Colson Whitehead – Reguły gry

Gorzko-zabawna historia człowieka wkraczającego – nie do końca z własnej woli – do świata kanciarzy, szemranych typów, złodziei starej daty i bezlitosnych zabójców. Opowieść o Nowym Jorku przeżywającym głęboki kryzys – ogarniętym chaosem i zalanym śmieciami skorumpowanym mieście, w którym trzeba mieć strategię, żeby przetrwać.

Colson Whitehead - Reguły gry – Monitor Rynkowy

Lata 70. XX wieku, Nowy Jork w całej swojej obskurnej chwale. Na ulicach piętrzą się śmieci, napady są coraz bardziej powszechne, miasto zmierza ku bankructwu, gliniarze strzelają do czarnych (jak zwykle), z tym że teraz Armia Wyzwolenia Czarnych również odpowiada ogniem.

Pośród tego zbiorowego załamania nerwowego Ray Carney, właściciel sklepu meblowego dorywczo parający się paserstwem, stara się zachować spokój. Jego salon meblowy na 125. Ulicy prosperuje na tyle dobrze, że Ray przysiągł sobie definitywnie porzucić nielegalne zajęcie.

Bohatersko trwa w tym postanowieniu do momentu, gdy jego nastoletnia córka May błaga go o zdobycie biletów na koncert Jackson 5, a Carney postanawia poprosić o przysługę Munsona, skorumpowanego policyjnego detektywa, którego zna z dawnych czasów…

Munson potrafi załatwić absolutnie wszystko. Ale nie robi tego za darmo. Gdyby Carney znał cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić za przysługę Munsona, pewnie zastanowiłby się dziesięć razy, zanimby go o nią poprosił.

Jeśli ktoś może wyratować Carneya z opresji, to tylko stary znajomy Pepper, twardziel, który zrobi dla niego wszystko… tyle że zgodnie z kodeksem swojego świata.

Wydawnictwo Albatros poleca zakup książki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/reguly-gry/

Podziel się:

Nastepne

Bogusław Chrabota - Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania

czw. paź 19 , 2023
Niekończąca się gra z historią, metafizyką, geografią, ugruntowanymi poglądami. Opowiadania w tej książce mogą niektórych zaskoczyć. Bo to nie twardy realizm, któremu autor hołduje w pracy dziennikarskiej. Bogusław Chrabota szuka odwrotnej strony powszechnie znanej rzeczywistości i inaczej niż w poprzednich książkach potrafi zauroczyć humorem. Często, nawet za poważnymi tekstami, kryje się żart; dyskretny, a nawet tajemniczy uśmiech. Gdyby szukać w tych tekstach inspiracji literackich, to znajdziemy je pewnie u Herlinga-Grudzińskiego, […]
Bogusław Chrabota - Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie