Eurostat: najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach

Prawie 38 proc. jeżdżących po polskich drogach samochodów osobowych ma powyżej 20 lat, co jest najwyższym odsetkiem w Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu.

Ilustracja Eurostat

Europejski urząd statystyczny Eurostat opublikował raport na temat samochodów osobowych w krajach UE. Wynika z niego, że najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach. Aż 37,9 proc. posiadanych przez Polaków aut osobowych ma powyżej 20 lat. Na drugim miejscu w tej statystyce znalazła się Estonia (31,5 proc.), na trzecim Finlandia (26,9 proc.), zaś na czwartym Litwa (22,6 proc.).

Na przeciwnym krańcu skali sytuuje się Irlandia, gdzie aż 28,8 proc. jeżdżących po drogach samochodów osobowych ma poniżej dwóch lat. Nowymi autami przemieszczają się również mieszkańcy Luksemburga (23,7 proc.), Belgii (22,9 proc.) i Danii (22,6 proc.).

Najbardziej zmotoryzowanym państwem w UE jest Luksemburg. Na 1000 mieszkańców tego kraju przypada aż 681 samochodów osobowych. Następne miejsca pod tym względem zajmują Cypr (645), Finlandia i Polska (po 642).

Najmniej samochodów osobowych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców zarejestrowano w Rumunii (357), na Łotwie (381) i na Węgrzech (390).

W liczbach bezwzględnych najwięcej samochodów osobowych jeździ po niemieckich drogach – jest ich blisko 48 milionów. 40 milionów osobówek posiadają Włosi, zaś 32 mln Francuzi.

Między 2015 a 2019 rokiem liczba zarejestrowanych samochodów najbardziej wzrosła w Rumunii (+34 proc.). Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Litwa (+20 proc.), Węgry (+19 proc.), Słowacja i Polska (+18 proc.).

Jedynym krajem UE, w którym liczba zarejestrowanych samochodów osobowych spadła w tym okresie jest Bułgaria. Pomiędzy 2015 a 2019 rokiem liczba jeżdżących po bułgarskich drogach aut zmniejszyła się o 11 proc.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Ministerstwo Finansów chce przyspieszyć rozwój zielonych obligacji komunalnych i korporacyjnych

wt. wrz 28 , 2021
Zielone obligacje cieszą się rosnącą popularnością. Z tego rodzaju finansowania dłużnego coraz śmielej korzysta sektor prywatny, jak i publiczny – rządy, samorządy i spółki komunalne. Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała już w 2016 roku zielone obligacje skarbowe, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem, a do tej pory miały miejsce już cztery takie emisje.  – Chcemy przekuć ten sukces również na rozwój segmentu zielonych obligacji komunalnych i korporacyjnych. Przygotowujemy analizę dotyczącą tego, jak możemy to […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/