Zadbaj o cyfrowe bezpieczeństwo z aplikacją eDO App

O tym, jak zadbać o ochronę danych osobowych podczas wakacji, jakie cyfrowe niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas wypoczynku oraz dlaczego warto korzystać z takich aplikacji jak eDO App rozmawiamy z Jerzym Judyckim, menedżerem aplikacji eDO App z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Zadbaj o cyfrowe bezpieczeństwo z aplikacją eDO App – Monitor Rynkowy

Jak zadbać o ochronę danych osobowych podczas wakacji?

Warto chronić nasze dane przed pozyskaniem ich przez nieupoważnione osoby. Nie ujawniajmy zbyt wielu informacji, w sytuacjach kiedy  nie jest to konieczne, np. do wypożyczenia podczas urlopu dmuchanej pływającej zabawki nie powinien być potrzebny nasz numer PESEL.

Zwróćmy szczególną uwagę na nasze dokumenty tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Upewnijmy się, że nikt nieupoważniony ich nie fotografuje. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest automatyczny odczyt z dokumentu tożsamości np. przy zameldowaniu w hotelu. Wówczas dane trafiają bezpośrednio do systemu informatycznego hotelu, a kluczowe dane, takie jak numer dokumentu lub numer PESEL mogą zostać ukryte przed pracownikiem recepcji.

Nie zostawiajmy dowodu osobistego lub paszportu w zastaw za wypożyczenie kajaka lub przewodnika audio. W Polsce jest to zabroniona praktyka, ale w wielu krajach, np. śródziemnomorskich, jest powszechnie stosowana. Warto  unikać takich sytuacji, ponieważ  w czasie, gdy korzystamy z atrakcji, szajka oszustów może posłużyć się naszym dokumentem i np. zawrzeć umowę pożyczki na nasze dane.

Jakie cyfrowe niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas wakacji?

Nasze dane osobowe znajdują się także w naszych cyfrowych urządzeniach. Poczta e-mail służy nam do resetowania haseł w różnych serwisach. W mediach społecznościowych mamy naszą cyfrową tożsamość. Za zakupy płacimy telefonem. Zadbajmy o to, aby dostęp do naszych urządzeń był dobrze zabezpieczony. Stosujmy blokadę ekranu w telefonie oraz zaszyfrujmy dane w laptopie i telefonie. Jeżeli nasze urządzenie zostanie skradzione, to dzięki szyfrowaniu danych przestępca nie zmieni nam haseł w serwisach online, ani nie będzie mógł podszywać się pod nas w mediach społecznościowych.

Dlaczego warto korzystać z takich aplikacji jak eDO App?

Aplikacje mobilne dostarczane przez zaufane firmy i instytucje zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Potwierdzenie płatności w aplikacji mobilnej banku zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż SMS, a zarazem jest wygodniejsze niż przepisywanie kodu.

Dodatkowo aplikacje dają nam funkcje niedostępne lub trudno dostępne w inny sposób.Za przykład może posłużyć  Aplikacja eDO App, która pozwala zdalnie potwierdzić tożsamość, zweryfikować, czy dowód osobisty jest ważny, złożyć podpis elektroniczny. Wystarczy telefon z NFC i dowód osobisty z warstwą elektroniczną, który każdy z nas ma lub wkrótce będzie miał, gdy wymieni stary dokument na nowy. Zakup dodatkowych urządzeń lub usług nie jest konieczny. Wystarczy mieć e-dowód i pobrać bezpłatną aplikację.
eDO App to także wygoda. Niezależnie od tego czy spędzamy wakacje w Polsce, czy też na drugim końcu świata, aplikacja umożliwia zdalne załatwianie swoich spraw, bez konieczności wizyty w urzędzie czy banku. 

Co to jest tożsamość cyfrowa i jak się chronić przed jej utratą?

Tożsamość cyfrowa to każdy wirtualny zestaw naszych danych, który umożliwia  ich użycie w celu wykonania jakiejś czynności w Internecie, np. otworzyć konto w banku, napisać post w mediach społecznościowych, wysłać e-maila lub załatwić sprawę w urzędzie. Najlepiej chronić naszą tożsamość na dwa sposoby. Po pierwsze: nie ujawniajmy nikomu naszych kodów PIN ani haseł oraz nie udostępniajmy odblokowanego telefonu lub komputera obcym osobom. 

Po drugie: używajmy wielu składników uwierzytelniających. Drugim składnikiem uwierzytelniającym może być np. potwierdzenie czynności w aplikacji mobilnej lub przepisanie kodu z SMS przy logowaniu do mediów społecznościowych czy poczty e-mail.

W przypadku zdalnego potwierdzenia tożsamości lub podpisu warto korzystać z e-dowodu osobistego. Aby potwierdzić naszą tożsamość lub złożyć podpis, musimy mieć przy sobie swój e-dowód  oraz pamiętać nadany do niego  kod PIN (którego nikomu nie ujawniamy!). Warstwy elektronicznej e-dowodu nie da się skutecznie podrobić, gdyż zawiera ona zabezpieczenia kryptograficzne. Korzystając z e-dowodu w aplikacji eDO App, nie tylko mamy pewność, z jaką firmą lub urzędem się kontaktujemy, ale również eDO App negatywnie zweryfikuje fałszywy dowód osobisty wystawiony na nasze dane i ochroni nas przed kradzieżą tożsamości.

Rozmawiał: Tomasz Popławski

Podziel się:

Nastepne

Kurt Vonnegut - Hokus-pokus

pon. lip 18 , 2022
Przewrotna opowieść o rozgoryczonym życiem człowieku, w której czarna komedia miesza się z krytyką ludzkiej głupoty i cynizmu rządzących. Eugene Debs Hartke, weteran wojny w Wietnamie i niespełniony pianista jazzowy, po powrocie do kraju podejmuje pracę nauczyciela fizyki i wychowania muzycznego w Tarkington College – szkole dla niepełnosprawnych umysłowo nastolatków z bogatych rodzin. Lata później, po wyrzuceniu z pracy za rzekome demoralizowanie młodzieży, zostaje wychowawcą w znajdującym się nieopodal więzieniu […]
Kurt Vonnegut - Hokus-pokus – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie