Między nauką a gospodarką nie powinno być barier

Celem ministerialnego programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID) jest wspieranie rozwoju poszczególnych regionów Polski poprzez wzmacnianie potencjału badawczego jednostek naukowych

Między nauką a gospodarką nie powinno być barier – Monitor Rynkowy

Realizowany przez Uniwersytet Rzeszowski od ubiegłego roku w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID) projekt pn.: „Rozwój potencjału badawczego w obszarze nauk rolniczych  Uniwersytetu Rzeszowskiego  szansą dla gospodarki żywnościowej” wpisuje się w działania zgodne z regionalną gospodarką oraz Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS).

Najsilniejsze akcenty w ramach projektu zostały postawione na wypracowanie form aktywności o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, które posłużą wzmocnieniu potencjału w obszarze nauk rolniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Głównym założeniem projektu jest budowanie strategii wzmacniania potencjału nauk rolniczych, który wpłynie na poziom innowacyjnych produktów, technologii i usług branż przemysłu rolno-spożywczego, w szczególności związanych z technologiami produkcji i przetwarzania żywności.

– Zależy nam na opracowaniu takich rozwiązań, które trafią do przedsiębiorstw, podniosą ich konkurencyjność i stworzą warunki dalszego ich rozwoju. W ramach projektu wypracowaliśmy strategiczne programy badawcze oraz priorytetowe kierunki badań, które zlokalizowane są w 5 obszarach związanych ze środowiskiem, surowcami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, produktami ekologicznymi, tradycyjnymi i regionalnymi oraz modyfikacją procesu przetwarzania i projektowania produktu. Nasze priorytety badawczo-rozwojowe oczywiście wynikają z zapotrzebowania gospodarki na konkretne rozwiązania. Zależy nam na osiągnięciu dużej skuteczności związanej z transferem technologii, wynalazków, wykonanymi usługami, ekspertyzami dla przedsiębiorstw. Temu przedsięwzięciu ma służyć m.in. 9 powołanych wyspecjalizowanych laboratoriów do współpracy z gospodarką – wyjaśnia prof. Czesław Puchalski, kierownik projektu.

Silna specjalizacja regionalna wiąże się nie tylko z prowadzeniem zaawansowanych badań na poziomie eksperckim, ale również z kształceniem studentów pod kątem przyszłych specjalizacji oraz weryfikacją dotychczas opracowanych rozwiązań i optymalizacją ich w oparciu o prowadzone badania. W ramach wypracowanych priorytetowych kierunków badawczych podjęte zostały badania przez ponad 40 zespołów naukowych z udziałem instytucji zagranicznych. Dzięki wsparciu ze strony projektu udało się w tym roku opracować 20 wniosków o dofinansowanie w ramach konkursów krajowych i międzynarodowych, 8 patentów oraz kilkadziesiąt wdrożeń, ekspertyz, usług badawczych.

Kolejny istotny obszar naszej aktywności to transfer wiedzy do gospodarki – zarówno w postaci gotowych rozwiązań jak i patentów, co stanowi ważny krok na drodze do tworzenia spółek spin-off oraz wzmocnienie efektów edukacyjnych, które bezpośrednio wynikają z prowadzonych badań.

– Nieustannie rozwijamy potencjał nauk rolniczych, z którego korzystają nasi studenci i doktoranci, dzięki temu włączamy się w strategię na rzecz rozwoju wykształconej, nowoczesnej kadry dla polskiej gospodarki – dodaje  prof. Czesław Puchalski.

Ważnym obszarem działania w ramach budowania potencjału nauk rolniczych jest otwarcie się na Europejską Przestrzeń Badawczą. W ramach tych aktywności przewidziano realizację międzynarodowych projektów badawczych, mobilności kadry, przepływ wiedzy, technologii, integracje z europejską infrastrukturą badawczą. Dzięki temu istotnie zwiększy się nasz potencjał badawczy oraz nastąpi podniesienie wiedzy i kwalifikacji kadry naukowej.

Tworzenie platformy dla współpracy z gospodarką oraz nieustanne wzmacnianie potencjału naukowo-badawczego, w tym nowoczesnej infrastruktury badawczej – to obszary, które pozwolą naukom rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego na wpisanie się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS).

– Docelowo pragniemy wzmocnić aktywności prowadzące do certyfikowania produktów tradycyjnych i regionalnych w oparciu o laboratoria akredytowane. Między nauką a gospodarką nie powinno być barier. Synergizowanie jej ze światem biznesu i wzajemne przenikanie się myśli naukowo-technologicznej w ich zakresie oraz wsłuchiwanie się w potrzeby, które komunikują same przedsiębiorstwa, stanowi przyszłość obu tych obszarów i jest gwarantem sukcesu w zakresie budowania gospodarki innowacyjnej – podsumowuje naukowiec.

Joanna Gulewicz

Między nauką a gospodarką nie powinno być barier – Monitor Rynkowy
Podziel się:

Nastepne

Księga magii

pon. lis 30 , 2020
Nowa antologia po bestsellerowej Księdze mieczy ze świata epickiej fantasy – tym razem w roli głównej wiedźmy, czarodzieje i mroczne obrzędy. Każdy Frodo ma swojego Gandalfa. . . i Sarumana. Czym byłby Harry Potter bez Albusa Dumbledore’a. . .i Severusa Snape’a? Bohaterowie dysponujący odwieczną mądrością i różnymi mocami, posiadający tajemną,często zakazaną wiedzę, czarodzieje i czarodziejki są kształtowani – lub zniekształcani – przez potężną magię,którą chce nimi zawładnąć. W tomie siedemnastu […]
Księga magii – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie