14-15 października 2024 r. w Gdańsku odbędzie się II konferencja Green Energy Tricity (GET), podczas której eksperci podzielą się najlepszymi praktykami biznesowymi w zakresie transformacji energetycznej. Jacek Bies rozmawiał z Piotrem Bieniaszem-Krzywiec, CFO w Grupie Technologicznej ASE – organizatorem konferencji
Jak Pan ocenia rynek polski w zakresie transformacji energetycznej? Z jakimi sprawami zwracają się do Was przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy dużo już wiedzą na temat OZE, ponieważ testują u siebie różne rozwiązania. Można powiedzieć, że przejmują role małych „zakładów energetycznych”. Widzę jednak ostrożność w zakresie wdrażania magazynów energii, bez których korzystanie z zielonej energii jest mniej efektywne. Jesteśmy w stanie podpowiedzieć, w jaki sposób stabilizować energię elektryczną pochodzącą z OZE. Jako grupa spółek licząca 400 pracowników, z której większość stanowią inżynierowie, jesteśmy w stanie dobrać rozwiązania odpowiadające na potrzeby przedsiębiorców. Zaczynając od koncepcji architektonicznych, przez projekty, dobór i instalację urządzeń, aż do etapu długoterminowej obsługi instalacji na bazie SLA (service level agreement).
Nadal mamy sporo zapytań w zakresie wodoru, zwłaszcza „zielonego wodoru”. Na zlecenie klientów tworzymy koncepcje techniczne, dobieramy elektrolizery. Realizujemy w formule pod klucz stacje dystrybucyjno-magazynowe dla transportu publicznego i osobowego.
Klienci zwracają się do nas również w sprawach związanych z produkcją zielonego amoniaku czy metanolu na bazie zielonego wodoru, które następnie mają być wykorzystywane jako paliwo lub surowiec do produkcji nawozów. Mamy więc do czynienia z nowoczesnymi ekologicznymi paliwami klasy RFNBO, czyli paliwami odnawialnymi pochodzenia niebiologicznego. Często zgłaszają się do nas elektrociepłownie – obecnie dla miejskiej elektrociepłowni realizujemy projekt oparty na pompach ciepła, bateryjnych magazynach energii i odzysku ciepła ze ścieków miejskich.
Pracujemy kompleksowo, od terenowych analiz technicznych, przez stworzenie koncepcji technicznych, po analizy OPEX i CAPEX, etap realizacji inwestycji i obsługi instalacji po jej wykonaniu.
Pewne rozwiązania testujecie u siebie, na terenie kampusu GT ASE.
To prawda. Dobrym przykładem jest instalacja magazynu energii elektrycznej, który jest sterowany automatycznym systemem opartym na sztucznej inteligencji. Z przyjemnością, o czym już informowałem na mediach społecznościowych, zapraszamy do obejrzenia naszych faktur za energię elektryczną. Na fakturze można znaleźć pozycje, które po naszej inwestycji uległy zmianie. To takie nisko wiszące owoce, do zerwania od razu po instalacji magazynu energii. Nasi specjaliści pokażą, jak taka inwestycja przekłada się na finanse poprzez obniżenie kosztów. I wszystko to można ocenić na podstawie dokumentów źródłowych, faktur.
Przy okazji rozbudowy swojej powierzchni biurowej planujemy zainwestować w system magazynowania ciepła i chłodu, w którym medium będzie woda. W okresie letnim wykorzystamy chłód do klimatyzowania pomieszczeń, a w zimowym będziemy magazynować ciepło w celu ogrzewania. To kolejne źródło oszczędności. Wkrótce opowiemy też o nowych inwestycjach w branży ciepłowniczej. Chciałem przy tym podkreślić, że na rynku jest grupa przedsiębiorców, którzy są forpocztą transformacji energetycznej – my im pomagamy w doborze odpowiednich rozwiązań. I widzimy jednocześnie, w którym kierunku zmierza rynek. Dobrym przykładem jest blending wodoru, czyli domieszka do 15% zielonego wodoru do gazu w instalacji zakładowej. Oczywiście niektórzy zwlekają z inwestycjami w efektywność energetyczną, jednak może to przełożyć się na mniejszą rentowność produktu.
Skoro rozmawiamy o praktycznej stronie oszczędzania, proszę powiedzieć, czego możemy się dowiedzieć na nadchodzącej konferencji Green Energy Tricity.
Będziemy kontynuować rozmowy o OZE i pokazywać, jak zmieniają się i mogą się zmieniać polskie firmy pod kątem efektywności energetycznej. Pokażemy, jak rozwija się rynek w zastosowaniu poszczególnych technologii. Omówimy na przykład zamianę wodoru na inne zielone media, jak amoniak i metanol. Będziemy wspominać o rozwoju energetyki wiatrowej. Kolejny temat to wysokopojemnościowe magazyny energii. Dla przykładu: kiedy takie firmy jak nasza mają dzienne zapotrzebowanie ok. 300 kWh energii elektrycznej, przykładowa elektrociepłownia może potrzebować 150 MWh. Energię z OZE można w takim przypadku zmagazynować w roztopionych solach, mówimy więc o magazynach ciepła. Zmagazynowana energia cieplna posłuży do wytworzenia pary, która wygeneruje prąd elektryczny i/lub zostanie użyta do celów grzewczych. Wraz z naszymi partnerami zaprezentujemy różne case studies, aby pokazać przedsiębiorcom, jak technologie pomagają w oszczędności kosztów. Poruszymy również kompleksowo kwestie związane z polityką ESG, podpowiemy, jak redukować ślad węglowy. Spotykamy się w Trójmieście, które reprezentuje region Pomorza. Liczymy, że w następnych kilku latach zaczną działać pierwsze morskie farmy wiatrowe. Na pewno wpłynie to na krajobraz przemysłowy kraju. Będziemy więc również rozmawiać, w jaki sposób wykorzystać ten potencjał dla regionu i gospodarki opartej na zielonej energii.
Jak wyglądają działania rozwojowe Grupy Technologicznej ASE?
Warto wspomnieć o partnerstwie, które nawiązaliśmy z hiszpańską firmą RPOW Consulting. Zyskaliśmy tu kompetencje w zakresie wysokopojemnościowego magazynowania energii w roztopionych solach. To duży krok rozwojowy również dlatego, że otwiera przed nami rynek hiszpański, na którym projekty wodorowe rozwijają się dynamicznie, a w zakresie których mamy wieloletnie doświadczenie.
Mocno rozwijamy także naszą markę w Indiach. Jest to oddział naszej firmy Projmors, w którym pracuje kilkunastu inżynierów. Realizujemy tam zlecenia dużych klientów w obszarze projektów morskich, infrastrukturalnych. Pracownicy indyjskiego oddziału uczestniczą też w niektórych naszych krajowych projektach.
Wspomnę też, że utworzyliśmy holding spośród kluczowych dla transformacji energetycznej spółek grupy. W skład ASE Holding S.A. wchodzą ASE ATEX, Biproraf, Projmors, Camino Project i EKO-KONSULT. Celem utworzenia holdingu jest uplasowanie na rynku podmiotu, który skupia w sobie kompetencje w kluczowych filarach transformacji energetycznej. Mówimy tu o OZE, w tym o morskich farmach wiatrowych, energetyce jądrowej, technologiach wodorowych, technologiach magazynowania energii.
Jako zespół specjalistów, wraz z naszymi partnerami, zachęcamy przedsiębiorców do udziału w konferencji Green Energy Tricity. Na pewno na tym skorzystają.