Bohdan Dyakowski – Zgrana kompania. Na wiejskim podwórku

Autor znakomicie podpatruje życie gospodarstwa wiejskiego od obudzenia się ze spoczynku zimowego do stopniowego zamierania w jesieni.

Bohdan Dyakowski - Zgrana kompania. Na wiejskim podwórku – Monitor Rynkowy

W marcu zawsze ta sama ruchliwa gromadka wesołych „stołowników”. Żółtobrzuche trznadle, obok podskakują czubate dzierlatki, stadku zawsze rej wodzą hałaśliwe wróble. Czy warto je dokarmiać? A może należy je wypędzać z podwórza jako szkodliwe stworzenia? Na pewno nie wypędzimy bocianów, które zlatują się po dwudziestym marca.

Dyakowski z miłością i zrozumieniem przyrodnika i humanisty opisuje nie tylko ptasie stada, ale także życie owadów – pszczół, much wszelkiej maści od much domowych, przez muchy plujki, aż po gzy końskie. Wprowadza nas w bogaty świat gryzoniów – myszy, szczurów, kun, łasic. Akcja książki przenosi się z domu do obory, z ptasiego gniazda, mysiej norki do stajni. Dla autora nie ma bohaterów dużych i małych, złych i dobrych. W tej Zgranej kompanii dla każdego jest miejsce.

Odłożywszy tę bogato ilustrowaną książkę mamy wrażenie, jakbyśmy obejrzeli wspaniały film, odczuwamy taką samą sympatię dla wszystkich jego aktorów – ptaków, koni, kur, kogutów, psów,motyli, much czy myszy. Jest do dla nas teraz świat przyjazny, bo zrozumiały.

Wydawnictwo Zysk i S-ka poleca zakup książki: https://sklep.zysk.com.pl/zgrana-kompania-na-wiejskim-podworku.html

Podziel się:

Nastepne

Alexandra Bracken - Srebro w kościach

czw. lip 20 , 2023
Tamsin Lark nie prosiła, żeby zostać Zgłębiającą. Jako śmiertelniczka bez talentu magicznego, miała nigdy nie włamywać się do starożytnych krypt ani też nigdy nie rywalizować z czarodziejkami i Oświeconymi o znajdujące się w środku skarby. Ale po tym, jak jej przybrany ojciec zniknął bez pożegnania, tylko w ten sposób mogła utrzymać przy życiu siebie i swojego brata, Cabella. Dziesięć lat później pojawiają się plotki, że jej opiekun zniknął z potężnym […]
Alexandra Bracken - Srebro w kościach – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie