Abas Business Solutions Poland Sp. z o.o., spółka należąca do globalnej Grupy abas – wiodącego międzynarodowego dostawcy systemów klasy ERP, w uznaniu za innowacyjne podejście do dziedziny cyfryzacji przedsiębiorstw oraz stworzenie wyjątkowych modułów systemu abas ERP z powodzeniem wykorzystywanych i unowocześniających procesy produkcyjne przedstawicieli najważniejszych gałęzi przemysłu, otrzymała nominację do tytułu Symbol Innowacji 2020
Grupa abas, globalny lider cyfryzacji przedsiębiorstw, twórca nowoczesnych rozwiązań ERP, już od 40 lat pomaga w doskonaleniu procesów biznesowych. Grupa funkcjonuje niemal w 30 krajach, w ponad 60 lokalizacjach, zatrudniając 1100 ekspertów. W Polsce spółka ma oddziały w Katowicach i Zielonej Górze. Liczby mówią same za siebie: rozwiązania firmy wykorzystywane są przez 120 tys. użytkowników w skali globalnej. Aż 93% odbiorców to lojalni klienci, z czego 45% już od ponad 10 lat. Rozwiązania Grupy abas wspierane są przez sieć ok. 40 partnerów i ich doświadczenie wyniesione z blisko 4 tys. projektów.
Spółka stawia sobie za cel zoptymalizowanie procesów biznesowych klienta tak, aby mógł oszczędzić czas, pieniądze oraz utrzymywać przewagę konkurencyjną, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że firma szczyci się skróceniem czasu wdrożeń o 30% w stosunku do średniej rynkowej. Sprawdzona metodyka zapewnia przestrzeganie ram czasowych i budżetowych oraz szybki zwrot z inwestycji – wszystko to w oparciu o trafne zrozumienie potrzeb klientów. System abas ERP jest wykorzystywany przez tzw. Ukrytych Czempionów, liderów w swoich branżach.
Pierwsze takie wdrożenie
Obecny rok bezwzględnie zweryfikował i wciąż weryfikuje zarówno poziom cyfryzacji, jak i adaptacji firm do nagłych zmian. Przełom I i II kwartału w kartę 2020 r. wpisuje się pod hasłem wybuchu pandemii, będącej sprawcą niepewności, nagłej i niespodzianej transformacji nie tylko stylu pracy, ale szeroko pojętego krajobrazu społecznego i biznesowego. W świetle tych zmian, obostrzeń, izolacji i wielu utrudnień zespół abas szybko i skutecznie zaadaptował procesy do nowej rzeczywistości, wdrażając system ERP w 100% zdalnie. Projekt obejmował drugi etap wdrożenia w obszarze finansów.
System wdrażano u jednego z największych i najstarszych europejskich producentów świec, zatrudniającego 1000 osób w systemie zmianowym. Realizacja zdalnej operacji była nie lada wyzwaniem, gdyż moduły systemu ERP używane były produktywnie w systemie 24/7. Stąd też wszelkie prace wdrożeniowe (konfiguracja, szkolenia, produktywne uruchomienie nowych modułów abas ERP) realizowano na „otwartym sercu” i – przez ówczesną sytuację związaną z COVID – całkowicie zdalnie!
– To pierwsze takie wdrożenie w historii – mówi dr Paweł Kużdowicz, członek zarządu abas Business Solutions Poland. – O powodzeniu tego przedsięwzięcia zadecydowały z jednej strony wieloletnie doświadczenie, innowacyjne podejście oraz zrozumienie potrzeb i wysokich wymagań funkcjonalnych klienta, a z drugiej – znakomita współpraca i zaangażowanie zespołów projektowych. Tym wdrożeniem otworzyliśmy i przypieczętowaliśmy nowy rozdział w podejściu do cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.
System ERP ukierunkowany branżowo
Rozwiązania firmy abas wspierają transformację cyfrową, automatyzują procesy produkcyjne i usprawniają kluczowe procesy biznesowe przedsiębiorstw. Warto jednak podkreślić, że wyjątkowość systemu wiąże się ze specjalnie stworzonymi, dedykowanymi modułami pod konkretne branże.
Przykładowo, abas ERP oferuje moduły stworzone specjalnie dla odlewnictwa (wykorzystywane przez wiodące odlewnie w Polsce). Wyróżnikiem systemu jest elastyczność – użytkownik ma możliwość obsługi w systemie zarówno produkcji jednostkowej (np. duże odlewy wykorzystywane do budowy części silnika okrętu), jak i seryjnej (np. mniejszych komponentów wykorzystywanych w branżach automotive, zbrojeniowej, kolejowej, morskiej, górniczej i innych). System abas ERP obsługuje również różne typy formierni – ręczną lub automatyczną (linie produkcyjne). Wśród innych funkcji można wymienić rozliczenie procesu zalewania odlewów wraz z pełnym bilansem metalu i rozliczeniem złomu obiegowego oraz zbieranie rzeczywistych kosztów wytopu.
Za pomocą jednego kliknięcia producent ma możliwość rozliczenia kosztów pracy pieca stosowanego do obróbki cieplnej z dokładnością do jednego odlewu – na podstawie jego wagi. System pozwala też na bieżąco monitorować jakość i koszty procesów, co jest sporym usprawnieniem, gdyż w ujęciu tradycyjnym używa się do tego formularzy (tzw. kart wytopu, narzędzi typu Excel), której wypełnienie oraz analiza zajmuje znacznie więcej czasu. Monitoring procesów produkcyjnych przy pomocy abas ERP pozwala na szybką reakcję w razie odchyleń, co sprzyja terminowemu wykonaniu zleceń, redukcji nadprogramowych stanów magazynowych czy uzupełnieniu braków.
Moduł Laboratorium, stworzony z myślą o odlewnictwie, wspomaga proces jakościowej kontroli dostaw. Pozwala m.in. na zebranie w jednym miejscu badań chemicznych (np. możliwa integracja ze spektrometrem) i wytrzymałościowych. Umożliwia generowanie certyfikatów jakościowych. Automatyczna integracja danych pomiędzy maszynami a systemem abas ERP jest częścią koncepcji Przemysł 4.0.
Uniwersalność rozwiązania
Rozwiązania abas pozwalają na zastosowanie w wielu branżach. Posiadają szereg gotowych do użycia funkcji, takich jak automatyzacja planowania wielu zasobów. Dotyczy ona np.: dostępności maszyn, uwzględnienia materiałów, pracowników, a także narzędzi, ich bieżącej kontroli, nadzoru nad regeneracją, zbierania kosztów napraw. Wsparcie planowania stanowi wizualizacja procesu na wykresach Gantta.
Istotnym modułem abas ERP jest Traceability, czyli moduł identyfikowalności. Umożliwia on prześledzenie drogi wszystkich komponentów i technologii stosowanych przez wszystkie firmy uczestniczące w łańcuchu dostaw, przez co łatwiejsze staje się egzekwowanie narzuconych norm. W procesie produkcji identyfikowalność pełni rolę gwaranta jakości i bezpieczeństwa. Dzięki monitoringowi danych dotyczących partii wyrobów lub pojedynczych numerów seryjnych możliwa jest kontrola wyników np. składu chemicznego, parametrów wytrzymałościowych czy metalograficznych. Dane te są kluczowe, a z punktu widzenia m.in. prawa, ochrony zdrowia i środowiska – obligatoryjne.
– Dostęp do pełnego śledzenia materiałowego zapewnia producentom transparentność procesu wytwórczego, co jest newralgiczne dla spełnienia wysokich wymagań jakościowych wyrobów – podkreśla Łukasz Rasała, członek zarządu abas Business Solutions Poland. – Jesteśmy w stanie przygotować rozwiązanie systemowe dla każdej branży, a w naszym portfolio znajduje się pokaźne grono zadowolonych firm. Zachęcam potencjalnych kontrahentów do współpracy.
Jacek Bies