Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego od ponad 20 lat wspiera procesy pobudzania innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności w zielonogórskim środowisku akademickim.

Celem CPiTT UZ jest stymulowanie innowacyjności, promowanie przedsiębiorczości, działanie na rzecz transferu nowoczesnych technologii oraz koordynacja wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a przemysłem, jednostkami samorządowymi i organizacjami okołobiznesowymi. W ramach swojej działalności Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego realizuje zadania wewnątrzuczelniane oraz świadczy usługi dla wszelkich podmiotów zewnętrznych, tj. osób fizycznych, osób prawnych, jednostek użyteczności publicznej itp. Od grudnia 2021 roku w strukturach Centrum funkcjonuje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.
– Ostatnie lata to mocny rozwój jednostki, która sukces zawdzięcza świetnemu i zgranemu zespołowi oraz nieocenionej przychylności władz uczelni, które dostrzegają potencjał w tym, co robimy – podkreśla Karol Dąbrowski, dyrektor CPiTT.
Innowacja, która inspiruje
Istotnym zadaniem realizowanym przez Centrum jest inicjowanie oraz wzmacnianie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, w tym poszukiwanie podmiotów zainteresowanych wdrożeniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych, przez promocję oferty technologicznej oraz udział w wystawach i targach typu „science to business”. Jednym ze środków służących do tego zadania jest projekt Inkubator Innowacyjności 4.0. Działania w ramach tego projektu przewidują prace przedwdrożeniowe skutkujące stworzeniem prototypu koncepcji i technologii opracowanych przez pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jednym z takich przedsięwzięć jest choćby rower trójkołowy z napędem ręcznym dla osób z niedowładem kończyn dolnych. Twórcą pomysłu jest pracownik Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ, mgr inż. Zdzisław Wałęga, natomiast rozwiązanie pod jego kierownictwem zostało zaprojektowane i stworzone przez studentów uczelnianego koła naukowego – Akademickiego Związku Motorowego. Rower zbiera pozytywne recenzje, a sam projekt okazał się na tyle innowacyjny, że już przyznano patent trzem zgłoszeniom – na ramę, układ tylnego zawieszenia oraz cały rower. Nie oznacza to jednak, że prace nad nim zostały zakończone. Toczą się bowiem dalsze prace mające na celu rozbudowę i stworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie układów hamulcowego, zawieszenia oraz napędu. Warto wspomnieć, że koło prowadzone przez Zdzisława Wałęgę obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia.
– Przez te lata poznałem wielu fantastycznych młodych ludzi. Z wieloma mam stały kontakt. Wiele razem przeżyliśmy i się nauczyliśmy – podsumowuje Zdzisław Wałęga, który dla członków koła jest mentorem, inspiratorem i przyjacielem.

Wykorzystana szansa
W ostatnich latach Centrum mocno stawia na zaangażowanie studentów w działania, które pomagają im w realizacji własnych pomysłów. Ich akceleratorem jest realizowany przez Centrum projekt „Klakson”. Jednym z działań realizowanych w ramach tego projektu jest kolekcja wzornicza koła naukowego PETarda Design. Myśl przewodnia tej kolekcji to subtelne połączenie trzech obszarów: akustyki, ekologii i designu. Zespół projektowy tworzą Paula Jarosz, Anna Wojciechowska i Weronika Paśnik, pod kierunkiem mgr Joanny Legierskiej-Dutczak. Ten zespół wykorzystał swoją szansę. Jedną z kilku wytworzonych w ramach projektu Klakson kolekcji można było podziwiać w Pawilonie Polskim na światowej wystawie EXPO 2020 w Dubaju. Ekspozycja ta inspirowana jest krajobrazami i falującymi lubuskimi wzgórzami.
Prace zielonogórskich artystów można było podziwiać również na Forum Gospodarczym Województwa Lubuskiego w październiku 2021 roku oraz na prestiżowym międzynarodowym wydarzeniu architektury i designu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Koło „PETarda Design” specjalizuje się w tworzeniu form wzorniczych z utwardzanych filców PET dla komfortu akustycznego wnętrz. Założeniem artystów jest stworzenie estetycznych, funkcjonalnych i unikatowych form do pomieszczeń użyteczności publicznej. Zespół stale uczy się, jak wykorzystywać ekologiczny i w pełni bezpieczny materiał pochodzący z recyclingu. Dlatego też jego szczególną uwagę przykuł filc PET, który świetnie pochłania dźwięki i hałasy, tym samym daje możliwości opracowania produktów przyjaznych, tworzących przytulne i wyciszone miejsce do pracy, nauki lub odpoczynku. Surowiec ten idealnie nadaje się jako materiał wygłuszający wnętrza, m.in. na przegrody do restauracji, hoteli lub dla wydzielenia miejsc do pracy w otwartych przestrzeniach biurowych lub na uczelniach.
Materiał wykorzystywany przez studentów to filc utwardzany PET, pozyskany w ponad 50% z recyklingu butelek PET. Zespół ma w swoim portfolio m.in. kolekcje inspirowane pejzażami Beskidów, np. kolekcję „Smrek”, nawiązującą do szkoły Bauhaus kolekcję „Z inspiracji modernizmem” oraz stawiającą na prostotę i funkcjonalność kolekcję „Minimal”.