Powrót do prac parlamentarnych w Strasburgu, czyli krok bliżej normalności

Parlament Europejski zebrał się w Strasburgu po 15-miesięcznej nieobecności spowodowanej pandemią COVID-19. Ponad połowa europosłów, dokładnie 356, przebywała w tym tygodniu w Strasburgu.

Powrót do prac parlamentarnych w Strasburgu, czyli krok bliżej normalności – Monitor Rynkowy
© European Union 2021 – Source : EP

Wszyscy pozostali eurodeputowani nadal pracują zdalnie. Od października ubiegłego roku Parlament umożliwił europosłom zdalny udział w debatach z biur łącznikowych w państwach członkowskich.

Służby wsparcia opracowały nowe sposoby głosowania i pracy na odległość a także organizowania hybrydowych konferencji prasowych. System tłumaczeń został opracowany w celu ograniczenia ryzykownych podróży personelu. Ta sesja plenarna jest tłumaczona na 23 języki z Brukseli – co jest nowością w skali światowej.

Instytucja przystosowała się do funkcjonowania w skomplikowanych okolicznościach, a posłowie do PE kontynuowali debaty i głosowania m.in., aby zapewnić europejską reakcję na kryzys zdrowotny i przyszłe wyzwania. W ciągu ostatnich kilku miesięcy posłowie do PE przyjęli pilne środki pomocy, bezprecedensowy europejski plan naprawy, mechanizm uzależniający fundusze europejskie od przestrzegania praworządności, wieloletni budżet oraz regulacje dotyczące klimatu. Europarlamentarzyści kontynuują prace nad klimatem, plikami cyfrowymi i sztuczną inteligencją, a także umową o współpracy po Brexicie z Wielką Brytanią.

Aby umożliwić kontynuację prac, metody pracy pozostają hybrydowe – podobnie jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Parlament Europejski podkreśla, że jako instytucja bezpośrednio reprezentująca obywateli europejskich, jest aktywnie zaangażowany w dalsze wykonywanie swoich demokratycznych obowiązków. Solidarnie opracował również lokalne środki wsparcia w Strasburgu, Luksemburgu i Brukseli. Pozostaje otwarty, także dla dziennikarzy.

Jak powiedział przewodniczący PE David Sassoli podczas otwarcia sesji „Strasburg jest symbolem europejskiej jedności, pokoju i różnorodności. Tu narodziła się absolutna potrzeba Europy. Dziś Strasburg jest ponownie symbolem odnowy”.

Sesja PE kończy się w czwartek.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Dmitry Glukhovsky - Tekst

pt. cze 11 , 2021
Smartfon stał się kopią zapasową duszy. Backupem życia. Pamięcią masową dla najżywszych wspomnień. To w nim zapisujesz uśmiechnięte selfie i nim nagrywasz chwile szczęścia. W skrzynce odbiorczej trzymasz e-maile od matki i całą korespondencję biznesową, kulisy pracy. Historia przeglądarek to wyczerpująca lista twoich obecnych zainteresowań. A SMS-y i wiadomości w komunikatorach to twoje miłosne wyznania, pożegnania, kłótnie przy rozstaniach, zdjęcia pokus i świadectwa grzechów, łzy, pretensje i żale. Takie czasy. […]
Dmitry Glukhovsky - Tekst – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie