Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa skutecznie, efektywnie i ekonomicznie zarządza swoimi zasobami i nieustannie buduje nowe, przeciwdziałając tym samym depopulacji stolicy regionu
Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa (KSM) w Katowicach ze względu na wielkość potencjału mieszkaniowego i ilość członków zalicza się do największych w kraju, a na południu Polski, w tym na Śląsku, pozostaje największą. Jest znaczącym organizmem w życiu Katowic, a jej budynki i osiedla wypełniają pokaźną część miasta – od centrum po najdalsze krańce – stanowiąc niemal 1/7 ogólnego potencjału mieszkaniowego miasta wojewódzkiego i stolicy Górnego Śląska.
KSM prowadzi działalność inwestycyjną i eksploatacyjną oraz zarządza budynkami i osiedlową infrastrukturą towarzyszącą czyli tzw. bazą użytkową (sieci przesyłowe mediów, obiekty usługowe, zieleń osiedlowa, parkingi, drogi, place zabaw, obiekty rekreacyjno-sportowe, własne zakłady celowe – wykonawcze itp.). Spółdzielnia znana jest również z szerokiej działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej w 66 zróżnicowanych tematycznie i programowo sekcjach, zespołach i kołach zainteresowań.
– Oferta ukierunkowana jest na potrzeby mieszkańców wszystkich grup wiekowych, ma na celu m. in. ułatwianie nawiązywania więzi międzypokoleniowych w miejscu zamieszkania, pogłębianie integracji mieszkańców, rozwój różnych osobistych pasji i zainteresowań, organizację wolnego czasu, propagowanie kultury, turystyki, sportu itp. – podkreśla Krystyna Piasecka, prezes KSM.
W działalności społeczno-kulturalno-oświatowej na szeroką skalę wykorzystywana jest też miejska infrastruktura i współpraca z wieloma partnerami instytucjonalnymi i specjalistycznymi działającymi w mieście i regionie, która umożliwia wzbogacanie i zróżnicowanie form aktywizacji społecznej mieszkańców. Obok organizacji popularnych wycieczek turystyczno-krajoznawczych, wyjazdów na narty, baseny termalne, koncertów, wspólnych wyjść do teatru – warto wspomnieć współuczestnictwo w organizacji przedsięwzięć o charakterze ponadlokalnym (wewnątrzspółdzielczym) jak np. Piknik dla Osób Niepełnosprawnych, Złaz Rodzinny Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (od kilku lat ze stałą metą w Podlesicach), czy „Bieg do Słońca” o Puchar Prezesa KSM w Parku Śląskim.
Z przedsięwzięć inwestorskich spółdzielni, obok konsekwentnie realizowanego od lat długooskresowego programu modernizacji zasobów, w tym działań energooszczędnych i termomodernizacji starszych budynków, można wskazać szereg wybudowanych nowych budynków mieszkalnych wyróżniających się nowoczesnością, w tym także pod względem architektonicznym i estetycznym.
W ostatnim okresie wskazać można usytuowane atrakcyjnie pod względem lokalizacyjnym 4-kondygnacyjne budynki przy ul. Domeyki o 20 mieszkaniach w dzielnicy Murcki, czy nieco wcześniej zrealizowany kompleks czterech 4-kondygnacyjnych budynków przy ul. Pułaskiego w Katowicach („Rekreacyjna Dolina – Mały Staw”) o 128 mieszkaniach. Wszystkie budynki są wyposażone w windy, posiadają zróżnicowany metraż, miejsca parkingowe i przystępną cenę.
Te ostatnie wyróżnia szczególnie atrakcyjne w mieście położenie nieopodal Katowickiego Parku Leśnego, w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów oraz kształt (przypominający fale) i loggie z tzw. lumonami tj. przeszklonymi szybami (spółdzielnia ma w swojej ofercie jeszcze tylko kilka lokali na sprzedaż lub na wynajem).
To niewątpliwie obecnie najatrakcyjniejsze miejsce w centrum Katowic, a zarazem w środku 4-milionowej aglomeracji.
Danuta Klimek
Blok przy ul. Domeyki jest wybudowany w technologii tradycyjnej (z windą, centralnym ogrzewaniem i ciepłą wodą). Mieszkania zrealizowano w bardzo dobrym standardzie i są udostępniane w tzw. stanie deweloperskim, lecz na życzenie klienta spółdzielnia może przeprowadzić wykończenie lokalu „pod klucz”
Więcej można dowiedzieć się
ze stron www:
rekreacyjna-dolina.pl
mieszkania-domeyki.pl