Za nami wyjątkowa Gala finałowa ogólnopolskiego programu Symbol 2024, którego celem jest wyróżnienie najlepszych w swoich branżach przedstawicieli przedsiębiorstw, uczelni i instytucji. Paweł Wojna, prezes zarządu PGK w Śremie Sp. z o.o. 22 listopada 2024 r. w Katowicach odebrał nagrodę za innowacyjne działania spółki w zakresie ochrony środowiska
Kapituła programu przyznała Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Śremie tytuł Symbol Zrównoważonego Rozwoju za stosowanie paliw niskoemisyjnych w branży komunalnej od 2012 roku oraz wybudowanie ogólnodostępnej stacji tankowania LNG/CNG. Symbol to nagroda za działalność ukierunkowaną na przyszłość, postęp i innowacyjne rozwiązania. Honorowy patronat nad galą finałową Symbolu 2024 objęły m.in.: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Główna Instytutów Badawczych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Krajowy Zasób Nieruchomości, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Związek Województw RP czy Związek Powiatów Polskich. Od teraz śremska spółka PGK dołącza do podmiotów stanowiących wzory dla swoich branż.
– Na naszej stacji tankują zarówno właściciele samochodów osobowych, jak i firmy transportowe użytkujące pojazdy ciężarowe o dużej ładowności i dalekim zasięgu – podkreśla Paweł Wojna, prezes zarządu PGK Sp. z o.o. w Śremie. – Tu warto przypomnieć, że jednym z atutów metanu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu z dieslem czy benzyną. CNG i LNG to także korzyść dla środowiska, ponieważ emitują mniej dwutlenku węgla, tlenków azotu, siarki i cząstek stałych. Zresztą w ostatnim czasie znacznie zwiększyła się ilość stacji tankowania gazem ziemnym, a pojazdy napędzane LNG mają już dłuższy zasięg – nawet do 1500 km, co czyni to paliwo bardziej atrakcyjnym.
Zarząd spółki nie spoczywa na laurach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w przyszłym roku planuje otworzyć stację tankowania certyfikowanego zielonego paliwa do napędu pojazdów silnikowych. Przetarg na realizację tej inwestycji już został ogłoszony. Stacja będzie wykorzystywana na potrzeby własne (spółka posiada pojazdy komunalne napędzane na CNG i LNG) oraz sprzedaż na zewnątrz, m.in. dla firm transportowych. BioLNG i bioCNG, zastosowane w branży komunalnej i transportowej, zwiększą udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Paliwo będzie miało certyfikat potwierdzający jego pochodzenie.
BioLNG i bioCNG to paliwa zdekarbonizowane, zeroemisyjne i odnawialne. Są to paliwa przyszłości – tak ważne w dobie raportowania ESG. Mają zastosowanie w transporcie drogowym, morskim, kolejowym w sektorze energetycznym (wykorzystanym do produkcji energii elektrycznej oraz produkcji ciepła). Konsumentem bioLNG na szeroką skalę mogą być przemysł, rolnictwo oraz gospodarstwa domowe.
– Dzięki tankowaniu paliwa zeroemisyjnego przyczynimy się jako spółka do ochrony powietrza i ziemi poprzez zastosowanie ekologicznych pojazdów do zbierania odpadów – zapowiada Paweł Wojna. – Nastąpi ograniczenie hałasu oraz emisji zanieczyszczeń do środowiska. Zastosowanie oczyszczonego biometanu w postaci sprężonej czy skroplonej w pojazdach jest bez problemu stosowane na całym świecie. Jako PGK w Śremie, oddając do użytku stację tankowania bioCNG i bioLNG, zamierzamy popularyzować zeroemisyjne paliwa w Polsce. Pomóc w tym może rozwijający się rynek biogazu, a w najbliższym czasie również skroplonego biometanu.
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę czytelnikom, kontrahentom oraz pracownikom PGK w Śremie Sp. z o.o. radości i spokoju. Niech świąteczny czas napełni serca ciepłem i miłością, a Nowy Rok 2025 będzie obfity w pomyślność, siłę i energię do tworzenia nowych pomysłów i realizacji planów.