Europosłowie powrócili do Strasburga

Z punktu widzenia europarlamentarzystów to może być oznaka początku końca pandemii; po 15 miesiącach wrócili oni na sesję plenarną do Strasburga. „Po raz kolejny Strasburg jest symbolem odnowy” – skomentował ten fakt przewodniczący PE David Sassoli, otwierając obrady.

Europosłowie powrócili do Strasburga – Monitor Rynkowy
Fot.PE

Jak podkreślił Sassoli, obywatele unijnych państw przeszli przez trudny okres i doświadczyli wielu cierpień. Według niego ponowne rozpoczęcie sesji w Strasburgu jest dla wszystkich oznaką zaufania i nadziei.

Przewodniczący PE zwrócił uwagę, że Parlament wykonywał swoją pracę przez cały czas pandemii, a Unia podjęła szereg inicjatyw mających na celu ochronę życia swoich obywateli. W tym kontekście Sassoli wymienił inicjatywy dotyczące odporności i naprawy, praworządności i  zasobów własnych. Przypomniał, że PE dążył do tego, by Unia wyszła z tego kryzysu bardziej zjednoczona i sprawiedliwa, by lepiej chroniła najsłabszych i poszkodowanych przez pandemię.

W pierwszym dniu sesji w Strasburgu europosłowie debatowali nad nową strategią bioróżnorodności UE do 2030 roku; oczekuje się, że w głosowanej we wtorek rezolucji wezwą do lepszej ochrony obszarów lądowych i morskich UE.

We wtorek od rana zaplanowana jest debata z szefem unijnej polityki zagranicznej Josepem Borrellem na temat tego, jak UE powinna zareagować na to, co dzieje się na Białorusi. Po zmuszeniu samolotu linii Ryanair do lądowania w Mińsku i aresztowaniu białoruskiego dziennikarza Unia Europejska wprowadziła zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i zakaz lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych. Parlament będzie zastanawiał się, czy ta reakcja jest wystarczająca.

Także we worek europosłowie mają ostatecznie zatwierdzić unijny certyfikat cyfrowy COVID i wezwać do szybkiego uruchomienia systemu.
Bezpłatny certyfikat (EU Digital COVID Certificate), w formie cyfrowej lub papierowej, będzie dowodem na to, że jego posiadacz został zaszczepiony, wyzdrowiał po zakażeniu koronawirusem lub niedawno przeszedł test z wynikiem negatywnym. Wspólne ramy umożliwią wszystkim państwom członkowskim UE wydawanie certyfikatów, które będą interoperacyjne, kompatybilne i weryfikowalne w całej Unii.

W kolejnych dniach sesji europosłowie będą także głosować nad tym, czy UE powinna zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu o zniesienie praw własności intelektualnej dla szczepionek przeciw COVID-19.

Wśród tematów sesji jest też kwestia praworządności. Posłowie do PE mają zwrócić się do Rady UE i Komisji Europejskiej o szczegóły dotyczące planów zastosowania nowych zasad w celu ochrony budżetu UE w sytuacji naruszeń praworządności.

W odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską “Zakończyć erę klatek”, eurodeputowani będą debatować i głosować nad rezolucją o stopniowym zakończeniu stosowania klatek w hodowli zwierząt.

W środę w południe przewodniczący PE ogłosi laureata Europejskiej Nagrody Filmowej Publiczności LUX za rok 2021. Zwycięzca jest wybierany przez posłów do Parlamentu Europejskiego i publiczność (po 50 proc. udziału w ostatecznej decyzji). W tym roku do Nagrody nominowane zostały trzy filmy: “Na Rauszu” Thomasa Vinterberga, “Kolektyw” Alexandra Nanau i “Boże Ciało” Jana Komasy.

woj/

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Co dziesiąty polski konsument został wprowadzony w błąd i namówiony do zakupu podróbek. Handel podrobionymi towarami w UE kwitnie

śr. cze 9 , 2021
6,8 proc. towarów importowanych do Unii Europejskiej jest podrobionych. Ich wartość przekracza 121 mld euro – wynika z badań Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Podróbki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów, zwłaszcza z powodu narażenia na niebezpieczne substancje chemiczne. Szkodzą także gospodarce. – Straty producentów w Unii Europejskiej szacujemy na dziesiątki miliardów euro rocznie. Podróbki są problemem szczególnie dla mniejszych firm, które nie mają funduszy, aby monitorować rynek i sprawdzać, […]
Co dziesiąty polski konsument został wprowadzony w błąd i namówiony do zakupu podróbek. Handel podrobionymi towarami w UE kwitnie – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie