Ekologia i ekonomia

MZK w Ostrołęce rozpoczął w Polsce erę elektrycznych autobusów i jest liderem propasażerskich nowinek

Autobusy elektryczne to bliska przyszłość komunikacji miejskiej. Pionierem w tej dziedzinie jest Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce, który – jako pierwszy w Polsce – kupił i od ponad trzech lat eksploatuje dwa Solarisy Urbino 8.9 LE electric. Pasażerowie chwalą sobie brak wibracji i zanieczyszczenia powietrza, oraz bardzo mały hałas. Ładowanie, wystarczające na przejechanie ok. 220 km przy potrzebnych w ostrołęckich warunkach 150 km, odbywa się w przerwach między szczytami komunikacyjnymi i nocą.

– Chńwalimy je sobie, nie dostrzegamy problemów – zapewnia Ryszard Chrostowski, prezes MZK w Ostrołęce. – Zimą nie ma żadnych kłopotów z ogrzewaniem ani, oczywiście, z wytrącaniem parafiny w oleju napędowym. Ważna jest ekologia, ale i ekonomia. Koszt jednego wozokilometra wynosi ok. 40 gr, podczas gdy dla pojazdów z konwencjonalnym napędem dieslowym jest to 1,80 zł. To szybko rekompensuje nieco wyższy koszt tych pojazdów zwłaszcza, że ich zakup wspomagany jest w 85% środkami unijnymi.

Najnowszy projekt przewiduje zakup pięciu nowych autobusów elektrycznych i tyle samo z tradycyjnym napędem, ale spełniających najbardziej wyśrubowaną ekologicznie normę Euro-6. Pojazdy trafią na ulice miasta w przyszłym roku. 

Oprócz tego zakupionych zostanie 15 wiat przystankowych, pięć dodatkowych tablic informujących pasażerów w czasie rzeczywistym o nadjeżdżających autobusach (łącznie będzie ich już 20), oraz instalacje fotowoltaiczne wspomagające ładowanie akumulatorów. Wartość tego projektu realizowanego wspólnie z Miastem Ostrołęka to 36 mln zł.

Wszystkie autobusy MZK w Ostrołęce są niskopodłogowe i przyjazne niepełnosprawnym. Pasażerowie za pomocą smartfonów mogą uzyskać aktualną dynamiczną informację o ruchu autobusów. – Mamy wszystko, co jest dziś osiągalne w zakresie obsługi pasażera – podkreśla Ryszard Chrostowski. – Oprócz automatów biletowych. Ale te są niepotrzebne, gdyż od listopada 2017 r. komunikacja miejska w Ostrołęce i ościennych gminach: Olszewo-Borki, Rzekuń i Lelis jest bezpłatna dla wszystkich.

 

– Elektromobilność to przyszłość – mówił Ryszard Chrostowski, prezes MZK w Ostrołęce odbierając EkoSymbol 2017, będący uhonorowaniem dbałości o ekologię, ale też i o komfort 

Podziel się:

Nastepne

Powyżej oczekiwań

śr. maj 30 , 2018
Przez siedem lat działalności w Polsce, dzięki długotrwałym relacjom z klientami i szerokiej gamie usług prawnych, Grupa Russell Bedford ugruntowała swoją pozycję w konkurencyjnej branży Russell Bedford jest międzynarodową firmą branży doradztwa prawno-podatkowego, działającą w Polsce od 2011 r. W swojej działalności skupia się przede wszystkim na budowie trwałej relacji z klientem, świadcząc usługi wykraczające nawet ponad jego wymagania, co jest misją firmy. Russell Bedford Poland posiada biura w Warszawie, […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie