Ałbena Grabowska – Doktor Zosia

Ostatni, trzeci tom serii „Uczniowie Hippokratesa”, łączącej opowieść fabularną z przełomowymi wydarzeniami z historii medycyny. Doktor Zosia jest bohaterką fikcyjną, prawdziwy natomiast jest cichy bohater drugoplanowy – nieistniejący już Szpital Ujazdowski.

Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami. Dla Zofii jest to szansa, żeby doskonalić wiedzę i umiejętności na wielu prężnie się rozwijających oddziałach medycznych i w nowoczesnych pracowniach.

Pracę u boku najwybitniejszych specjalistów tamtych czasów przerywa wybuch wojny. „Rzeczpospolita Ujazdowska” – tak medycy nazywają swój szpital – funkcjonuje na bazie konwencji haskiej, ale jej regulacje są bezwzględnie łamane przez okupanta, a personel, zwłaszcza lekarze i pielęgniarki zaangażowani w konspirację, doświadcza wyjątkowego okrucieństwa wojny.

Kadra oficerska zostaje wywieziona na Wschód i przepada bez wieści. Dopiero po latach świat usłyszy o Katyniu. Część lekarzy ginie w bombardowaniach, inni są wywożeni do obozów koncentracyjnych, zamykani w getcie albo torturowani w katowniach gestapo. Ocalali, a wśród nich doktor Zosia, starają się ratować pacjentów w warunkach urągających ludzkiej godności. Najgorsze przyjdzie jednak dopiero wraz z wybuchem powstania warszawskiego.

W powieści ożywa przedwojenna Warszawa – losy fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, w których uczestniczyli wybitni artyści, politycy i naukowcy dwudziestolecia międzywojennego. W powieści, wzorem poprzednich części cyklu, zostały przedstawione sylwetki autentycznych gigantów medycyny, takich jak Zygmunt Freud, Alois Alzheimer czy Kazimierz Funk.

Wydawnictwo Marginesy poleca zakup książek: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133616/uczniowie-hippokratesa-doktor-zofia

Podziel się:

Nastepne

Szkoląc z bezpieczeństwa i podróżując

pon. lis 14 , 2022
Jednym z partnerów gali Symbol 2022 jest firma Salud Y Seguridad En La Trabaja BHP Szkolenia Lama Travel. To działająca od 2018 roku polska firma, która może pochwalić się szerokim zakresem usług w dziedzinie opracowywania i prowadzenia szkoleń dedykowanych wszystkim grupom pracowników i pracodawców. Przedsiębiorstwo początkowo zajmowało się szkoleniami BHP, outsourcingiem oraz organizacją dedykowanych kursów w projekcie POWER. Obecnie posiada w swojej ofercie kompleksowe usługi dla firm z zakresu BHP, opracowywania systemu HACCP do celów sanitarnych, szkolenia […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie