Strategia bioróżnorodności, praworządność i globalny wymiar Europy na ostatniej sesji PE

Po ubiegłotygodniowym powrocie do Strasburga europosłowie zajęli się m.in. głosowaniami nad: certyfikatem COVID, strategią bioróżnorodności UE, praworządnością, sytuacją na Białorusi, a także globalnym wymiarem Europy.

Strategia bioróżnorodności, praworządność i globalny wymiar Europy na ostatniej sesji PE – Monitor Rynkowy
European Union, 2021


Unijny cyfrowy certyfikat COVID

Parlament Europejski zatwierdził unijny cyfrowy certyfikat COVID. Podczas debaty przed głosowaniem europosłowie wezwali kraje UE do wdrożenia go do 1 lipca. Chociaż certyfikat jest powszechnie postrzegany jako narzędzie przywracania swobody przemieszczania się, posłowie do PE podkreślili znaczenie tego, że będzie przestrzegał praw człowieka.

Ponadto europosłowie poparli tymczasowe zawieszenie  patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Stwierdzili, że powinno to poprawić globalny dostęp do niedrogich szczepionek i rozwiązać problem niedoborów dostaw. Głosowanie plenarne odbyło się po ożywionej debacie na ten temat w maju.


Bioróżnorodność

Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie strategii UE na rzecz bioróżnorodności do 2030 r., która ma zaradzić obecnemu kryzysowi różnorodności biologicznej. Europosłowie chcą, aby do 2030 r. co najmniej 30 proc. gruntów i mórz UE było pod ochroną.


Nagroda Publiczności LUX

Przewodniczący PE David Sassoli ogłosił zwycięzcę Nagrody Publiczności LUX. “Kolektyw” to film dokumentalny reżysera i producenta Alexandra Nanaua o śledztwie prasowym w sprawie korupcji w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej w następstwie tragicznego pożaru. Po raz pierwszy również publiczność miała wpływ na wyłonienie zwycięzcy.


Praworządność

PE podkreślił, że od 1 stycznia obowiązuje rozporządzenie uzależniające wypłaty z budżetu UE od przestrzegania praworządności przez państwa członkowskie; jak dotąd Komisja Europejska nie podjęła żadnych działań i nie sfinalizowała jeszcze wytycznych dotyczących ich wdrażania. Europosłowie dali Komisji Europejskiej dwa tygodnie na wypełnienie jej zobowiązań, w przeciwnym razie Parlament pozwie Komisję za brak działań.

W kolejnej rezolucji posłowie do PE domagali się podjęcia działań w sprawie potwierdzonego konfliktu interesów czeskiego premiera Andreja Babisza.


Europejski Fundusz Społeczny +

Parlament Europejski przyjął główny instrument UE do inwestowania w ludzi i zwalczania nierówności na najbliższe siedem lat. Europejski Fundusz Społeczny+ skupia się na walce z ubóstwem dzieci i bezrobociem młodzieży w Europie.


Globalny wymiar Europy

Parlament zatwierdził również nowy program „Globalny wymiar Europy”, który do 2027 r. zainwestuje 79,5 mld euro w rozwój i współpracę międzynarodową w krajach sąsiednich i poza nimi.


Białoruś

Parlament Europejski wezwał UE do ukarania osób zamieszanych w wymuszenie lądowania samolotu w Mińsku oraz zatrzymanie białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicza i jego dziewczyny Sofii Sapiegi. Europosłowie wezwali Radę do jak najszybszego ukarania osób i podmiotów na Białorusi zamieszanych w przymusowe lądowanie i porwania.


Plany odbudowy

Krajowe plany odbudowy wykorzystujące unijne fundusze na odbudowę powinny koncentrować się na wspieraniu transformacji ekologicznej i cyfrowej, zwiększaniu potencjału wzrostu i przestrzeganiu wartości UE, stwierdzili europosłowie w rezolucji.


Dobrostan zwierząt

W odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską o nazwie “Koniec Epoki Klatkowej” (ang. “End the Cage Age”), podpisaną przez 1,4 mln osób z całej UE, eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do przedstawienia wniosku dotyczącego zakazu hodowli w klatkach w UE do 2027 roku.


Wsparcie w przeciwdziałaniu efektom Brexitu

Europosłowie wezwali, aby 5 mld euro rezerwy na dostosowanie do Brexitu były łatwo dostępne dla sektorów takich jak rybołówstwo oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, które najbardziej ucierpiały w wyniku wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.


kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Anita Głowińska - Kicia Kocia i Nunuś. W co się ubierzemy?

śr. cze 16 , 2021
Książka z okienkami do odkrywania! Kicia Kocia i Nunuś wiedzą, że w każdą pogodę można się dobrze bawić, trzeba się tylko odpowiednio ubrać. Nunuś wkłada kalosze, kiedy pada, ubiera się ciepło, kiedy jest mroźnie, a na plażę zabiera okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Nunuś wie już wszystko o pogodzie! Wszystkie odpowiednie ubrania i przedmioty ukryte są w otwieranych okienkach. Wydawnictwo Media Rodzina poleca zakup książki: https://www.mediarodzina.pl/produkt/kicia-kocia-i-nunus-w-co-sie-ubierzemy/
Anita Głowińska - Kicia Kocia i Nunuś. W co się ubierzemy? – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie