Kamiennogórska Strefa: będą kolejne inwestycje

Rozmowa z Tadeuszem Rycharskim, prezesem zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze

Panie prezesie, jak minął rok 2022 w kamiennogórskiej Strefie?

Był to rok polskich przedsiębiorstw, które stanowią zdecydowaną większość beneficjentów (9 z 10 decyzji o wsparciu otrzymują polskie firmy). Dominowały przedsięwzięcia o charakterze reinwestycji. Największe ubiegłoroczne projekty w KSSEMP zrealizują firmy JMJ Sp. z o.o. S.K.A. (części i akcesoria do pojazdów silnikowych) oraz Bürkle Sp. z o.o. (wyroby z betonu do celów budowlanych). Według deklaracji tylko z 2022 roku strefowi inwestorzy poniosą nakłady inwestycyjne przekraczające 100 mln zł oraz zatrudnią ponad 100 pracowników.

Przypomnę, że ponad 25 lat działalności Kamiennogórskiej Strefy to już 127 zezwoleń oraz 63 decyzje o wsparciu nowych inwestycji. Nasi inwestorzy zatrudniają ponad 11 tys. osób i ponieśli nakłady inwestycyjne blisko 5 mld złotych.

Co decyduje, że przedsiębiorcy wybierają akurat Kamiennogórską Strefę?

Oczywiście świetna lokalizacja, czyli południowo-zachodnia część woj. dolnośląskiego i bliskość granicy niemieckiej oraz czeskiej. Obejmujemy powiaty: bolesławiecki, karkonoski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, milicki, trzebnicki, zgorzelecki i Jelenią Górę. Jesteśmy również obecni w południowej części woj. wielkopolskiego (powiat ostrowski i kępiński). To też doskonale rozwinięta infrastruktura transportowa poprzez dostępność autostrad A4 i A8 oraz dróg ekspresowych S3 i S5.

Jakie korzyści płyną z otrzymania decyzji o wsparciu od zarządu Strefy?

Największa korzyść dla przedsiębiorcy to zwolnienie z podatku dochodowego. Wysokość tej pomocy publicznej zależy od wielkości firmy i deklarowanych nakładów inwestycyjnych przez okres 10 – 15 lat. Dla przykładu mała firma, deklarująca nakłady w wysokości 1 mln zł, skorzysta na podstawie wydanej przez nas decyzji ze zwolnienia z podatku w wysokości 45%, tj. 450 tys. zł. Przy większych nakładach inwestycyjnych ta pomoc jest adekwatnie dużo większa. Dobra informacja to także krótki okres wydawania takiej decyzji. W naszej Strefie wynosi od 3 do 4 tygodni.

Co ważne, po wprowadzeniu nowych, aktualnie obowiązujących przepisów, inwestycja może być realizowana w dowolnie wybranej przez przedsiębiorcę lokalizacji, również 
w dotychczasowym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej – w myśl idei „cała Polska strefą”.

A jakie aktualne plany?

W tym roku do tej pory decyzję o wsparciu otrzymał polski producent lawet i przyczep z Bolesławca – BFZ Sp. z o.o. Jest to reinwestycja, a zarazem druga decyzja o naszym wsparciu dla tego przedsiębiorcy. Pracujemy również nad innymi projektami, które zakończą się w najbliższym czasie wydaniem dwóch decyzji wspierających nowe inwestycje.

Podziel się:

Nastepne

<strong>5 mln złotych dla REAKTO na rozwój dronowego systemu ochrony</strong>

czw. kwi 20 , 2023
Dynamicznie rozwijający się startup z Krakowa – REAKTO, wdrażający usługę lotów patrolowych i interwencyjnych przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych, zamknął rundę inwestycyjną na kwotę 4 mln 830 tys. zł. Na wynik rundy składa się wsparcie od 24 dotychczasowych oraz nowych inwestorów prywatnych w wysokości 570 tys. zł oraz finansowanie dłużne w wysokości 250 tys. zł. Pozostała kwota pochodzi od inwestora strategicznego, spółki AMM Global z Łodzi. Pozyskany kapitał przyspieszy finalizację autorskich rozwiązań […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie