Jelenia Góra przyjazna inwestycjom i inwestorom

Aby przyciągnąć do siebie inwestorów, trzeba im wyjść naprzeciw. Z takiego założenia wychodzą władze Jeleniej Góry. Dbają nie tylko o jakość ofert inwestycyjnych, ale i aktywnie wspieranie przedsiębiorców

Żadne duże miasto w Polsce nie ma takich walorów. Malowniczo rozciągnięte między czterema pasmami górskimi, z własnymi źródłami termalnymi, położone blisko Czech i Niemiec ma wszelkie powody, żeby przyciągać inwestorów. Tak oceniono zalety Jeleniej Góry w raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2015” Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Raport wskazuje również na branże, które mogą być zainteresowane ofertą miasta: to zaawansowane technologie, usługi i przemysł.

Nic dziwnego, gdyż Jelenia Góra jest bardzo przyjazna inwestycjom. Wystarczy popatrzeć choćby na branżę turystyczną i hotelarską. Już teraz na terenie miasta funkcjonuje 45 obiektów noclegowych, oferujących 2,5 tys. miejsc. 12 z nich to hotele w standardzie trzygwiazdkowym. Większość z nich wykorzystywana jest głównie przez amatorów kąpieli w gorących (o temperaturze sięgającej 90 st. C) źródłach Cieplic – dzielnicy Jeleniej Góry, której tradycje uzdrowiskowe sięgają średniowiecza. Liczbę odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską, (której centrum stanowi Jelenia Góra) kuracjuszy i turystów szacuje się na 2 mln rocznie. Jeżeli dołożyć do tego potencjał pobliskich kurortów – Karpacza i Szklarskiej Poręby, widać obraz dużego centrum turystycznego-uzdrowiskowego w Karkonoszach. Jelenia Góra czeka na hotele o wyższym standardzie, z zapleczem konferencyjnym, ale jednocześnie jako jedyna w Polsce może zaoferować pod taką inwestycję teren z własnymi odwiertami wód geotermalnych. Na podobną ofertę mogą też liczyć inwestorzy, planujący budowę ośrodków spa, domów seniora czy zakładów uzdrowiskowych.

Jednak Jelenia Góra nie zamyka się w ramach turystyki i zdrowia. Pod koniec 2016 roku w mieście funkcjonowało 12 692 firm, w tym 337 spółek z kapitałem zagranicznym. Według danych GUS co roku rejestruje się tu 113 nowych firm na każde 10 tys. mieszkańców. Ponadto w mieście funkcjonuje obejmująca 80 ha Strefa Przemysłowa, z której część działek wniesiono do Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, co dla inwestorów oznacza zwolnienia podatkowe. Wśród zakładów, zatrudniających obecnie w Strefie Przemysłowej ponad 5 tys. osób, są m.in.: DWS Dräxlmaier Wyposażenie Wnętrz Samochodowych Sp. z. o.o., Jelenia Plast (branża tworzyw sztucznych) oraz ZORKA (produkcja wyrobów z drewna min. dla IKEA). Wszystko to sprawia, że Jelenia Góra jest drugim po Wrocławiu miastem Dolnego Śląska o najniższym bezrobociu – w sierpniu 2017 roku wynosiło ono 3,4 proc.

Taki rozwój jest możliwy nie tylko dzięki warunkom samego miasta i przedsiębiorczości mieszkańców, ale też dzięki szczególnej wadze, jaką samorząd przykłada do tworzenia dobrej atmosfery dla biznesu. Przedsiębiorca może tu liczyć na szeroko pojętą pomoc tzw. pilota inwestycyjnego – osoby, która ułatwi poruszanie się po lokalnych instytucjach i pomoże przy rejestracji działalności gospodarczej; ale miasto również umożliwia skrócenie formalności, zwolnienie z podatku od nieruchomości dla tworzących nowe miejsca pracy czy udostępnienie miejskich lokali na potrzeby działalności gospodarczej. Władze Jeleniej Góry zapewniają, ze pomogą również w poszukiwaniu i sprowadzaniu pracowników, a nawet w dostosowaniu kierunków kształcenia zawodowego do potrzeb inwestorów i pracodawców. Przy Prezydencie Miasta funkcjonuje Rada Gospodarcza (składająca się z jeleniogórskich przedsiębiorców), a doroczne spotkania z przedsiębiorcami i rozmowy na temat korelacji kierunków kształcenia zawodowego z potrzebami lokalnych firm przeszły do tradycji.

Miasto ma czym kusić. I jeżeli tą pokusą nie okaże się podgórsko-przygraniczne położenie, to na pewno mogą nią być dostępne mieszkania. Tanie! Cena wywoławcza 1 mkw. mieszkań wystawianych na przetargi przez Miasto waha się od 500 do 1500 zł. Jeszcze taniej, bo za 1 proc. wartości, można nabyć samodzielnie wyremontowane mieszkanie komunalne. Do takich trendów dostosowują się też developerzy, którzy poskramiają ceny oferowanych przez siebie nowych mieszkań. Oczywiście można też postawić własny dom na działce z widokiem na panoramę Karkonoszy, gdyż Jelenia Góra zadbała o takie tereny w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego – dziś obejmuje on 92 proc. powierzchni miasta. Wystarczy się zdecydować.

Żłobki, przedszkola, dobre szkoły dla dzieci, kultura i rozrywka dla wszystkich, opieka medyczna na wysokim poziomie – wszystko to, obok ułatwień i udogodnień dla biznesu sprawia, że Jelenia Góra jest miastem przyjaznym. Tu po prostu warto żyć.

Zobacz ofertę inwestycyjną Jeleniej Góry

Podziel się:

Nastepne

ZTM Rzeszów: Komunikacja XXI wieku

pon. paź 30 , 2017
Miasto Rzeszów pokazuje, jak nowoczesne, skuteczne zarządzanie wpływa na oblicze miasta i komfort życia mieszkańców ZTM w Rzeszowie zleca MPK-Rzeszów sp. z o.o. obsługę 55 linii autobusowych, z których codziennie korzysta ok. 100 tys. osób z ponad 200 tys. mieszkańców aglomeracji. Flota liczy 180 pojazdów. Aby uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną i atrakcyjną, przystąpiono do realizacji wielkiego programu „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic” wartego ok. 0,5 […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie