Tomasz Popławski rozmawia z Markiem Misztalem, prezesem zarządu Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Zostali państwo wyróżnieni nagrodą EkoSymbol 2024. Jakie znaczenie dla przedsiębiorstwa ma to wyróżnienie?
Zdobycie tak prestiżowej nagrody jest dla nas powodem do dumy i satysfakcji. Nasze działania w zakresie dbałości o środowisko są dla nas priorytetowe. Dokładamy starań, aby wszystko, co robimy, pozwalało pozytywnie wpływać na środowisko, a podjęte i realizowane działania budowały zaufanie nie tylko do naszego przedsiębiorstwa, ale i do naszej całej branży. Głównym naszym celem jest sprawić, aby w wyniku procesów technologicznych, mających na celu oczyszczenie odebranych od mieszkańców ścieków, powstało jak najmniej odpadów. Powstające odpady ściekowe, sklasyfikowane w katalogu odpadów pod kodem 190805, są przetwarzane w naszej instalacji na produkt, tj. certyfikowany polepszacz glebowy i kompost. Należy również pamiętać, że bycie „eko” jest trendy. Dbałość o środowisko poprawia nam jakość życia, a zatem pozwala naszym mieszkańcom żyć na wyższym poziomie.
Skończył się 2024 rok. Jaki on był dla państwa?
Rok 2024 był dla nas trudnym okresem. Trudność polegała na podejmowaniu ważnych decyzji ekonomicznych w czasie niepewności co do wysokości osiąganych przychodów. Złożyliśmy wnioski o zmianę taryf (obsługujemy 2 gminy i miasto na prawach powiatu) za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Nie wiedzieliśmy, kiedy zostaną one zatwierdzone oraz czy ich wysokość pozwoli na pokrycie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Co istotne, rok 2023 zakończyliśmy kilkumilionową stratą netto. Wynik ten był spowodowany rosnącymi kosztami funkcjonowania oraz efektem zakończenia budowy i przebudowy oczyszczalni ścieków, której koszt wyniósł wraz z inwestycjami towarzyszącymi 212 mln zł, w tym z dofinansowaniem na poziomie 107 mln zł w ramach Funduszu Spójności. Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków była najdroższą w historii miasta inwestycją na terenie Elbląga. Oddanie tak dużej inwestycji negatywnie wpłynęło na wynik finansowy spółki. Wygenerowało znaczy wzrost kosztów amortyzacji, wzrost kosztów energii elektrycznej (przy rosnącej cenie za megawatogodzinę) i wzrost kosztów odsetkowych związanych z obsługą kredytów i pożyczek (przy rosnących stopach procentowych). Dzięki przychylności prezydenta miasta i Rady Miejskiej podatki od nieruchomości zostały obniżone. Dzisiaj cieszymy się, że ten trudny rok dobiega końca i mamy nadzieję, że nowy 2025 rok będzie dla nas łaskawy i pozwoli na realizację ambitnych celów.
Z jakimi planami i wyzwaniami wchodzą państwo zatem w 2025 rok?
Rok 2025 będzie drugim rokiem wdrażania „Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych na terenie miasta Elbląg”. W planach mamy do realizacji szereg inwestycji, które mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować. Najtrudniejszymi i przeciągającymi się w czasie są procesy związane z przygotowaniem dokumentacji, które dobiegają końca. Z chwilą uzyskania pozwoleń przystąpimy do rozpisania przetargów. Realizacja części inwestycji będzie uzależniona od uzyskania środków pomocowych. Główne zadania, które chcemy realizować, są związane z gospodarką ściekową, tj. wybudowanie nowoczesnej przepompowni ścieków (w miejsce wysłużonej) w ciągu ul. Grunwaldzkiej oraz ułożenie kanalizacji sanitarnej w ciągu ul. Wschodniej. Naszym ambitnym zadaniem jest też wybudowanie stacji podnoszenia ciśnień wraz z siecią wodociągową w miejscowości Rubno Wielkie. Chcielibyśmy, aby pojawiły się środki zewnętrzne na sfinansowanie budowy farm fotowoltaicznych przy ul. Królewieckiej oraz przy stacji uzdatniania wody w Szopach.
W planach w zależności od pozyskania środków zewnętrznych mamy również optymalizację wybranych zlewni kanalizacji deszczowej – chcemy wybudować kilka rozwiązań retencyjnych, zapobiegających powtarzającym się zalaniom w przypadku występowania intensywnych opadów atmosferycznych. To oczywiście część zadań. Czy je zrealizujemy – czas pokaże.