Jak smart home pomaga uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania

Świadectwo energetyczne to dokument, który informuje o zużyciu energii w budynku oraz określa jego efektywność energetyczną. Im wyższy poziom efektywności energetycznej, tym niższe koszty eksploatacji domu i mniejszy wpływ na środowisko. Od 28 kwietnia 2023 mamy obowiązek dołączania kopii tego dokumentu w czterech przypadkach: do zawiadomienia o zakończeniu budowy, wniosku o pozwolenie na użytkowanie, a także jeżeli będziemy chcieli wynająć lub sprzedać dom. Taki certyfikat ważny jest 10 lat. 

Jak smart home pomaga uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania – Monitor Rynkowy

Wprowadzenie systemów inteligentnego domu może mieć znaczący wpływ na otrzymanie pozytywnego świadectwa energetycznego dla mieszkania. Oto kilka sposobów, w jakie smart home może pomóc w poprawie efektywności energetycznej i uzyskaniu lepszego wyniku efektywności energetycznej.

Automatyzacja systemów grzewczych i chłodzących

Smart home pozwala na precyzyjne zarządzanie systemami grzewczymi i chłodzącymi w mieszkaniu. Możliwość programowania temperatury w zależności od godziny dnia i preferencji pomaga zaoszczędzić energię. Najprostszy przykład takiej automatyzacji to skonfigurowanie ogrzewania w taki sposób, aby temperatura obniżała się podczas naszej nieobecności i wzrastała przed powrotem do domu. Wykorzystując głowice termostatyczne Heat Controller w każdym pomieszczeniu możemy też sterować temperaturą niezależnie i nie ogrzewać niepotrzebnie nieużywanych pokoi. System może także wykrywać otwarte okno za pomocą czujników Door/Window Sensor i na czas wietrzenia pomieszczenia wyłączyć ogrzewanie. Wszystkie te zasady możemy zastosować również w przypadku klimatyzacji w gorące dni. Takie działania minimalizują nadmiarowe zużycie energii i pozwalają uzyskać lepszą ocenę w zakresie efektywności energetycznej.

Inteligentne oświetlenie 

Oświetlenie stanowi znaczący udział w zużyciu energii w domu. Dzięki smart home możesz zainstalować oświetlenie sterowane za pomocą inteligentnych czujników ruchu lub czasu. Oświetlenie może automatycznie wyłączać się, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu lub dostosowywać się do natężenia światła naturalnego. To minimalizuje niepotrzebne oświetlenie i pozwala oszczędzić energię.

Rolety i osłony

Wpływ rolet i osłon na izolację termiczną budynku nie dla każdego jest oczywisty. Warto jednak i tu wykorzystać system smart home. Zgodnie z zapisanymi harmonogramami lub warunkami pogodowymi nasz dom opuści rolety, by zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się mieszkania lub ucieczce ciepła w mroźne, wietrzne dni. Pozwoli to na znacznie mniejsze zużycie energii wykorzystanej do schłodzenia lub ogrzania mieszkania.

– Zastosowanie urządzeń inteligentnego domu pozwala na automatyczne sterowanie osłonami słonecznymi, co umożliwia w skuteczniejszy sposób sterowanie temperaturą oraz nasłonecznieniem poszczególnych pomieszczeń. Tworząc inteligentne sceny, mamy możliwość kreacji całkowicie niezależnego systemu, który reaguje na zmiany czynników zewnętrznych, bez jakiejkolwiek naszej ingerencji – mówi Marcin Zwoliński, Presales Manager FIBARO. 

Inteligentne zarządzanie energią 

Wiele systemów smart home, w tym również smart home FIBARO, ma wbudowane inteligentne systemy zarządzania energią, które monitorują i kontrolują zużycie energii w domu. Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną, w Panelu Energii dostępnym w aplikacji sprawdzisz dane dotyczące produkcji energii i łatwo zadecydujesz, jak ją wykorzystać. Dzięki tym informacjom można podejmować świadome decyzje dotyczące zużycia energii i wprowadzać oszczędności. Takie dane są również przydatne przy sporządzaniu certyfikatu energetycznego.

Co istotne, system smart home może być zainstalowany już w trakcie budowy domu. – W przypadku zastosowania mobilnego routera HubPowerBank uzyskujemy możliwość całkowitego zdalnego sterowania systemem, nawet jeśli wcześniej na danym etapie budowy domu lub mieszkania na terenie inwestycji nie ma dostępnej sieci wi-fi. Stosując rozwiązania FIBARO optymalizujemy więc termikę budynku, a także minimalizujemy ewentualną stratę energii cieplnej – mówi Wojciech Jankowski, Dyrektor Marketingu marki FIBARO.

Cechy, które dzięki systemowi smart home zyskuje dom lub mieszkanie mogą odegrać znaczącą rolę przy ocenie efektywności energetycznej i pozwolić na uzyskanie wyższego wyniku.

Podziel się:

Nastepne

Barbara Kingsolver - Odyseja

wt. paź 3 , 2023
Poruszająca historia o tożsamości, lojalności i ogromnej sile oskarżeń, które mogą zniszczyć niewinnego człowieka. W tej powieści zawarta jest cała głębia i bogactwo kultur Nowego Świata. Harrison Shepherd przez całe życie był rozdarty między gorącym sercem Meksyku, gdzie spędził młodość, a lodowatym uściskiem ogarniętych zimną wojną Stanów Zjednoczonych, w których próbował układać sobie przyszłość. W swojej ojczyźnie z wyboru przyjaźnił się z Fridą Kahlo i pracowałz walczącym o życie Trockim. […]
Barbara Kingsolver - Odyseja – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie