Halina Donimirska-Szyrmerowa – Był taki świat… Mój wiek XX

Autorka, odtwarzając swój rodzinny świat, ukazuje zarazem szerszą perspektywę. W mnogości okresów XX stulecia i różnorodności regionów, w których spędziła swoje życie, tkwi źródłobogactwa jej przeżyć, obserwacji i wspomnień.

Halina Donimirska-Szyrmerowa - Był taki świat… Mój wiek XX – Monitor Rynkowy

Był taki świat… ukazuje życie polskich ziemian w Prusach Wschodnich, odciętych w 1920 roku kordonem od Polski. Świat dworów i dworków będących ostoją polskości, zasłużonych dla kraju rodów, działających w tyglu zawiłych relacji polsko-niemieckich. Taka była kraina dzieciństwa Haliny Donimirskiej-Szyrmerowej, która przywołuje w swoich wspomnieniach obrazy tamtych czasów i miejsc.

Dalsza część opowieści to lata okupacji hitlerowskiej, kiedy polskie ziemiaństwo poddano planowanemu zniszczeniu, to pełne nadziei dni walki w Powstaniu Warszawskim, sowieckie „wyzwolenie” i wreszcie powojenne czasy powrotu do „małej ojczyzny”.

Historia bowiem zatoczyła koło i po wojnie autorka wróciła do byłych Prus Wschodnich – na Warmię, by z ocalałymi ziomkami zacząć wszystko od nowa. I choć wkrótce nastała szara epoka PRL-u, jej życie płynęło zgodnie z rodzinnymi tradycjami. Wraz z innymi zaangażowała się w odbudowę Pomorza, Warmii i Mazur, o których wolność i polskość walczyli przodkowie.

Wydawnictwo Zysk i S-ka poleca zakup książki: https://sklep.zysk.com.pl/978-83-8335-023-3.html

Podziel się:

Nastepne

Barbara Kingsolver - Demon Copperhead

pon. paź 16 , 2023
Demon Copperhead przychodzi na świat w starej przyczepie, pod niebem południowych Appalachów. Nie ma nic, poza odziedziczonymi po zmarłym ojcu rudymi włosami i urodą oraz zjadliwym dowcipem i nieposkromionym wręcz darem przetrwania. W jego krwi buzuje przekazywany przez pokolenia gniew górniczych rodzin z Appalachów zdradzonych przez państwo i przez elity. Nawet superbohaterowie porzucili miejsca takie jak to. W tym świecie na Demona czekają tylko zaniedbane szkoły, opieka zastępcza, uzależnienia, zgubne […]
Barbara Kingsolver - Demon Copperhead – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie