Impuls do innowacji

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego od ponad 20 lat wspiera procesy pobudzania innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności w zielonogórskim środowisku akademickim.

Impuls do innowacji – Monitor Rynkowy
Zespół Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Celem CPiTT UZ jest stymulowanie innowacyjności, promowanie przedsiębiorczości, działanie na rzecz transferu nowoczesnych technologii oraz koordynacja wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a przemysłem, jednostkami samorządowymi i organizacjami okołobiznesowymi. W ramach swojej działalności Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego realizuje zadania wewnątrzuczelniane oraz świadczy usługi dla wszelkich podmiotów zewnętrznych, tj. osób fizycznych, osób prawnych, jednostek użyteczności publicznej itp. Od grudnia 2021 roku w strukturach Centrum funkcjonuje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

– Ostatnie lata to mocny rozwój jednostki, która sukces zawdzięcza świetnemu i zgranemu zespołowi oraz nieocenionej przychylności władz uczelni, które dostrzegają potencjał w tym, co robimy – podkreśla Karol Dąbrowski, dyrektor CPiTT.


Innowacja, która inspiruje

Istotnym zadaniem realizowanym przez Centrum jest inicjowanie oraz wzmacnianie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, w tym poszukiwanie podmiotów zainteresowanych wdrożeniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych, przez promocję oferty technologicznej oraz udział w wystawach i targach typu „science to business”. Jednym ze środków służących do tego zadania jest projekt Inkubator Innowacyjności 4.0. Działania w ramach tego projektu przewidują prace przedwdrożeniowe skutkujące stworzeniem prototypu koncepcji i technologii opracowanych przez pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jednym z takich przedsięwzięć jest choćby rower trójkołowy z napędem ręcznym dla osób z niedowładem kończyn dolnych. Twórcą pomysłu jest pracownik Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ, mgr inż. Zdzisław Wałęga, natomiast rozwiązanie pod jego kierownictwem zostało zaprojektowane i stworzone przez studentów uczelnianego koła naukowego – Akademickiego Związku Motorowego. Rower zbiera pozytywne recenzje, a sam projekt okazał się na tyle innowacyjny, że już przyznano patent trzem zgłoszeniom – na ramę, układ tylnego zawieszenia oraz cały rower. Nie oznacza to jednak, że prace nad nim zostały zakończone. Toczą się bowiem dalsze prace mające na celu rozbudowę i stworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie układów hamulcowego, zawieszenia oraz napędu. Warto wspomnieć, że koło prowadzone przez Zdzisława Wałęgę obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia.

Przez te lata poznałem wielu fantastycznych młodych ludzi. Z wieloma mam stały kontakt. Wiele razem przeżyliśmy i się nauczyliśmy – podsumowuje Zdzisław Wałęga, który dla członków koła jest mentorem, inspiratorem i przyjacielem.

Impuls do innowacji – Monitor Rynkowy
Rower trójkołowy, Akademicki Związek Motorowy i Marek Stachowiak, który miał okazję testować rower


Wykorzystana szansa

W ostatnich latach Centrum mocno stawia na zaangażowanie studentów w działania, które pomagają im w realizacji własnych pomysłów. Ich akceleratorem jest realizowany przez Centrum projekt „Klakson”. Jednym z działań realizowanych w ramach tego projektu jest kolekcja wzornicza koła naukowego PETarda Design. Myśl przewodnia tej kolekcji to subtelne połączenie trzech obszarów: akustyki, ekologii i designu. Zespół projektowy tworzą Paula Jarosz, Anna Wojciechowska i Weronika Paśnik, pod kierunkiem mgr Joanny Legierskiej-Dutczak. Ten zespół wykorzystał swoją szansę. Jedną z kilku wytworzonych w ramach projektu Klakson kolekcji można było podziwiać w Pawilonie Polskim na światowej wystawie EXPO 2020 w Dubaju. Ekspozycja ta inspirowana jest krajobrazami i falującymi lubuskimi wzgórzami.

Prace zielonogórskich artystów można było podziwiać również na Forum Gospodarczym Województwa Lubuskiego w październiku 2021 roku oraz na prestiżowym międzynarodowym wydarzeniu architektury i designu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Impuls do innowacji – Monitor Rynkowy
Projekty przegród i paneli akustycznych z recyklingowanego materiału PET prezentowane podczas Lubuskiego Forum Gospodarczego

Koło „PETarda Design” specjalizuje się w tworzeniu form wzorniczych z utwardzanych filców PET dla komfortu akustycznego wnętrz. Założeniem artystów jest stworzenie estetycznych, funkcjonalnych i unikatowych form do pomieszczeń użyteczności publicznej. Zespół stale uczy się, jak wykorzystywać ekologiczny i w pełni bezpieczny materiał pochodzący z recyclingu. Dlatego też jego szczególną uwagę przykuł filc PET, który świetnie pochłania dźwięki i hałasy, tym samym daje możliwości opracowania produktów przyjaznych, tworzących przytulne i wyciszone miejsce do pracy, nauki lub odpoczynku. Surowiec ten idealnie nadaje się jako materiał wygłuszający wnętrza, m.in. na przegrody do restauracji, hoteli lub dla wydzielenia miejsc do pracy w otwartych przestrzeniach biurowych lub na uczelniach.

Materiał wykorzystywany przez studentów to filc utwardzany PET, pozyskany w ponad 50% z recyklingu butelek PET. Zespół ma w swoim portfolio m.in. kolekcje inspirowane pejzażami Beskidów, np. kolekcję „Smrek”, nawiązującą do szkoły Bauhaus kolekcję „Z inspiracji modernizmem” oraz stawiającą na prostotę i funkcjonalność kolekcję „Minimal”.

Podziel się:

Nastepne

Kongres For Social Media – Spotkanie osób odpowiedzialnych za obecność firmy w mediach społecznościowych

czw. maj 19 , 2022
Kolejna edycja Kongresu For Social Media #forSM, czyli dwudniowego treningu z social media marketingu! 23-24 maja | Gdańsk | www.forsm.pl To jeden z ulubionych kongresów w Polsce i rozwiązanie dla osób prowadzących konta firmowe w mediach społecznościowych. Kongres odbywa się od 2014 roku. Jest bardzo wysoko oceniony przez uczestników. Bardzo się cieszymy, że po tak długiej przerwie kolejne spotkanie przypada właśnie w Gdańsku. I to będzie połączenie doskonałe>>> Dużo dobrej wiedzy […]
Kongres For Social Media – Spotkanie osób odpowiedzialnych za obecność firmy w mediach społecznościowych – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie