W czwartek, 19 maja w Jaworznie miało miejsce otwarcie pierwszego drewnianego biurowca na Śląsku połączone z panelem dyskusyjnym dotyczącym ekologicznych rozwiązań dla budownictwa.
W wydarzeniu wzięło udział przeszło 130 osób, w tym branżowi eksperci, przedstawiciele miast, reprezentanci deweloperów oraz architekci. Podczas konferencji zostały także zaprezentowane wyniki najnowszych badań rynkowych oraz prognozy dla branży budownictwa drewnianego w Polsce i Europie.
Spotkanie rozpoczął organizator – Wood Core House, producent modułowych konstrukcji szkieletowych gotowych do montażu, prezentacją opracowanych przez Wood Core House projektów osiedli, budynków, bloków, biurowców. O wytrzymałości tych konstrukcji, potwierdzonej badaniami, w drugiej części spotkania opowiedział dr. inż. Janusz Brol, kierownik badań B+R Wood Core House.
Konferencję uświetnił swoją obecnością Prezydent Miasta Jaworzno – Paweł Silbert, który rozpoczął panel dyskusyjny, wprowadzając słuchaczy w temat planów rozwoju budownictwa z drewna, jedynego surowca o ujemnym śladzie węglowym, w Jaworznie, mieście, które już teraz rozwija i promuje zielone inicjatywy.
Uznanie uczestników wzbudziły wypowiedzi Moniki Bryl, Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tym o tym, jak wspierać cele zrównoważonego rozwoju oraz Janusza Olesińskiego, Prezesa Katowickiego TBS, który ciekawie przedstawił potencjał wykorzystania ekologicznych rozwiązań
w budowie osiedli TBS.
Wiele emocji wzbudziło wystąpienie Artura Pollaka, Prezesa Zarządu Apa Group, Członka Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, który opowiedział o tym, jak efektywność energetyczna zaczyna mieć kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Zwrócił uwagę jak dobrze drewniane budownictwo wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0. – „Przemysł 4.0 to postawienie człowieka na pierwszym miejscu, człowieka jako podmiot działań, dokładnie tak jak w podejściu reprezentowanym przez Wood Core House – human to human.
To jest właśnie biznes przyszłości” – zakończył.
Panel dyskusyjny zakończyła wypowiedź Krzysztofa Kopanii, Prezesa Zarządu Budynków Miejskich II TBS Sp. z o.o., który skupił się na przedstawieniu wizji i planów gliwickiego TBS w zakresie proekologicznych rozwiązań w nowych inwestycjach. Gliwice, miasto w którym możemy do dziś podziwiać „pomnik” drewnianych konstrukcji, wieżę radiostacji, której 86 lat istnienia najlepiej dowodzi solidności trwałości tych konstrukcji, chce być w awangardzie w tej dziedzinie.
Drugą część spotkania rozpoczął Krystian Gryzło Research Departament Director PMR Market Experts prezentacją wyników najnowszych badań „Rynek budownictwa drewnianego w Polsce i Europie”,
które wyraźnie pokazało jak silnym trendem jest zielone budownictwo w krajach Europy zachodniej oraz jak duży ma potencjał w Polsce.
Ostatnie dwa wystąpienia poświęcone były kwestiom innowacyjnych technologii w drewnianym budownictwie, o których opowiedzieli Sławomir Kocur, Menadżer Sprzedaży Prefab & Inicjatyw Wspólnych Saint Gobain oraz Janusz Kabała, Dyrektor Działu Rozwoju Produktu Marcopol
Na koniec uczestnicy mieli możliwość zwiedzić dom pokazowy, budynek biurowy, zobaczyć postępy montowanej na zewnątrz konstrukcji budynku o powierzchni około 20 m2 oraz zadać wszystkie nurtujące ich pytania.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konferencji, za ciekawe rozmowy i dyskusje podczas części oficjalnej, jak i tej kuluarowej. Cieszymy się, że mogliśmy razem poruszyć tematy istotne dla rozwoju budownictwa, dla dobrostanu miast i społeczeństwa. Powrót do korzeni budownictwa, do naturalnych surowców okazuje się być zgodny zarówno z potrzebami społecznymi, jak i biznesowymi. Znając prognozy podwojenia się wartości rynku budownictwa drewnianego do 2030 roku, z optymizmem patrzymy w przyszłość.