Prognoza rozwoju Covid-19 sprawdza się w 92.3% – oczekujemy szczytu 9 000 zakażeń w okolicy 20 kwietnia

Opublikowany 23 marca 2020 Model ExMetrix prognozował ok. 9 tysięcy potwierdzonych infekcji w Polsce i ich maksimum w okolicy 20 kwietnia 2020. Sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych to aż 92.3%. Reestymacja modelu potwierdza zeszłotygodniowe prognozy.

Dotychczasowa realizacja oraz prognoza na kolejny dzień znajduje się w poniższej tabeli:

* Średni bezwzględny błąd procentowy MAPE (mean absolute percentage error) informuje on o średniej wielkości błędów prognoz dla okresu testowego, wyrażonych w procentach.

* Średni bezwzględny błąd procentowy MAPE (mean absolute percentage error) informuje on o średniej wielkości błędów prognoz dla okresu testowego, wyrażonych w procentach.

29 kwietnia model został poddany tzw. reestymacji – czyli uwzględnia wiedzę o aktualnej sytuacji w naszym kraju oraz przebiegu epidemii w innych krajach. Prognoza po tzw. douczeniu modelu nie uległa zmianie i wskazuje nadal ok. 9 tysięcy potwierdzonych testami infekcji oraz maksimum epidemii w okolicy 20 kwietnia br.

Jak zaznaczaliśmy w chwili pierwszej publikacji prognoz dla Polski (23.03.2020), w miarę rozwoju sytuacji i napływu nowych danych, szczególnie z krajów, gdzie epidemia zaczęła się wcześniej niż w Polsce, będziemy aktualizować model oraz uwzględniać wszelkie dodatkowe informacje, aby był on możliwie najbardziej precyzyjny. Na wykresie poniżej prezentujemy przebieg oryginalnego modelu z 23 kwietnia oraz krzywą liczby infekcji po bieżącej reestymacji. Zabieg taki jest potrzebny, aby model uwzględnił wiedzę jaką zbieramy na bieżąco.

Najnowsza prognoza z modelu ExMetrix:
Prognoza rozwoju Covid-19 sprawdza się w 92.3% - oczekujemy szczytu 9 000 zakażeń w okolicy 20 kwietnia – Monitor Rynkowy

„W najbliższych dniach będziemy mieć rekordowe przyrosty stwierdzonych przypadków zakażenia, nawet do ok. 500 zakażonych zaraportowanych dziennie, jak wskazują nasze modele, co oczywiście jest znacznie mniejszą liczbą niż w Hiszpanii czy Włoszech, ale wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu. Należy pamiętać, że model pokazuje prognozę, która nie jest odporna na nagłe rozluźnienie dyscypliny tzw. social distancing” – komentuje Zbigniew Łukoś, CEO firmy ExMetrix.

„Jeżeli zachowamy nadal ogromną dyscyplinę, jest szansa, że Polska uniknie drogi podobnej niż Włoska czy Hiszpańska. Być może unikniemy też scenariusza Niemieckiego – i miejmy nadzieję, że potoczy się optymistyczny scenariusz Polski.” – dodaje główny analityk ExMetrix Ryszard Łukoś.

Oryginalną publikację prognozy z 23.03.2020r. mogą Państwo znaleźć tutaj:
http://www.exmetrix.com/pl/uncategorized/9-tys-zakazen-i-wyrazne-zahamowanie-w-okolicy-15-kwietnia-prognoza-przebiegu-epidemii-koronawirusa-w-polsce-model-exmetrix/

W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione następujące obszary informacyjne:

  • Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach
  • Czynniki meteorologiczne
  • Stan opieki zdrowotnej w danym kraju
  • Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość
  • Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku
  • Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli

Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie). Technologia ta pozwoliła oszacować wpływ informacji z wymienionych obszarów na takie parametry krzywej zakażeń, jak:

  • nachylenie – odzwierciedlające przyrost liczby zakażonych w danej chwili
  • rozpiętość – pozwalająca określić maksymalny pułap liczby zachorowań oraz czas trwania epidemii


Założenia, ryzyko sprawdzalności:
Przy budowie modelu założyliśmy, że statystyki w krajach dotkniętych COVID-19 nie były zatajane ani sztucznie modyfikowane.

Źródło danych o liczbie zakażeń:
Johns Hopkins University
https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19/tree/master/csse_covid_19_data/csse_covid_19_time_series

Źródła danych opisujących poszczególne obszary uwzględnione w modelu:
OECD, World Bank, http://population.city/, https://www.accuweather.com

Podziel się:

Nastepne

W kryzysie milczenie nie jest złotem. Spójna i wiarygodna komunikacja może przesądzić o przyszłości wielu firm

wt. mar 31 , 2020
Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na sytuację finansową firm, lecz także na ich komunikację. Duża część zrezygnowała z niej całkowicie, w ten sposób wysyłając w świat komunikat: nie wiadomo, co się u nas dzieje. Tymczasem właściwe zarządzanie informacją jest kluczowe właśnie teraz – może pomóc firmom w przezwyciężeniu kryzysu i opłaci się po zakończeniu pandemii, kiedy wszyscy będą chcieli wrócić do normalności. – Prędzej czy później obecny kryzys dobiegnie końca i może się okazać, że te podmioty, które potrafiły […]
W kryzysie milczenie nie jest złotem. Spójna i wiarygodna komunikacja może przesądzić o przyszłości wielu firm – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie