Rewolucja w walce z nowotworami

Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa INWEX Sp. z o.o. to ponad 30-letnia tradycja nieustannego rozwoju i wybiegania myślą w przyszłość. Gruntowna wiedza z zakresu chemii i nauk medycznych, jaką posiedli właściciele Stanisław i Remigiusz Szczepaniak, pozwoliła niewielkiej rodzinnej firmie z Kielc błyskawicznie wspiąć się na szczyt

Początkowo marka znana była jako producent nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań, mających zastosowanie między innymi w przemyśle metalowym, hutnictwie, górnictwie, motoryzacji, budownictwie i rolnictwie. Dziś firma dysponuje już ponad setką własnych rozwiązań i kilkudziesięcioma zgłoszeniami patentowymi.  

Oprócz osiągnięć takich jak zdobycie platynowego medalu i Grand Prix na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS, Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego, lata badań przyniosły również dyplom Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina za realizację projektu „Inteligentne kompleksy złota (III) – najskuteczniejsze preparaty przeciwnowotworowe”. To jedynie kilka przykładów setek nagród, którymi firma została uhonorowana.

Innowacja na skalę światową

Zarząd spółki nie ukrywa, że spośród licznych odznaczeń największą wartość ma dla niego dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za innowacyjny na skalę światową projekt poświęcony niezwykle ważkiej kwestii terapii chorób nowotworowych.

– Początkowo zajmowaliśmy się przede wszystkim opracowywaniem rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego, hutniczego czy górnictwa i tak naprawdę dopiero moje własne problemy zdrowotne skupiły moją uwagę na tak istotnej kwestii jak terapia przeciwnowotworowa. Zmagając się z tętniakiem rozwarstwiającym aorty brzusznej, piersiowej oraz tętnic udowych, szybko zdałem sobie sprawę, że w kwestii walki jestem zdany wyłącznie na siebie. Lekarze ocenili możliwość powodzenia operacji na zaledwie 2%, a zatem musiałem zacząć działać sam – wspomina Stanisław Szczepaniak, prezes zarządu Inwex Sp. z o.o.

Lata doświadczenia i gruntownych studiów chemicznych błyskawicznie zaowocowały zainicjowaniem rewolucyjnego projektu „Inteligentne kompleksy złota (III) – najskuteczniejsze preparaty przeciwnowotworowe”. Głównym celem projektu jest kompleksowe przebadanie, a w efekcie wprowadzenie na rynek innowacyjnego na skalę światową preparatu leczniczego, którego działanie będzie opierać się na nowym, inteligentnym związku – Intelligent Gold (III) Complex. Preparat jest dedykowany pacjentom onkologicznym, a firma już w tej chwili przeprowadza badania pod kątem regresji raka prostaty jako skutku zastosowania produktu. Szanse pomyślnego przejścia molekuły z fazy badań in vitro do in vivo eksperci oceniają na 10%, zaś szanse pozytywnych wyników w testach in vivo na zwierzętach dają 80-procentowe prawdopodobieństwo, że opracowanie okaże się skuteczne także w badaniach klinicznych na ludziach.

To pierwsza na świecie substancja produkowana w technologii monojonowej, która pozwala otrzymać niezwykle drobne cząsteczki pierwiastków, których wielkość oscyluje wokół 0,2 – 0,5 nm. Dzięki temu substancja czynna ma znacznie większe możliwości wewnątrzmigracyjne w organizmie, zaś skuteczność terapeutyczną uzyskuje się już przy dawkach na poziomie 1 milimola.

Wyniki badań in vitro potwierdzają potencjał Gold (III) Complex w leczeniu raka szyjki macicy, trzustki oraz czerniaka. Daje to dużą szansę uzyskania pozytywnych wyników również w przypadku pozostałych chorób nowotworowych, a wykazanie silnego działania przeciwmigracyjnego TGS wobec komórek rakowych ilustruje, jak skuteczny może okazać się preparat w kontekście hamowania przerzutów.

Badania prowadzone między innymi na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dowodzą niezwykłej skuteczności substancji aktywnej – cisplastyny, będącej najpopularniejszym chemioterapeutykiem w zestawieniu z kompleksem złota. Badania in vitro wykazują silne działanie przeciwnowotworowe przy stężeniu 0,5 µmol/L, zaś 48-godzinna obserwacja komórek nowotworowych potraktowanych preparatem o stężeniach 2,5-3 µmol/L wykazała śmierć komórek nowotworowych na poziomie 80–98%.

Bardzo istotną dla przyszłego pacjenta informacją jest również całkowita nietoksyczność podawanego preparatu, zaś sam związek najbardziej skuteczny okazuje się już przy dawkowaniu 0,016 mg/kg masy ciała, a zatem najniższym możliwym stężeniu. Czyni go to jednocześnie jedną z najbardziej skutecznych substancji aktywnych.

Nie tylko medycyna

Innowacyjna terapia przeciwnowotworowa to nie jedyne wyzwanie, jakie stawia przed sobą zespół naukowców. Inwex już w tej chwili bowiem opracowuje nowoczesne preparaty do nawożenia gleb. Będą one miały zastosowanie do kilkudziesięciu rodzajów upraw jako zdrowa przeciwwaga nawozów stosowanych powszechnie w hodowlach, które znacznie ograniczają ilość składników odżywczych znajdujących się w plonach, za sprawą czego warzywa i owoce przestały stanowić źródło niezbędnych do życia minerałów. Wyniki badań są obiecujące, produkty pochodzące z upraw posiadają podwyższony poziom składników odżywczych a same plony są znacznie bardziej pokaźne niż te otrzymywane w tradycyjnych uprawach.

Joanna Gulewicz

Podziel się:

Nastepne

Unipharm Holdings inwestuje w Polsce

czw. gru 20 , 2018
O rozwoju nowej firmy z Ernestem Bartosikiem, wiceprezesem Unipharm Holdings Sp. z o.o., rozmawia Danuta Klimek UNIPHARM jest firmą znaną w Polsce, jako lider poszczególnych kategorii rynku farmaceutycznego, jednak obecnie działa pod zmodyfikowaną nazwą. Dlaczego? Marka UNIPHARM jest znana i dobrze kojarzona, jako efekt 20-letnich osiągnięć, z którymi jest identyfikowana, jako przedstawiciel Unipharm Inc., firmy farmaceutycznej z USA specjalizującej się w produktach dostępnych w aptekach bez recepty. Zmiana nie dotyczy […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie