym zadłużeniem, w dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo ciepłownicze, intensywnie inwestujące w rozwój na wielu płaszczyznach swojej działalności.

Jakie zatem inwestycje są kluczowe?

W spółce od kilku lat realizujemy inwestycje odtwarzające wyeksploatowany majątek, jak i te, które przygotowują ją do nieuchronnej transformacji energetycznej. Prowadzone działania doprowadziły do znacznego wzrostu efektywności energetycznej. Udział węgla w wytwarzaniu ciepła ulega systematycznemu zmniejszeniu. W ubiegłym roku ponad 40 proc. energii cieplnej wytworzone zostało z wykorzystaniem kogeneracji gazowej. Jest to źródło współwytwarzające energię cieplną oraz elektryczną, dzięki czemu spółka uzyskuje wysoki poziom sprawności wytwarzania oraz znacznie ogranicza emisję do atmosfery dwutlenku węgla oraz pyłów. W ostatnim latach gruntownej modernizacji poddane zostały praktycznie wszystkie kluczowe działy współpracujące przy wytwarzaniu oraz dostarczaniu energii cieplnej do mieszkańców Sierpca. W latach 2020-2023 zmodernizowano lub wyremontowano kotły węglowe, stacje uzdatniania wody czy też stację odgazowania wody sieciowej. Udoskonaliliśmy też wiele węzłów cieplnych, na których uruchomiliśmy możliwość zdalnego sterowania oraz zdalnego odczytu wskazań ciepłomierzy.

W zeszłym roku nastąpiły największe zmiany…

Tak, rok 2024 przyniósł przełomowe inwestycje. Spółka rozpoczęła realizację projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, którego wartość wyniosła ok. 20 mln zł. W ramach inwestycji dokonano wymiany całego układu hydraulicznego ciepłowni z wymianą na najnowocześniejszy w regionie system pomp obiegowych oraz pomp kotłowych wraz z infrastrukturą energetyczną oraz systemem sterowania SCADA. Ponadto zmodernizowano instalację odpylania kotłów węglowych. Nowoczesny system trzykrotnie obniża ilość pyłów, które są emitowane do atmosfery i już teraz spełnia normy, które będą obowiązywać dopiero od 2030 roku. Wymieniona została główna magistrala ciepłownicza, dzięki czemu wyeliminowano awarie pozbawiające mieszkańców miasta ciepła na czas ich usunięcia, zmniejszono też o kilka procent straty przesyłowe. Ponadto w tym roku wymienimy kompleksowo 20 węzłów ciepłowniczych w budynkach wielorodzinnych na terenie miasta. Stworzymy też instalację fotowoltaiczną zasilającą pompy obiegowe. Wkrótce w spółce powstanie również nowe źródło energii odnawialnej w postaci pomp ciepła o mocy blisko 0,5 MW, zasilanych instalacją fotowoltaiczną.

Transformacja energetyczna to kolejny z ważnych elementów państwa metamorfozy.

Oczywiście, pracujemy nad szeregiem projektów dotyczących tego tematu, jak i odejściem od paliw kopalnych przy wytwarzaniu ciepła. Przyszłością ciepłownictwa jest posiadanie wielu źródeł energii wykorzystujących w zależności od warunków pogodowych siłę słońca, wiatru, czy też lokalne zasoby, np. biomasę. Dlatego też prowadzimy prace projektowe, które w najbliższych latach pozwolą włączyć do systemu źródła ciepła z biomasy czy biogazu. Pozwolą też na przechowywanie energii cieplnej w akumulatorze ciepła, a energii elektrycznej w magazynie energii.

Ciepłownia Sierpc to także szeroko rozumiane innowacje.

Jak najbardziej. Spółka opracowała innowacyjny projekt odzysku ciepła odpadowego z instalacji kogeneracyjnej z wykorzystaniem pompy ciepła. Ponieważ przyszłością ciepłownictwa będzie w dużej mierze jego elektryfikacja, prowadzimy prace w celu zabudowy w systemie ciepłowniczym kotła elektrycznego do zamiany energii elektrycznej na cieplną. Jako jedno z dwóch przedsiębiorstw w Polsce testujemy również oprogramowanie wykorzystujące AI, z powodzeniem funkcjonujące na rynku niemieckim, a jego założeniem jest poprawa sprawności dystrybucji ciepła do odbiorców i zmniejszenie produkcji ciepła przy zapewnieniu naszym odbiorcom odpowiedniego komfortu cieplnego.

Podziel się:

Nastepne

Amy Tintera - Słuchajcie, jak kłamią

pon. mar 24 , 2025
Amy Tintera – Słuchajcie, jak kłamią. Lucy i Savvy były wspaniałymi dziewczynami, chlubą małego teksańskiego miasteczka, z którego pochodziły. Obie ładne, inteligentne i budzące zazdrość. Lucy poślubiła wymarzonego chłopaka, który dał jej ogromny pierścionek i jeszcze większy nowy dom. Savvy była duszą towarzystwa – wszyscy ją kochali, a jeśli wierzyć plotkom, szczególną popularnością cieszyła się wśród mężczyzn. Pewnej straszliwej nocy znaleziono Lucy błąkającą się po poboczu drogi, całą we krwi […]
Amy Tintera - Słuchajcie, jak kłamiąAmy Tintera - Słuchajcie, jak kłamią

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie