Jak sprostać współczesnym wyzwaniom i przetrwać niespodziewane kryzysy? Poprzez łączenie różnych branż przemysłowych! Takie wnioski wyciągnęli uczestnicy Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki Industry in Transition w Katowicach. Kongres, będący platformą do wymiany wiedzy i poszukiwania rozwiązań dla najważniejszych problemów gospodarczych, odbywał się po raz pierwszy i trwał dwa dni.
Wyzwania gospodarki Unii Europejskiej
Strategie walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi prowadzą do głębokich przemian w polskim przemyśle. Unijny cel neutralności klimatycznej do 2050 roku mobilizuje decydentów i przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań.
Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podkreślał podczas sesji inauguracyjnej, że stoimy u progu zielonej rewolucji. Konflikty zbrojne wpływają na bezpieczeństwo energetyczne, a kryzysy pokazują, jak kruchy jest ten system, zatem niezbędne są inwestycje w przemysł i nowe technologie.
W inauguracji uczestniczyła m.in. minister przemysłu Marzena Czarnecka, która wspominała, że Katowice powinny stać się miejscem dialogu o transformacji energetycznej. Ministerstwo Przemysłu, mające swoją siedzibę w Katowicach, chce ułatwiać rozwój przemysłu przez zmiany prawne i uproszczenie procedur administracyjnych. Przewiduje się wzrost produkcji w branży stalowej w Polsce i Europie o 3-5%.
Transformacja energetyczna
Województwo śląskie przeszło transformację z tradycyjnej strefy wydobycia węgla na region nowoczesnych technologii i biznesowych spotkań. Katowice, kiedyś centrum przemysłu węglowego, dziś rozwijają nowe technologie i branżę gamingową. Prezydent Katowic, dr Marcin Krupa, zaznaczał, że miasto ma ogromny potencjał inwestycyjny, który nie może zostać zmarnowany.
Współpraca jest fundamentem sukcesu transformacji przemysłu i zielonej rewolucji energetycznej. Gospodarka Unii Europejskiej stanowi aż 30% gospodarki światowej, co wymaga globalnej konkurencyjności i partnerstwa. Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, zaznaczał w swojej wypowiedzi, że tylko wspólne działanie różnych sektorów i współpraca biznesu ze szkolnictwem wyższym mogą zapewnić sukces.
EPU
Europejski Pakt Umiejętności, z którego skorzystało już ponad 2 miliony osób i 1,5 tysiąca organizacji, pokazuje, że współpraca przynosi realne korzyści. Dariusz Kolasa z firmy Strabag zwracał uwagę, że współczesny inżynier budowlany musi budować efektywnie, energooszczędnie i z minimalnym marnotrawstwem, co wymaga ciągłej edukacji i adaptacji do nowych technologii.
Inspirator roku 2024
Transformacja energetyki, transportu i odnawialne źródła energii dominowały podczas drugiego dnia kongresu. Spotkanie zgromadziło środowiska gospodarcze, polityczne i naukowe, które wspólnie szukały rozwiązań dla współczesnych problemów gospodarczych.
Uczestnicy skupili się na transformacji przemysłowej i energetycznej – największym wyzwaniu w historii Polski. Innowacje stały się jednym z motorów tej transformacji, a firmy je wdrażające powinny być nagradzane. W odpowiedzi na to środowiska biznesowe województwa śląskiego, przy wsparciu Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, marszałka województwa i śląskich parlamentarzystów, ustanowiły nagrodę „Inspiratora Roku 2024”.
Pierwszą w historii kongresu nagrodę otrzymał prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Laudacja podkreślała jego wkład w negocjacje z Unią Europejską, wprowadzenie Polski do NATO oraz wsparcie dla śląskich przedsiębiorców.
Nagroda „Inspiratora Roku” docelowo ma stać się cyklicznym wydarzeniem, a jej celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań w przemyśle i technologii, co podkreślał Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki Industry in Transition to nowe wydarzenie na kongresowej mapie Polski, organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, znaną m.in. z Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Europejskiego Kongresu Stalowego Steel, dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach, na których my z wielką przyjemnością się pojawimy!